690 680 960

Śledztwo CBA. Pięć osób zatrzymanych do sprawy mafii lekowej

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali ​pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani mieli werbować do współpracy apteki, skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.

Funkcjonariusze CBA z Białegostoku, Katowic i Lublina zatrzymali 5 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Czynności przeprowadzono na terenie województw śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Śledczy ustalili, że zatrzymani mieli związek z podmiotem, który z jednej strony prowadził hurtownię farmaceutyczną z drugiej zaś fikcyjną przychodnię lekarską. Było to jedno z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.

W toku śledztwa ustalono, że rolą zatrzymanych osób, było pozyskiwanie do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski.

Materiał dowodowy wskazuje, że zatrzymani pozyskali na terenie całego kraju szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości ponad 13 mln złotych. 

Zatrzymani zostali przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Tam usłyszeli między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

W ramach prowadzonego postępowania zidentyfikowano łącznie 11 osób. Wszystkie te osoby zostały przez funkcjonariuszy CBA w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego zatrzymane i usłyszały zarzuty. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to ponad 113 mln złotych.

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Ciekawe kiedy ktoś będzie mieć zastrzeżenia do szczepionek na covid-19?

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas