690 680 960

Sinice nad Bałtykiem pokrzyżowały plany wczasowiczom. W naszym regionie jest o wiele lepiej

Jak co roku w okresie wakacyjnym nad Bałtyk przyjechały tłumy osób z całego kraju. Niestety w wielu miejscach o kąpielach można zapomnieć. Wszystko przez sinice.

We wtorek niemal wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Jak wyjaśniają służby sanitarne, sytuacja nad Bałtykiem jest bardzo dynamiczna, gdyż wiatr sprawiam iż glony te wędrują wzdłuż wybrzeża. Oznacza to, że należy na bieżąco sprawdzać, czy dane kąpielisko jest dostępne. Zdarza się bowiem, że rano woda jest zdatna do kąpieli, a po kilku godzinach już stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Kontakt takiej wody ze skórą człowieka może zakończyć się groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oprócz podrażnienia skóry oraz błon śluzowych może dojść również do uszkodzenia m.in. nerek i serca, a nawet do zaburzeń pracy układu nerwowego i mięśni. Sinice wytwarzają toksyny, które bardzo często powodują wysypki skórne i kłopoty żołądkowe, w tym m.in. biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Pomimo tego, że w poprzednich latach również i w naszym regionie sinice dawały się we znaki wczasowiczom, obecnie bez obaw można korzystać z wszystkich kąpielisk. Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Lublinie objął nadzorem 25 kąpielisk i 22 miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, które zlokalizowane są w całym województwie. Ostatnie badania wody wykazały, że wszędzie jest ona zdatna do kąpieli. Jedynie w kąpielisku miejskim w zbiornik retencyjnym przy rzece Jankówce w powiecie opolskim, zarządca wydał komunikat o możliwości wystąpienia odczynów alergicznych u osób kąpiących się. Jednak kontrola sanitarna z nie wykazała zakwitu sinic.

(fot. archiwum)
2018-07-24 18:40:59

7 komentarzy

 1. Gratulacje dla władz Gdańska bo to jest skutek awarii w oczyszczalni ścieków a Prezydent Gdańska stwierdził, że nie ma zagrożenia dla Bałtyku, a w ogóle to nic nie stało się bo przecież oczyszczalnią zarządza ktoś komu on ufa ślepo.

  • Winni są też ROLNICY, którzy używają za dużo nawozów. Jak chce się zarobić to rozsiewają po polach nawozy azotowe. Spływają one później rzeką do morza. Drodzy ROLNICY: Od waszej saletry amonowej to się gleba zakwasza i rosną sinice.

 2. ekologia to bzdura...?

  Żeby sinice „zakwitły” (nadmierny rozwój fitoplanktonu…) muszą mieć 2 warunki ciepło (im cieplejsza woda tym fajniej mają) i pierwiastki odżywcze czyli tak jak normalne rośliny potrzebują głównie azotu, fosforu oraz inne (K, Mg, Fe, itp). Skąd dostatek tych dwóch nawozów w Bałtyku…? Otóż spływają z całej Polski rzekami . Skąd są w rzekach..? Otóż główne źródło N to nadmierne dawki na polach uprawnych, natomiast P pochodzi z wszelkich detergentów w ściekach zrzucanych nielegalnie do rzek przez polaków…. Nie wierzycie..? wybierzcie się na kajaki na jakąkolwiek podrzędną rzeczkę to zobaczycie te wszystkie szare „strumyczki”, rurki itp płynące z domostw…. Później ci sami polacy jadą nad Bałtyk, zalew, jezioro zastanawiają się kto jest winien i psioczą że nie mogą się umyć… przepraszam wykąpać…

 3. Jakie tam u nas lepiej, my mamy Bimmera.

 4. Nad zalewem też są

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas