Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sokoły zamieszkujące na kominie zakładów azotowych w Puławach doczekały się kolejnego potomstwa (foto)

Z trzech złożonych przez samicę jaj, wykluły się dwa pisklęta. Wczoraj zostały one zaobrączkowane. Puławskie gniazdo opuściło już łącznie ponad 20 sokołów wędrownych.

Para sokołów wędrownych, która zajmuje gniazdo umieszczone na kominie instalacji odsiarczania spalin na terenie zakładów azotowych w Puławach, doczekała się kolejnego potomstwa. We wtorek do budki lęgowej zajrzeli ornitolodzy. Okazało się, że w tym roku samica złożyła trzy jaja, z których wykluły się dwa pisklęta. Ptaki zostały zaobrączkowane, jest to samiec i samica.

Budka lęgowa dla sokołów na kominie w Puławach została zamontowana w 2006 r. Jednak pierwsze pisklęta pojawiły się w niej dopiero w 2013 roku. Od tamtej pory lęgi odbywają się co roku, a gniazdo opuściło już łącznie ponad 20 młodych.

– To dla nas duży powód do satysfakcji, gdyż sama obecność tego rzadkiego ptaka bardzo dobrze świadczy o stanie środowiska wokół i na terenie naszych zakładów. Fakt, że sokół zadomowił się u nas i poczuł na tyle bezpiecznie, by wyprowadzać lęgi, jest dla nas oczywiście dodatkowym źródłem satysfakcji – nie kryje zadowolenia Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Od kilkunastu lat Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” prowadzi program odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. Członkowie Stowarzyszenia wieszają również budki lęgowe. Jedna z nich zawisła właśnie na kominie elektrociepłowni w Grupie Azoty PUŁAWY. W 2013 roku było to pierwsze udokumentowane stanowisko lęgowe sokoła wędrownego na Lubelszczyźnie i zaledwie ok. dwudzieste w Polsce.

(fot. ZA Puławy)

3 komentarze

  1. … i to jest bardzo optymistyczne info … tak trzymać … super maluchy

  2. Zdjęcie: Rok 2020, szary Polak poddany całkowitej inwigilacji z powodu pandemii koronawirusa. Widoczne bransoletki kontrolujące odległość między osobnikami.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo