Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Serce z ponad 2 tysięcy róż stanęło na deptaku. „Niesie za sobą pozytywny przekaz” (zdjęcia)

Instalację w kształcie serca, które wykonano z 2023 czerwonych róż, można już podziwiać przed lubelskim ratuszem. W najbliższy weekend konstrukcja będzie również fotobudką, z Bramą Krakowską w tle.

W piątek 28 maja, na lubelskim deptaku, a dokładnie na placu Łokietka przed ratuszem, zamontowana została konstrukcja, na której ułożono instalację składającą się z 2023 czerwonych róż. Liczba ta nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do zdobytego przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Jak wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, kwiatowa instalacja nosi nazwę „Serdecznie”. Sama idea serca z róż niesie bowiem przesłanie serdeczności, dobroci, miłości, pozytywnych emocji wobec drugiego człowieka. Jednym z celów stworzenia instalacji jest pokrzepienie mieszkańców w trudnym czasie pandemii. Z serdecznością witani będą przy instalacji nie tylko mieszkańcy miasta ale i odwiedzający Lublin turyści.

– Poprzez nawiązanie do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 instalacja z róż niesie za sobą pozytywny przekaz związany z przygotowaniami do tego święta młodych. Stąd dzisiejsza inauguracja projektu w przestrzeni miasta odbyła się z udziałem młodzieży zaangażowanej w zdobycie tego wyróżnienia. – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Sama idea projektu zrodziła się w momencie lockdownu, gdy instytucje kultury, teatry, kina, galerie sztuki czy restauracje były pozamykane i niedostępne z uwagi na obowiązujące liczne obostrzenia. Z założenia zatem projekt miał odbyć się w przestrzeni miasta i dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Nawiązuje on również do napisu IloveLUBLIN znajdującego się na Placu Litewskim. W najbliższy weekend konstrukcja będzie również fotobudką, z Bramą Krakowską w tle.

Jak wyjaśniają urzędnicy, całe przedsięwzięcie jest finansowane przez twórcę, którym jest Zbigniew Dziwulski, prowadzący w Lublinie kwiaciarnię „Grasz w zielone?”. To on przy wsparciu sponsorów oraz firm zajmujących się produkcją kwiatów ciętych czy też materiałów florystycznych, zadbał o wszystkie niezbędne do stworzenia instalacji materiały. Swoją pomoc przy realizacji projektu wnieśli również uczniowie florystyki ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych w Lublinie.

Serce z ponad 2 tysięcy róż stanęło na deptaku. „Niesie za sobą pozytywny przekaz” (zdjęcia)

Serce z ponad 2 tysięcy róż stanęło na deptaku. „Niesie za sobą pozytywny przekaz” (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

11 komentarzy

 1. Maniuś Kitajec

  Pozytywnie zakręceni krejzole za pieniądze z miejskiej kasy.

 2. Dobry żart. Stolica młodzieży to raczej nie dla miasta, które nie daje perspektyw młodym ludziom. Ale Żuk się cieszy. Bo wśród marnych sukcesów kolejny do kolekcji.

 3. To ile milionów poszło na to to coś?

 4. ja bym chciał cyknąć se fotkę z krzychem żukiem pod parasolem.

 5. No nie mają pieniędzy na co wydawać

 6. można widzieć ile to kosztowało? znając życie dzięstatki tysięcy złotych jak to ZA NASZĄ kase! chore pomysły chore rządy!:/

 7. To dla owada te róże aby nas nie opuszczał i dopier**lał nowe nam POdatki i opłaty

 8. Proponuję czytać ze zrozumieniem materiały łącznie z kwiatami zapewnili sponsorzy. Nie za wszystko trzeba płacić a swoją drogą pomysł świetny.

 9. Deweloper łysy

  Czynsz podniose a za kwiatki zapłacita.

Z kraju