Specjalne autobusy, dodatkowe pociągi i parkingi rowerowe. Organizatorzy Air Festiwalu nie chcą dopuścić do paraliżu komunikacyjnego Świdnika

Za tydzień w Świdniku odbędą się pokazy lotnicze, na które może przejechać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Ponieważ jest to największa impreza w mieście od wielu lat, organizatorzy nie chcą dopuścić do paraliżu komunikacyjnego.

W przyszły weekend w Świdniku odbędzie się Świdnik Air Festival, czyli dwudniowa impreza, na której podziwiać będzie można różnego rodzaju statki powietrzne. Jak szacują władze miasta, wydarzenie może przyciągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Tak duża liczba gości na pewno spowoduje ogromne problemy komunikacyjne, zwłaszcza w rejonie dróg dojazdowych do lotniska.

Organizatorzy przygotowali aż 1200 miejsc parkingowych. Jednak w porównaniu do 30 tys. osób, jakie każdego dnia spodziewane są na lotnisku, z pewnością wielu kierowców nie będzie miało gdzie pozostawić swoich pojazdów. Aby nie doprowadzić do komunikacyjnego chaosu i zablokowania dróg dojazdowych, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą zwracać uwagę, aby kierowcy nie parkowali aut w miejscach do tego nieprzystosowanych.

Już teraz organizatorzy apelują, aby starać się korzystać z innych środków transportu, niż własny samochód. Mieszkańcy Lublina, jak też osoby jadące na pokazy ze stolicy regionu, będą miały możliwość skorzystania z autobusów a także pociągów. Zawarto bowiem porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, dzięki czemu zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa „Świdnik Air Festival”. Autobusy będą wyjeżdżać z ul. Lubelskiego Lipca 80 z przystanku przy Aqua Lublin, natomiast końcowy przystanek zlokalizowany zostanie w Świdniku przy ul. Racławickiej w sąsiedztwie Domu Rzemiosła.

Z kolei PolRegio zapewni dodatkowe 22 połączenia kolejowe. Jadąc pociągiem będzie można uniknąć korków, gdyż dojazd z Lublina do Świdnika zajmie zaledwie 12 minut. Przejazd na trasie Lublin – Świdnik Miasto – Lublin będzie się odbywał na podstawie oferty „Połączenie w dobrej cenie” czyli zaledwie za 3,5 zł. Oprócz pociągów dodatkowych do dyspozycji pasażerów będą także planowe pociągi kursujące z Lublina do Chełma, Zamościa i portu lotniczego.

Organizatorzy zachęcają również tych, którzy mają najbliżej do przyjścia na piechotę albo do przyjechania rowerem. Na miłośników jednośladów będzie czekał przed wejściem specjalny parking.

(fot. nadesłane)
2018-06-02 11:00:59

6 komentarzy

 1. Rąsia Rąsia Rąsia dziękuję Panu

  Jakie ładne Iskry na zdjęciu. Polatałbym sobie takimi. Miejmy nadzieję że pogoda dopisze. Jak będzie burza to dopiero będzie pokaz: „ErSzoł Z Iskry Poleciały iskry” po trafieniu pioruna.

 2. Zadnych Migow zadnych F16 troche slabo

 3. bedzie dyszcz i nie bedzie problemu

 4. Cieszę się bardzo z tej inicjatywy, ale lekko zmarnowany potencjał. Program inny niż chwalono się na początku. Fajnie, że udało im się załatwić Jaka, ale reszta z pełnym szacunkiem – oklepana. Także medialnie – tragedia. Logo robił chyba jakiś „informatyk” z rodziny w MS paint bo nie grafik. Reklama dosyć słaba a najaktywniej w Social Media (facebook), który prowadzony jest bardzo amatorsko. Tak duża impreza z tak dużym potencjałem a nie można było wydać trochę więcej kasy na dobrą agencję interaktywną, co by się przełożyło pewnie na jeszcze większe zainteresowanie.
  Na sobotę z puli 10 000 biletów online, sprzedało się tylko 3000 także wątpię, że dziennie będzie to 30 000 osób.
  Zobaczcie stronę internetową i fanpage oraz oprawę graficzną Gdynia Aerobaltic – mocno zachęcające.
  Mam nadzieję, że za rok będzie druga edycja i dużo bogatszy program oraz organizatorzy pójdą po rozum do głowy i medialnie zatrudnią profesjonalistów, trzymam kciuki, żeby ta edycja nie okazała się klapą.

 5. Czy osoby niepełnosprawne z opiekunem wchodzą bezpłatnie?

 6. Już to widzę. Na dniach otwartych portu był autobusy, a i tak Janusze przybyli samochodami. Efekt – paraliż i wiele odholowanych aut. Teraz będzie podobnie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska