Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spory niewybuch na polu. Interweniowali saperzy

W miniony poniedziałek w miejscowości Zastawie na polu ujawniono pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu, zaś saperzy bezpiecznie go usunęli.

W miniony poniedziałek po południu dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu na jednym z pól w Zastawiu. Na miejsce skierowani zostali policjanci z Urszulina, którzy zabezpieczali miejsce niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do znaleziska.

– Saperzy rozpoznali niewybuch jako pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i bezpiecznie go usunęli. Nasze lasy i ziemie kryją w sobie wiele pamiątek dawnych czasów z uwagi na skorodowanie mogą więc wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu. By nie zrobiły nikomu krzywdy muszą się nimi zająć fachowcy. Dlatego należy pamiętać by nigdy nie wyciągać samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów, nie próbować ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo – informuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej Policji.

Pamiętaj! W każdym przypadku, gdy znajdziemy przedmiot przypominający granat lub jakikolwiek pocisk – nie należy go dotykać, a o każdym przypadku znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

9 komentarzy

 1. Tyleńke lat se tam spokojnie leżał, a tu masz babo placek: W miniony poniedziałek po południu dyżurny włodawskiej komendy otrzymał doniesienie o znalezieniu niewybuchu na jednym z pól w Zastawiu.
  Na zdjęciu wygląda jakby go ktoś se tam go podrzucił.

 2. Patrząc na foto to raczej skorupa ze szrapnela a nie cały pocisk.

  • A może to „pierwiastek” z rakiety typu „bumerang”, co to se polatała nad Polską i wróciła do „braci”.

 3. Gdyby niewybuch wybuchł, to byłby wybuch.

  A tak na poważnie, to szklanka szrapnelowa wskazuje raczej na pierwszą wojnę światową lub polskie armaty 75mm z roku 1939.

 4. To nie jest pocisk,tylko zużyta łuska.Daj Boże,żeby redakcja dostała wezwania na obowiązkowe ćwiczenia rezerwy w celu pogłębienia wiedzy wojskowej przez co z pewnością wzrośnie atrakcyjność i rzetelność tego typu artykułów.

 5. Szklanka szrapnela. Powinien być zapalnik z przodu. Ładny pokryty patyna. Leży tego jeszcze mnóstwo. W środku kulki ołowiane i rurka prochowa czy jakoś tak się to zwie🤣

Dodaj komentarz

Z kraju