Strażacy przyjechali wyciągać krowę z silosu. Gdy zobaczyli stan zwierząt, powiadomili policję

To miała być zwykła akcja mająca na celu pomoc uwięzionej krowie. Po zobaczeniu, w jakim stanie są pozostałe zwierzęta, strażacy bez wahania powiadomili policję.

W czwartek strażacy z Hrubieszowa zostali wezwani do miejscowości Werbkowice. Osoba zgłaszająca prosiła o pomoc w wydostaniu krowy, która wpadła do silosu po wysłodkach. Na miejsce udały się zastępy z JRG Hrubieszów i OSP Werbkowice.

Po przyjeździe na miejsce okazało się, że zwierzę zanurzone jest na głębokość około 1 m w resztkach wysłodków i wody. – Działania straży polegały na zebraniu ziemi z jednego boku silosu i wrzuceniu pod nogi zwierzęcia w celu ułatwienia wydostania. Następnie przy użyciu linki i węża strażackiego zwierzę wyciągnięto na powierzchnię – wyjaśnia kpt. Piotr Sendecki z KP PSP w Hrubieszowie.

Wtedy strażacy dostrzegli, że stan krowy wskazuje na silne wygłodzenie. Postanowili więc sprawdzić, jak wyglądają pozostałe zwierzęta przebywające w gospodarstwie. Ich stan również zaniepokoił ratowników. -Znajdujące się w prowizorycznej oborze zwierzęta wyglądały na zaniedbane i niedokarmione. Do tego przetrzymywane były w złych warunkach, gdyż 21 krów przebywało na powierzchni około 70 m2 – dodaje kpt. Piotr Sendecki.

Z kolei w samej oborze obornik był nieusuwany od dłuższego czasu a zwierzęta stały we własnych odchodach bez wyściółki, co wskazywało na rażące zaniedbania za strony właściciela. Strażacy powiadomili więc o wszystkim policję, Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz władze gminne. Strażacy przed powrotem do jednostki nakarmili zwierzęta.

40

41

43

(fot. KP PSP Hrubieszów)
2017-08-18 20:20:54

28 komentarzy

 1. „Strażacy przed powrotem do jednostki nakarmili zwierzęta” a cos wiecej zostalo zrobione? Powinni zabrac wszystkie zwierzeta i wlasciciel powinien taka kare pieniezna dostac ze by soe nie pozbieral

  • A co mieli na plecy i do jednostki zabrać? Wez pomyśl.
   Brawo dla Panów ze straży 😉

  • Prawdopodobnie on nie ma pieniędzy dlatego tak wyglądają

  • Strażacy zrobili ile mogli, a może nawet więcej (karmienie zwierząt raczej nie należy do ich obowiązków). Resztą pewnie zajmie się policja lub weterynarz, ewentualnie przekażą to odpowiednim osobom. Takie sprawy powinny trafiać do sądu. A tam oprócz kary pieniężnej powinni dawać nadzór na rok, a później kontrole co jakiś czas.

  • Jest napisane, że wszystko zostało zgłoszone. Pewnie policja i weterynarz się pojawili a właściciel zostanie właściwie ukarany. Należy czytać między wierszami i ze zrozumieniem.

  • Jest wyraźnie napisane ze powiadomili odpowiednie służby. Na pewno sprawa nie zakończyła się w sposób jaki mówisz, a strażacy zachowali się wzorowo od razu powiadomili gminę policję i weterynarza.

 2. Zabrać zwierzęta a właściciela na łańcuch w tych odchodach na jakieś 2 miechy to może pojmie o co biega

 3. nie pisz głupot "Paula"

  Strażacy mieli odebrać? To nie ich kompetencje. Zgłosili policji i z pewnością zostaną podjęte jakieś działania. Z drugiej strony zadziwiające, że są tak podli ludzie, którzy głodzą zwierzęta. Przecież nie ma obowiązku ich utrzymywania. A sąsiedzi z pewnością nic nie wiedzieli o zagłodzonych krowach; taka sama swołocz jak właściciel.

