Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Służby białoruskie próbują uszkodzić zaporę na granicy polsko-bialoruskiej

W poniedziałek, 7 sierpnia wiceminister Maciej Wąsik przedstawił na briefingu informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w związku z narastającą presją migracyjną. W wydarzeniu wziął też udział komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

 – Nadal rośnie presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej. Mamy do czynienia z coraz silniejszą akcją zorganizowaną przez służby specjalne Rosji i Białorusi – mówił wiceminister Maciej Wąsik.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że przemytnicy oraz służby białoruskie sprowadzają osoby z nawet 40 państw, a następnie pomagają im przy nielegalnym przekraczaniu granicy.

 – Służby białoruskie próbują uszkodzić naszą zaporę. Używają do tego elektronarzędzi, siłowników, a potem próbują rozcinać elementy pionowe – przekazał.

Wiceminister zwrócił uwagę na coraz większą agresję skierowaną przeciwko polskim funkcjonariuszom strzegącym granicy.

– Co chwilę są rzucane butelki, kamienie, konary – zaznaczył wiceminister Wąsik.

Podczas briefingu wiceszef MSWiA poinformował, że komendant główny SG wystąpił do MON o przesunięcie kolejnych żołnierzy na granicę z Białorusią, by wsparli działanie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga poinformował, że codziennie od 6 do 7 składów pociągów wjeżdża z Moskwy na terytorium Białorusi. Migranci są gromadzeni w białoruskich placówkach granicznych, a następnie dowożeni i kierowani w okolice zapory.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga podkreślił, że odpowiedzialny za tę sytuację jest reżim Aleksandra Łukaszenki.

 – Musimy pamiętać, że reżim, który jest po drugiej stronie, nie kierowałby nikogo do przekroczenia granicy, gdyby nie czerpał z tego korzyści. Grupy są bardzo agresywne, działają w sposób zorganizowany i kierowane są tylko i wyłącznie przez służby białoruskie – przekazał.

Służby białoruskie próbują uszkodzić zaporę na granicy polsko-bialoruskiej

fot. MSWiA

Zapora inżynieryjna i elektroniczna na granicy z Białorusią

Obecnie bezpieczeństwa Polski na granicy z Białorusią strzeże zarówno zapora inżynieryjna, jak i elektroniczna.

 – Gdyby nie budowa zapory na granicy z Białorusią, która składa się z dwóch elementów, tj. bariery elektronicznej i fizycznej, to nie mówiłbym o 19 tys. prób nielegalnych przekroczeń tylko zapewne o setkach tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy – przekazał komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga

Komendant poinformował także, że lipiec był rekordowym miesiącem, kiedy granicę próbowało nielegalnie przekroczyć prawie 4 tys. osób.

Zapora inżynieryjna, która została oddana do użytku w 2022 roku ma 187 km długości i mierzy 5,5 m wysokości. W 2023 roku ukończono z kolei budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System monitoruje odcinek granicy na długości 206 km. Całkowity koszt tych inwestycji wyniósł 1,6 mld zł.

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu czy na rzece Świsłocz.

Zapora elektroniczna na granicy z obwodem królewieckim

Natomiast na granicy polsko-rosyjskiej trwa budowa zapory elektronicznej. Bariera o długości około 200 km obejmie zasięgiem działania całą lądową granicę z obwodem królewieckim (oprócz Mierzei Wiślanej – na tym odcinku już od kilku lat znajdują się urządzenia elektroniczne).

 – Większość zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim jest już wykonana, całość zostanie oddana we wrześniu – przekazał wiceminister Maciej Wąsik.

W ramach zapory zainstalowanych zostanie około 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Służby białoruskie próbują uszkodzić zaporę na granicy polsko-bialoruskiej

fot. MSWiA

(źródło MSWiA)

14 komentarzy

 1. fanta bamboocha na wałbrzych

  Dlaczego granica nie jest jeszcze zaminowana? Może by śniadym inżynierom i lekarzom odechciało się niszczenia mienia jakby kilku z nich poleciało w stronę kosmosu?

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Nie ma kto minować, bo polscy saperzy w policyjnych mundurach, (żeby Putin uwierzył, że Polska nie bierze udziału w wojnie, rozminowują „bratnią” Ukrainę.

 2. Służby białoruskie próbują uszkodzić zaporę na granicy polsko-bialoruskiej, nagle, tuż przed wyborami zorientowali się rządzący.
  Strachy na Lachy ciąg dalszy nastąpi…

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Służby białoruskie próbują uszkodzić zaporę na granicy polsko-bialoruskiej – to dziś, a jutro dowiemy się, że nasi obrońcy granic zaczęli być obrzucani kamieniami i po twarzach bici rózgami. 😆

  • Ty masz jakąś chorobę, że pisze to samo inaczej się podpisując?

   • Dziadek ze Slamsowa

    Nie, to niejako na żądanie takich, jak ty. Kiedyś pisałem tylko pod jednym nickiem, ale zaczęto mi wymawiać, że ja i tylko ja chcę brylować i że się ciągle wymądrzam. Więc zmieniam, żeby wam się nie nudziło.
    Pojąłeś, czy za trudne ?

    • A czy prosił ktoś ciebie o te wszystkie komentarze które produjesz? Co do zmiany nicków, gdzie jest moderacja forum? W regulaminie jest przecież zapis:
     Niedopuszczalne jest spamowanie komentarzami przez jednego użytkownika, posługującego się celowo różnymi nickami.
     ?

     • Dziadek ze Slamsowa

      Obiecuję, że wszystko co mam wyrazić, będę pisał pod jednym nickiem, ale niech mi tu ktoś wypowie sprzeciw, wrócę do różnych i… naskoczysz mi pan, panie Paweł (dziś pod tym nickiem) na kant fątasia.

 4. Dokładnie pola minowe i po temacie

  • Dziadek ze Slamsowa

   Myślisz, że zdecydują się na takie obejście katolickiego Kodeksu Karnego w stosownym paragrafie mówiącego: NIE ZABIJAJ ?

 5. Gdyby Płaszczak zrobił wyższy mur to by białoruskie śmigłowce na nasze niebo nie wlatywały.

  Cyrk, ruskie rakiety wlatują, białoruskie helikoptery latają jak u siebie a Błaszczak zajmuje się tym, że uchodźcy rzucają kamieniami…

 6. Zaminowac wszystko, każde miasto i wioskę. Nie wpuszczać i wypuszczać nikogo, unikać ludzi bo zarazę roznoszą. I wtedy będzie raj polski.

 7. Paszczak z procą na granice ,kompromitacja jedna.

 8. Mam nadzieję że przejdą tą granicę i wytłuką trochę lewactwa.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo