Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sejm postanowił. Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią zostanie przedłużony

Nie obyło się bez burzliwej dyskusji, jednak ostatecznie Sejm znaczną większością głosów postanowił, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony na kolejne dwa miesiące. Przepisy nie ulegną zmianie.

W czwartek Sejm podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 237 posłów głównie PiS oraz Konfederacji, z kolei 179 posłów opozycyjnych klubów było przeciw. Reszta, czyli 31 parlamentarzystów, wstrzymała się od głosu. Tym samym obostrzenia w pasie o szerokości ok. 3 km od granicy, będą obowiązywały przez kolejnych 60 dni.

Nie uległy zmianie wytyczne związane ze stanem wyjątkowym, dotyczące możliwości przebywania na tym terenie tylko określonych osób. Mowa tu o mieszkańcach oraz osobach tam pracujących, prowadzących działalność gospodarczą lub posiadających nieruchomości. Do tego dochodzą uczniowie, rolnicy pracujący w gospodarstwach rolnych, osoby świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe, uczestniczące w praktykach kultu religijnego czyli chrzcinach, ślubach, weselach lub pogrzebach, przebywające na tym obszarze w celu załatwienia spraw administracyjnych oraz zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych.

Przed głosowaniem odbyła się burzliwa debata w tej sprawie. Poseł PiS Zdzisław Sipera podkreślał, że wprowadzenie stanu wyjątkowego pomogło w usprawnieniu pracy służb oraz zmniejszyło się epatowanie przekazami medialnymi mającymi na celu nakręcenie spirali emocji. Dodał też, że mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym w zdecydowanej większości akceptują jego wprowadzenie.

Opozycja wytknęła jednak partii rządzącej, że nie panuje nad tym, co się dzieje na granicy. Poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz wskazał, że na granicy zachodniej brakuje już miejsc w obozach dla uchodźców. Dotarło tam już ok. 700 osób, głównie mężczyzn, co pokazuje, że służby chroniące granicy polsko-białoruskiej mają ścigać kobiety i dzieci, ale mężczyzn już nie potrafią złapać. Dodał również, że wprowadzenie stanu wyjątkowego miało na celu jedynie ograniczenie dostępu do informacji.

Z kolei szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski skrytykował brak podczas obrad ministra obrony narodowej, premiera i prezydenta. Zarzucił też brak działań mających na celu rozwiązanie obecnie występującej na granicy sytuacji. Wskazał, że wydłużenie stanu wyjątkowego jest na rękę władzy, gdyż stanowi „zasłonę dymną” dla rozkładu systemu, opieki zdrowotnej, braku karetek, protestu medyków oraz ujawnionej ostatnio skali nepotyzmu, kolesiostwa i korupcji.

Na nieszczelną granicę wskazał również poseł Konfederacji Robert Winnicki przypominając o potrąceniu policjanta przez kierowcę busa wiozącego 13 obywateli Iraku, którzy wcześniej przeszli niezauważeni do naszego kraju. Zapewnił również, że Konfederacja popiera przedłużenie stanu wyjątkowego „tylko dlatego, żeby »pajace« z Lewicy nie wskakiwali na plecy strażnikom granicznym”.

(fot. SG/archiwum)

20 komentarzy

 1. Będą jak z plandemią się nieudolnie szarpać, a potem za swoją nieudolność przyznają sobie po premii.

  • Jak będziesz zdychał pod respiratorem to ostatnie słowo krzyknij plandemia. I każdy z radością westchnie-jednego idioty mniej.

   • Zdychać to możesz pisać do ojca czy matki. Jak cie tak nauczyli. Straszyć to sobie możesz. Pal dalej papierosy i się bój.

 2. Brawo Andrzej Duda.

 3. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Oglądałem debatę Waszego Sejmu, to co się tam działo można określić jednym słowem: żenada.
  Polacy, kogo wy wybraliście na swoich przedstawicieli ?!
  Kogo oni w końcu reprezentują… odniosłem wrażenie, że Łukaszenkę i Putina, interesy Rosji i Białorusi.
  Ot [***] prawdziwi Polacy !!!

  • Cieee chorobaaaa !!!

   Nooo, w chwilach tak ważnych dla Polski, nie było tam nawet prezydenta, premiera, a nawet Waszego żydowskiego króla* Polski.

   * – Jezus mu chyba, czy jakoś tak…

   • Prezydent ma swoich przedstawicieli i nie musi patrzeć na chamstwo, zgnojenie wrogów Polski i nas czyli opozycji.

    • Janina Łatka - Zdziurkom

     Myślę, że opozycji nie trzeba jakoś specjalnie gnoić, polska opozycja jest już gnojem.
     To było wczoraj widać, słychać i czuć…
     Jeden głupszy od drugiego.

  • To efekt działania urzędów podatkowych, CBA i CBŚ. Nie można liczyć, że producenci fałszywych faktur, narkotyków, beneficjenci przestępczej reprywatyzacji, wszelcy kombinatorzy mieniem społecznym i państwowym, będą popierać rząd, który im to wszystko odebrał. Dobro wspólne jest dla tych osób niczym, nawet jeśli mogą nieźle żyć.

 4. jak zwykle tęczowe komuchy grają w orkiestrze arbuzowego olka

 5. PiS tak bardzo broni zewnętrznej granicy UE przed ludźmi. A sami politycy tej partii twierdzą ze UE nam cos nakazuje, zabiera wolność.
  Czyżby dogadali się w ten sposób z Putinem?

  • najważniejsza dla nich jest Polska jak się wymsknęło kidawie o JK Kidawa-Jabłońska – „Jemu nie zależy na świecie na europie jemu zależy tylko na Polsce”…

 6. Obawiam się III wojny światowej.

 7. Tłusty bogaty proboszcz

  Niestety ten rząd to porażka. Wstyd i kompromitacja na cały świat. Łukaszenko się wręcz śmieje.
  Wszystkiemu takim stanem rzeczy winne są USA
  To oni napadli na Afganistan okradli a następnie uciekli jak szczury zostawiając zgloszcxa i nędze….a uchodźcy stamtąd uciekają. Pragną mieszkać w Niemczech, Francji… Napewno nie w Polsce!
  Ale nikt nie powie kto temu jest winien. Ten rząd woli opowiadać bajki ze to wina Łukaszenki czy Putina. No może jeszcze niedługo dorzuca Czechów i TVN.

Z kraju