  • Naucz sie czytac, zapytalam czy oprocz tego zostaly jakies kroki podjete oprocz zgloszenia tego policji i plw, dokladnie mialam na mysli to czy zwierzeta zostaly odebrane wlascicielowi 😉

 4. To według Ciebie strażacy powinni zabrać zwierzęta i gdzie ich wstawić? Do strażnicy najlepiej i na krowie do akcji weź się zastanów co piszesz dali zwierzętom jeść A resztą zajmie się policja i przystosowane do tego instytucje za pewne

  • Jezu jacy ograniczenie u ciebie widze pelna para. Chodzilo mi o odebranie zwierzat takiemu „wlascicielowi” 😉 i nie mowie ze tu strazacy mieli je zabrac, bo chyba sa inne instytucje ktore tym sie zajmuja i dokladnie o to pytam

   • Przytoczyłaś cytat, że strażacy nakarmili zwierzęta a potem z wielką pretensją piszesz, że tylko tyle zrobili. Przeczytaj co napisałaś a potem się wypieraj lub pisz tak, żeby inni zrozumieli. A przed kliknięciem „opublikuj komentarz” przeczytaj go najpierw.

   • ulokuj te krowy u siebie i po sprawie, więc skończk gadać, gospodarz dostanie kare a bydło i tak wyląduje u ciebie na talerzu więc skończ ględzić, chyba, że jesteś weganką ale nie zapomnij wspomnieć, że studiujesz prawo

    • Gledzic to ty mozesz pod swoja chalupa na wsi. Wystarczy pomyslec nad czytanym komentarzem, no chyba ze sprawia wam to duzy klopot, to wspolczuje

   • Czy jesteś upośledzona, czy tylko nadużywasz substancji zaburzających zdolność wyrażania myśli?

 5. krowa ma kolczyk w uchu, czyli jest ewidencjonowana, jednym słowem muszą być kontrole, częstsze, aby zapobiec takim przypadkom. Nie wiem czy to krowy mleczne czy mięsne, ale możliwe, że sprzedawał mleko wg „unijnych” standardów,,,

 6. Jak się nie ma pieniędzy to się nie trzyma zwierząt lepiej żeby sprzedał niż ma być takim rolnikiem amatorem.

 7. przykre jak traktujemy swoich mniejszych braci….one nic nie mogą powiedzieć ;(

 8. Strażak nie będzie obojętny wobec człowiek, zwierzęcia czy mienia

 9. Kuwa średniiowiecze normalnie , w jakiej jaskini chował się właściciel tych zwierząt.?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  wrzucić go do tego gnoju

 10. A teraz napiję się szklaneczkę świeżutkiego mleka z „zielonych płuc Lubelszczyzny”.
  Smacznego 🙂

 11. wiejski weterynarz

  Krowy mleczne chodzą luzem razem z mięsnymi bykami. Sam ten fakt już świadczy o braku elementarnej wiedzy na temat żywienia, behawioru i różnic pomiędzy nimi wynikających z typu użytkowego zwierząt. Byki są słabo umięśnione jak na swój typ, ale wyglądają lepiej niż krowa, która przy nich stoi. Prawdopodobine są żywione razem i byki dominują w stadzie i przy stole paszowym oczywiście też.

  Ta którą wyciągnęli z dołu ma ewidentnie budowę wysokomlecznej krowy, która ma duże zapotrzebowanie na wysokoenergetyczne żywienie, żeby sprostać wysokiej wydajności mlecznej. Ewidentnie od dłuższego czasu utrzymywana w stanie deficytu energetycznego (ketozy) czyli jest głodzona.

  Hodowcy niedoświadczeni lub starzy często kupują pojedyncze wysokowydajne krowy z wyspecjalizowanych gospodarstw mlecznych i żywią je tak jak żywili swoje krowy 20-40 lat temu, nie mając świadomosci że krowa która daje 10 litrów mleka dziennie i ta która daje 40 litrów mleka to dwa inne zwierzęta wymagające zupełnie innego zywienia dla zachowania dobrostanu. Temat rzeka.

 12. Jest takie przysłowie KROWA CO DUŻO RYCZY MAŁO MLEKA DAJE[bez urazy ale to przysłowie do wszystkich komentujących]

 13. Niestety, zabrać zwierzaki nie jest tak łatwo-to usłyszałam od policjanta,który n-ty raz interwieniował w sprawie koni moich teściów,które uciekają na drogę krajową.Konie też rzadko mają usuwane gówna z obory,starsza chodzi na łańcuchu przywiązanym do szyi,ma połamane i nieobcinane kopyta.Nie jest podkuta a teść zaprzęga ją do woza i chodzi po asfalcie.
  Ja już to zgłaszałam w wielu miejscach-ale brak odzewu.Trzeba czekać aż ktoś zginie przez biegające konie w nocy po drodze.Konie pewnie też zginą i policja będzie miała spokój.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej