Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Siarczysty mróz w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie było najzimniej, pojawił się też pył diamentowy

We wtorek nasza część Europy znalazła się na obrzeżach odsuwającego się i wypełniającego chłodnym powietrzem ośrodka niżowego Brygida z centrum nad Estonią oraz na peryferiach stopniowo umacniającego się wyżu o imieniu Julian II znad pogranicza Węgier i Rumunii. Spływała do nas masa arktyczna morska z północy w tylnej części niżu śródziemnomorskiego.

Z uwagi na bliskość ośrodka wyżowego, w południowej i południowo-wschodniej i wschodniej części kraju wystąpiły większe przejaśnienia i dłuższe rozpogodzenia minionej nocy. Należy wspomnieć, że prędkość wiatru przy ziemi wyraźnie się zmniejszyła po zachodzie słońca. Z uwagi na bliskość centrum wyżowego, gradient poziomy ciśnienia nie okazał się duży. Najniższe wartości notowane były przy gruncie, a dokładniej nad powierzchnią czynną – w tym przypadku nad całkiem pokaźną pokrywą śnieżną. Niewiele cieplej było na 2 metrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych.

Ośrodek wysokiego ciśnienia o imieniu Julian migrował minionej nocy znad Rumunii nad Ukrainę. Dziś kształtować ma on warunki pogodowe do pierwszej części dnia. Minionej nocy w wielu powiatach województwa lubelskiego, spadki temperatury były hamowane przez utrzymujące się zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe, z którego zdarzały się niewielkie opady śniegu. Najwyższą temperaturę odnotowano na posterunkach PSHM we Włodawie i Terespolu, gdzie silne wypromieniowanie ciepła do wyższych warstw wyhamowało zachmurzenie niższego piętra. W drugiej części rozpogodziło się na sporym obszarze regionu, co przyczyniło się do drastycznych spadków temperatury w czasie długiej grudniowej nocy. Występowały również opady rzadkiego pyłu diamentowego na Lubelszczyźnie.

Noc z 13/14 grudnia 2022 i poranek, okazała się najchłodniejsza na stacji w Zamościu, gdzie w klatce meteorologicznej temperatura spadła do -18,6°C. W Tomaszowie Lubelskim -16,1°C. Na trzecim miejscu znalazła się stacja w Radawcu, k. Lublina, gdzie zmierzono na 2 metrach -15,8°C. W Wysokiem k. Bychawy było -13,8°C, natomiast w Jarczewie -11,9°C. Wyższe wartości odnotowano na stacji automatycznej IMGW w Puławach, gdzie zanotowano -9,7°C. Cieplej było we Włodawie, gdzie w klatce meteo zmierzono -8,3°C. Znacznie cieplej za sprawą utrzymującego się zachmurzenia było również w Ciciborze i Terespolu, gdzie odnotowano -7,7°C i -7,3°C.

Jeszcze zimniej było przy gruncie, gdzie nad pokrywą śnieżna, na wysokości pomiarowej 5 cm, odnotowano -24°C w Radawcu k . Lublina, analogiczna wartość została zmierzona na posterunku w Zamościu. Cieplej było we Włodawie za sprawą utrzymujących się chmur, gdzie odnotowano -8,3°C, jeszcze cieplej w Terespolu, gdzie termometr na posterunku odnotował -7,3°C, czyli tyle samo co na 2 metrach w klatce meteorologicznej.

Jeśli chodzi o pokrywę śnieżną, to najwięcej śniegu leży na stacji pierwszego rzędu w Zamościu, gdzie zmierzone zostało za pomocą śniegowskazu 31 cm. Po 27 cm leży we Włodawie i w Radawcu k. Lublina. W Terespolu śniegu zalega 24 cm. Miejscami przebieg pokrywy śnieżnej może być inny, niż na opisanych powyżej posterunkach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w naszym regionie.

Kolejna śnieżyca pojawi się nad woj. lubelskim w pierwszej części nocy ze środy na czwartek. Natężenie opadów będzie słabe i umiarkowane. Strefa przejdzie od południowego-zachodu, zachodu na wschód i obejmie całą Lubelszczyznę. Przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie do 2-6 cm w regionie do godzin porannych w czwartek. Na drogach zrobi się ślisko. Noc najbliższa będzie znacznie cieplejsza względem ubiegłej, a to za sprawą utrzymującego się zachmurzenia frontowego w obrębie płytkiego niżu.

