Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy w całym kraju sprawdzają stan schronów i miejsc schronienia ludności cywilnej

W całym kraju trwa prowadzona przez strażaków inwentaryzacja schronów oraz miejsc schronienia ludności cywilnej. O takich działaniach poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. W całej Polsce jest 62 tys. takich obiektów.

Kontrole schronów, o których informował w ubiegłym tygodniu wiceminister Maciej Wąsik, to działanie rutynowe. Sprawdzanie miejsc schronienia ludności cywilnej i schronów są już przeprowadzane od kilku dni przez strażaków, również w naszym regionie.

Wiceminister pytany o to, dlaczego po pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie przystąpiono do takich działań, Maciej Wąsik przekazał, że porządkuje sprawy, które były zapomniane od czasów zimnej wojny. Akcja ma potrwać dwa miesiące.

– To są działania rutynowe z zakresu ochrony ludności i ochrony cywilnej – przekazał wiceminister.

Wiceminister wyjaśniał, że straż pożarna odpowiada za obronę cywilną i to strażacy najlepiej wiedzą jakie rzeczy są potrzebne, by te schronienia funkcjonowały. Dodał, że to dobra decyzja, aby straż zajmowała się tym zadaniem.

MSWiA informowało we wrześniu, że w Polsce jest 4329 schronów i 57 603 ukryć. Mogą one pomieścić odpowiednio 470 347 i 821 215 osób.

Gdzie są schrony w Lublinie?

W Lublinie znajdują się budowle ochronne, czyli pomieszczenie lub zespoły pomieszczeń przeznaczonych do ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Budowle ochronne dzielą się na schrony i ukrycia oraz ukrycia do doraźnego przygotowania:

schron – jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich możliwych kierunków;

ukrycie – jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi tylko z określonych kierunków;

ukrycie do doraźnego przygotowania – obiekt wstępnie wytypowany na potrzeby ochrony ludności, którego wykorzystanie przewiduje się dopiero w sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia, po przeprowadzeniu specjalistycznej oceny technicznej.

Ewidencja budowli ochronnych na terenie miasta Lublin – w załącznikach poniżej:

Ewidencja podziemnych garaży wielostanowiskowych ukryć do doraźnego przygotowania.odt

Wykaz-ewidencja budowli ochronnych.pdf

(fot. pixabay.com)

25 komentarzy

 1. Jeden schron jest pod poczta główna ale został przerobiony na archiwum i podobno klucze gdzieś się zapodziały.. ?

 2. Jeden schron jest pod poczta główna ale został przerobiony na archiwum i podobno klucze gdzieś się zapodziały..

 3. Dzięki tym głąbom z PIS i ich zaangażowaniu w nie naszą wojnę przyprowadzą Putina do Polski .Pewnie już coś wiedzą i po to ta akcja. Tylko że ludziom nic nie powiedzą zanim sami nie spier….ą z kraju. Taki mamy rząd. BRAWO PIOS WYBRAŃCY.

  • Na straszenie covidem ludzie się już nie nabierają to teraz straszenie bombą atomową

  • Nie nasza wojna?. To będziesz czekać aż ork zapuka do twoich drzwi ?

   • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (d. Lublin)

    Ork nie zapuka do naszych polskich drzwi, nie czytałeś, że m.in. w celach informacyjnych dla „orkopodobnych” stawia się maszty z polskimi flagami, żeby nawet z kosmosu widać było gdzie terytorium Polski ?

 4. Dzięki tym głąbom z PIS i ich zaangażowaniu w nie naszą wojnę przyprowadzą Putina do Polski .Pewnie już coś wiedzą i po to ta akcja. Tylko że ludziom nic nie powiedzą zanim sami nie spier….ą z kraju. Taki mamy rząd. BRAWO PIS WYBRAŃCY.

 5. a w Polsce są w ogóle jakieś schrony chyba że Warszawskie Metro tylko

 6. Nie będzie żadnej wojny. Wojnę wymyśliliście wy, politycy.

 7. Cały czas tylko straszą wojna atomowa,dlatego schrony sprawdzaj juz słuchać się tego nieda.