Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sąsiedzi nie pozostali bierni. Oddają co mogą aby pomóc zalanym mieszkańcom Wierzchowisk

To co obecnie najpotrzebniejsze, przekazują dla poszkodowanych z gminy Modliborzyce mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zbiórki prowadzone są na terenie całego powiatu janowskiego.

Nie tylko na pomoc samorządów, lecz również na duże wsparcie sąsiadów mogą liczyć mieszkańcy Wierzchowisk Pierwszych i Drugich oraz Pasieki, który zostali poszkodowani w ubiegłotygodniowym oberwaniu chmury. W wyniku tego spływająca z całek okolicy woda podtopiła około 350 posesji zalewając ponad 100 domów, uszkodzone oraz zniszczone zostały również drogi, chodniki oraz mosty.

Pomoc finansowa jest cały czas organizowana, oprócz środków obiecanych przez wojewodę, również lokalne samorządy wspierają mieszkańców. Liczy się każdy grosz, o czym wiedzą np. radni z gminy Szastarka, którzy zadeklarowali, że przeznaczą swoje diety z najbliższej sesji na rzecz powodzian. Licząc po 150 zł od każdego radnego, będzie to łącznie 2.250 zł.

Spore wsparcie zapewnili poszkodowanym również sąsiedzi, a dokładniej mieszkańcy okolicznych gmin. W Ośrodku Pomocy Społecznej w gminie Potok Wielki zbierane są środki czystości, nowe kołdry, koce i pościele. Transport trafi do poszkodowanych w czwartek. Dodatkowo sama gmina przekaże ze swoich środków 10 tys. złotych.

Prowadzona we wszystkich miejscowościach gminy Batorz zbiórka zaowocowała zaś zapełnieniem trzech samochodów strażackich nowymi kocami, kołdrami, pościelą i środkami czystości. Są też, do doraźnego wykorzystania, używane pralki i lodówki. W gminie Szastarka zorganizowano zaś zbiórkę pieniężną. Prowadzono ją niejednokrotnie chodząc od domu do domu. Do zebranej kwoty gmina dołoży kolejne 5 tys. złotych.

Z kolei mieszkańcy gminy Chrzanów pomyśleli o poszkodowanych hodowcach bydła i trzody chlewnej. Przygotowują już transport paszy, siana i słomy dla zwierząt. Z pomocą finansową pospieszą też gminy Janów Lubelski i Dzwola. W piątek zbiórka rzeczowa dla poszkodowanych prowadzona będzie zaś w gminie Godziszów. Pomoc finansową deklaruje też samorząd powiatowy, który zaplanował przekazanie 15 tys. złotych.

W poniedziałek na konto gminy Modliborzyce trafiła też rządowa pomoc w wysokości 480 tys. zł. Wczoraj rozpoczęła się wypłata zasiłków celowych dla najbardziej poszkodowanych. Pieniądze są przekazywane przez Ośrodek Pomocy Społecznej na podane przez poszkodowanych konta bankowe

(fot. asp. Tomasz Stachyra)

4 komentarze

  1. Wybuduję się w obniżeniu, przestrzeni dużo, działka tania, co może się stać…? Ubezpieczenie..? A po co..! Ile piw jest za 300 pln…! Ech…

    • Naprawdę? Większość ludzi mieszka w tych miejscach od kilku pokoleń? Taka powódź nie zdarza się co roku. Osoby, które mają po 90 lat nie pamiętają takiej powodzi więc proszę się w tak bezczelny sposób nie wypowiadać. Nie wiem jak można być tak obojętnym na ludzka krzywdę.

  2. i co ubezpieczenie jest, ok, zwrot jakiejś części jest, ale stres, strach, moment kiedy wszystko płynie , wszystko tracisz to nie jest tak , ogrom strachu, wody, tragedii, za to nikt nie zwróci.