Czwartek z lekkim mrozem w ciągu dnia, ale jeśli prognozy się sprawdzą, to noc z czwartku na piątek przyniesie dwucyfrowy mróz w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Od południa jednak w drugiej części nocy zacznie nasuwać się strefa opadów wielkoskalowym. Śnieżny zapowiada się piątek, ale także początek weekendu. Jeśli prognozy się sprawdzą, to do weekendu dopada nawet 5-15 cm świeżego śniegu.

W kolejnych dniach po obfitych opadach zimowych, we wschodniej połowie kraju będziemy mieć najwyższą pokrywę śnieżną od 12 lat w grudniu na stacjach IMGW. Przejściowa odwilż możliwa na południu i południowym wschodzie regionu w piątek. Kolejne dni w całym regionie z mrozem całodobowym, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, możliwe są spadki temperatury poniżej -15°C. Odwilż zacznie postępować najprawdopodobniej na początku trzeciej dekady grudnia, ale noce i poranki mogą być z częstym mrozem. Ciężko na ten moment wskazać trend w pogodzie na święta. Więcej będzie wiadomo za kilka dni, gdy to prognozy ustabilizują się. Nie zmienia to faktu, że grudzień 2022 i tak zapisze się jako chłodny oraz śnieżny w Polsce.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów nad Polską

Siarczysty mróz w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie było najzimniej, pojawił się też pył diamentowy

Siarczysty mróz w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie było najzimniej, pojawił się też pył diamentowy

(fot. lublin112.pl\IMGW)

18 komentarzy

  1. W Przemyślu chyba powinni skalibrować aparaty do pomiarów 😀

  2. Lublin to wieś!

    Zamość, zimowa stolica!

  3. W Przemyślu to się chyba coś popsuło, że pokazywało 1 stopień na plusie 🙂

  4. Odczyt temperatury z Przemyśla należy odrzucić. To jest jakiś błąd. I nawet nie dlatego, że temp. jest dodatnia, lecz dlatego, że znacznie odbiega od średniej.

    • Kilkanaście lat temu przejechałem przez lubelskie ok 50 km w ciągu godziny przez co myślałem, że w samochodzie nawaliło ogrzewanie. Temperatura startowa na plusie, zaś końcowa minus 16 `C. Nie była to różnica między regionami, lecz chwilowy spływ (3 godzinny) mroźnego powietrza.

    • Tak, czujnik w śniegu i na dodatek wadliwy w Przemyślu na stacji automatycznej IMGW.

  5. Opady zimowe, siarczysty mróz? Jaka zima, astronomiczna dopiero za tydzień 😉

    • Od 1 grudnia 2022 jest meteorologiczna zima.

      • Bodajże w 1995 roku, mróz skuł około 10 listopada i nie odpuścił aż do wiosny. Jaka to była zima? Faktyczna, biologiczna, zła? Powiem że faktycznie nie była najgorsza.

        • Jeszcze wspomnij o stanie wojennym bo pewnie po twoich wpisach w tamtych czasach wchodziłeś na stojąco pod stół, Jak pamiętam gdzie by nie patrzeć koksowniki dla niewiedzących pojemniki z koksem palącym się na chodnikach dla ogrzania się, czuwaj

  6. Okolice Lublina – -11,5 stopnia to bardzo daleko od tych -24. Gdzie był pomiar robiony?

  7. Teratyn gm. Uchanie : termometr rtęciowy z czasów prl pokazywał -21 st. , a elektroniczny -22

  8. Gondol Jerzy z Nadwisły

    Nie zamierzam się tu licytować, ani przechwalać, ale w okolicach Fairbanks (Alaska US), na płaskim terenie mamy ponad 1,4 m śniegu, a temperatura -23C.
    Słońce wschodzi ok. 10,40 AM, a zachodzi o 2,10 PM (polska 14-ta).
    Alaska Highway przejezdna, chociaż miejscami jedzie się jak w blisko 2 metrowym tunelu.
    O wypadkach ostatnio nie słyszałem.

    • Czuwaj chwalisz się ta dziczą ale nie lubisz blizniego? człek to stadny organizm lubi do sąsiada odwiedzić zobaczyć czym w piecu pali a ty? nie mów że niedźwiedzie liczysz? jesteś strongmenem ?. jak dobrze piszę.Powodzenia

    • Jeszcze nasze słoneczko widzisz tylko 4 godziny teraz ale gdy przyjdzie lato to będziesz do przodu tak gdzieś ze 3 godziny proponuje do banku wstawić ta nadwyżkę a w zimie odebrać.

  9. Gmina Rybczewice – 20 …

  10. N-ty raz powtarzam, opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym to nie śnieżyca.

Z kraju