Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silny wiatr we wtorek na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe burze w chłodnej masie powietrza

We wtorek będzie nam towarzyszył silny wiatr, którego porywy lokalnie osiągną 70 km/h. Dzisiaj możliwe będą miejscami burze. Największa aktywność konwekcyjna osiągnięta zostanie pomiędzy godz. 14 a 18.

Dziś spory obszar Polski znajduje się pod wpływem ośrodka niżowego z centrum nad Białorusią. Na północnym-wschodzie naszego kraju zaznaczy się wpływ frontu okluzji, który jest związany z tym cyklonem. W tylnej części wiru niżowego napływa chłodne, wilgotne i nabierającej w ciągu dnia chwiejności powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu.

Z uwagi na duży poziomy gradient baryczny pomiędzy wyżem z zachodu a niżem ze wschodu będzie to wietrzny i dynamiczny dzień. Powietrze zwrotnikowe zostało wyparte wczoraj za naszą wschodnią granice, kończąc krótki epizod z dwudniowym upałem w woj. lubelskim. W środkowej i górnej troposferze obecny będzie niż górny, destabilizując troposferę i wspomagając konwekcje. Temperatura wyniesie dziś zaledwie od 18°C do 20°C. W czasie przechodzenia burz może obniżać się o kilka stopni, następnie po odejściu komórki konwekcyjnej i ponownej insolacji będzie wzrastać. Nad jednym obszarem przejść może dziś nawet kilka komórek konwekcyjnych.

Średnia prędkość wiatru dziś od 20 km/h do 30 km/h. W porywach poza opadami do 60-70 km/h. Szczególnie w drugiej części dnia. Najsilniej powieje jednak podczas przechodzenia chmur Cumulonimbus. Pęd powietrza z wyższych wysokości będzie mieć tendencje do schodzeniu ku ziemi. Od środy ponownie cieplej do 23°C/24°C. Wiatr osłabnie, gdyż zmniejszy się poziomy gradient ciśnienia. W czwartek na termometrach nawet 25°C. Jeszcze cieplejszy okaże się weekend z temperatura do 29°C/31°C. Upalnie zapowiada się pierwsza przyszłego połowa tygodnia. Zdarzać będą się jednak lokalne, gwałtowne burze.

Energia dostępna drogą konwekcji będzie dziś mniejsza niż wczoraj. Dlatego też zjawiska burzowe nie będą tak gwałtowne. Przemieszczać mają się głównie od północnego-zachodu na południowy-wschód. Niektóre z chmur konwekcyjnych wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Z najsilniejszych ośrodków burzowych możliwe opady drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Podczas przechodzenia chmur Cumulonimbus nasilać ma się wiatr, który w porywach osiągnie miejscami 60-75 km/h. Opady w burzach nie powinny przekroczyć 5-10 mm. W przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce.

Pierwsze ośrodki burzowe możliwe są już około południa. Największa aktywność konwekcyjna osiągnięta zostanie pomiędzy 14 a 18.
Pojawią się nie tylko pojedyncze komórki w formie konwekcji masowej, ale także struktury wielokomórkowe, nawet o charakterze liniowym. Dzisiejsze chmury mogą być bardzo fotogeniczne. Możliwe są tęcze, wały szkwałowe, efektowne chmury Mammatus. Pod wieczór wraz ze słabnącą insolacją, chmury kłębiaste zaczną zanikać. W pierwszej części nocy pozostaną tylko zanikające opady deszczu, nie są już prognozowane wyładowania atmosferyczne. Atmosfera zacznie się szybko stabilizować po zachodzie słońca.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz słabszych niż wczoraj ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

4 komentarze

  1. Można krócej:
    Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło… moze nawet ponbucek nogom tupnie, abo nie…
    Ale jak sie ma płacone od słowa, to trzeba 2 strony maszynopisu w formacie A4

    • Można krócej – jak ci nie pasuje tekst, to nie czytaj. Widocznie przejawiasz jakieś masochistyczne skłonności, skoro najpierw się próbujesz w niego wgłębić, a później jeszcze uważasz za stosowne odnieść się do artykułu w komentarzu. Treść jest dla zaciekawionych zjawiskami pogodowymi, a nie dla ciemniaków, którzy rozumieją jedynie pogodę w wersji graficznej ze słoneczkiem i chmurką.

      • Dyrdymałkiewicz (nijaki)

        Powtórzę za Tobą: jak ci nie pasuje tekst, to nie czytaj, a od siebie dodam: nie masz takiego obowiązku, instrumencie pana Jankiela. 😆

  2. niech popada bo susza

Z kraju