Silne opady deszczu nad Polską. Niewykluczone burze w woj. lubelskim

We wtorek największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie na Roztoczu oraz południowym-wschodzie regionu. Na pozostałym obszarze województwa nie można jednak wykluczyć zjawisk konwekcyjnych. Będą one jednak najprawdopodobniej o niższym natężeniu.

Dziś Polska nadal znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Wpływ na pogodę ma niż znad północnych Włoch. W naszej części Europy przebiega pofalowany atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczają się niewielkie niże. Największe prawdopodobieństwo burz będzie dziś na południowym-wschodzie naszego regionu, gdzie zalega jeszcze ciepłe i wilgotne powietrze.

W pewnym stopniu rozwój burz może być ograniczony przez duże zachmurzenie warstwowe, jakie ograniczyć ma inicjację konwekcji. Od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Azorów. Za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne. Na termometrach będzie dziś od 22°C do 29°C. Najchłodniej w zachodnich powiatach, gorąco na wschodzie, południowym-wschodzie regionu. Zachmurzenie dziś przeważnie umiarkowane, w wielu miejscach duże i całkowite z większymi przejaśnieniami.

Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie na Roztoczu oraz południowym-wschodzie regionu. Na pozostałym obszarze województwa nie można jednak wykluczyć zjawisk konwekcyjnych. Jednak najprawdopodobniej o niższym natężeniu.

Prawdopodobny jest rozwój kilku burz superkomórkowych. Pewnym czynnikiem hamującym powstanie chmur Cumulonimbus będzie duże zachmurzenie przez co planetarna warstwa graniczna może nie zostać dostatecznie nagrzana. Modele pogodowe prognozują jednak silniejsze strefy zbieżności, co może zapewnić korzystne warunki do powstania kilku silnych burz. Głównie na południowym-wschodzie i wschodzie województwa lubelskiego.

W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, grad do 2 cm oraz ulewy do 30 mm. Nie można wykluczyć struktur wielokomórkowych. Istnieje marginalne ryzyko trąby powietrznej. Burze, jeśli się pojawią, to wystąpią po godzinie 12. Większa aktywność burzowa jest spodziewana w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w nocy zjawiska konwekcyjne zaczną szybko zanikać.

W kolejnych dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie. Środa przyniesie temperaturę do 22°C, lecz niewykluczone są przelotne opady deszczu w woj. lubelskim. Natomiast w czwartek ponownie zrobi się gorąco. Na termometrach zobaczymy aż 29°C. W piątek dalej gorąco z temperaturą do 28°C, możliwy deszcz i burze. Sobota przyniesie w dalszym ciągu wysoką temperaturę powyżej 25 stopni. Niedziela dalej z letnimi temperaturami do 25 stopni.

Początek nowego tygodnia z temperaturą do 25°C. Ochłodzenie jest przewidywane w okolicach 12-13 dnia miesiąca. Nie można wykluczyć również burz o zróżnicowanym natężeniu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL