Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Wszystko przez intensywne opady

Kolejne ostrzeżenie pogodowe wydali synoptycy dla naszego regionu. Tym razem intensywne opady mogą sprawić, że w niektórych rzekach zacznie przybywać wody.

We wtorek w godzinach popołudniowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu. Mogą one mieć charakter burzowy. W związku z tym w niektórych rzekach może wzrastać poziom wody do strefy stanów wysokich. Lokalnie w niektórych miejscach mogą zostać nawet przekroczone stany ostrzegawcze.

Dotyczy to głównie zlewni Wieprza oraz Bugu po Krzyczew. Zgodnie z wcześniejszym i cały czas obowiązującym ostrzeżeniem, lokalnie w naszym regionie mogą wystąpić burze z opadami deszczu wynoszącymi nawet do 30 mm. Porywy wiatru mogą zaś osiągać do 65 km/h. Niewykluczone są nawet opady gradu.

Obecnie sytuacja w rzekach jest unormowana. Stan Bugu w Strzyżowie wynosi 568 cm gdzie stan ostrzegawczy obowiązuje przy 650 cm, w Dorohusku zanotowano 288 cm gdzie stan ostrzegawczy wynosi 290 cm, we Włodawie rzeka ma 197 cm i do stanu ostrzegawczego brakuje ponad metr, a w Krzyczewie poziom wody to 232 cm a stan ostrzegawczy ogłaszany jest przy 380 cm. Jeżeli chodzi o Wieprz w Krasnymstawie rano było 326 cm, w Lubartowie 211 cm a w Kośminie 196 cm. W każdym przypadku do stanu ostrzegawczego brakuje minimum metr.

(fot. archiwum)

3 komentarze

  1. Siedzi Bóg i myśli: susza źle, deszcz źle, weź tym katolikom dogódź.

    • Polska ma najgorszą gospodarkę wodną w UE… nie retencjonujemy wody dlatego są susze i powodzie i bogów w to nie mieszaj, to nie średniowiecze żeby ciemny lud składał ofiary w intencji deszczu… czy średniowiecze bo sam już nie wiem…?

      • To wytłumacz jak żeś taki przeciw zabobonom czego jak kobita umyje okna to leje? Na stosie je spalić,czy co?

Z kraju