Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

87 komentarzy

  1. Mam nadzieję, że prokurator zainteresuje się tym bydlakiem!

  2. Złodzieju śmierdzący za tą rybę Ci nie daruje!

  3. Kusownik nic wiecej

  4. ciekawe czy zjadl go na raz czy na dwa

  5. Tak jest wszystko zgodnie z regulaminem. Ale suma szkoda, za duży do jedzenia – cała tablica Mendelejewa a szacunek z racji wieku mu się należał

  6. Na łowisku specjalnym nie ma okresu ochronnego.

  7. To teraz poczytajcie mądrale:
    Istnieją pewne wyjątki wskazane w ustawie o rybactwie śródlądowym, zawarte w przepisach art. 13 (obręby hodowlane) i art. 17 (cele zarybieniowe, hodowlane, naukowo- -badawcze). W tych dwóch przypadkach zakazy dotyczące wymiarów i okresów ochronnych nie obowiązują.

    Art. 17.
    1.
    W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza do celów zarybieniowych, hodowli, ochrony zdrowia ryb oraz do celów naukowo-badawczych, marszałek województwa może, w drodze decyzji administracyjnej, zezwalać na odstępstwo od zakazów, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2-7 i ust. 2 oraz w art. 10 ust. 1, a także na dokonywanie połowu ryb w obrębach ochronnych.
    2.
    Minister właściwy do spraw środowiska w przypadkach, o których mowa w ust. 1, może, w drodze decyzji administracyjnej, zezwalać na odstępstwo od zakazu, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1.
    3.
    W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w celu ochrony ryb i zapewnienia rybom możliwości odbycia tarła:
    1)
    marszałek województwa może, w drodze decyzji administracyjnej, zobowiązać:
    a)
    użytkownika wód do umożliwienia swobodnego przepływu ryb, jeżeli przepływ taki nie jest możliwy z przyczyn zależnych od tego użytkownika,
    b)
    uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim do zawieszenia połowu ryb niektórych gatunków, z użyciem wybranych rybackich narzędzi i urządzeń połowowych
    – w określonych wodach i na czas niezbędny do zapewnienia rybom ochrony i możliwości odbycia tarła;
    2)
    zarząd województwa może, w drodze uchwały, wskazać miejsce i czas, w którym obowiązuje całkowity albo częściowy zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb.

    Wasze okresy ochronne poszły się ….ać

    • To sobie poczytaj to:

      Ustawa o rybactwie śródlądowym.
      art. 8.1 – Zabrania się połowu ryb:
      3). W okresie ochronnym
      art 27b – Kto:
      1). Dokonując połowu ryb, narusza zakaz określony w art. 8 ust. 1 pkt 1–5 lub 11-13,
      — podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny nie niższej niż 200 zł.
      4. W razie ukarania za wykroczenia określone w ust. 1, sąd może dodatkowo orzec, odpowiednio:
      1) na rzecz pokrzywdzonego:
      a) obowiązek naprawienia szkody, na wniosek tego pokrzywdzonego, lub
      b) uprawnionego do rybactwa nawiązkę w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb;
      2) przepadek rybackich narzędzi połowowych i innych przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, a także przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia, na rzecz uprawnionego do rybactwa;
      3) trwałe odebranie karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego bądź jej przekazanie do depozytu sądowego na okres nie krótszy niż 12 miesięcy, do czasu złożenia przez osobę ukaraną ponownego egzaminu z wynikiem pozytywnym.
      5. O orzeczeniu środka karnego, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, sąd powiadamia właściwy organ, upoważniony do wydawania karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego.
      6. Orzeczenie o przepadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, może dotyczyć również przedmiotów niestanowiących własności sprawcy.
      7. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1, następuje w trybie przewidzianym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
      rozporządzenie Ministra – w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu i hodowli… bla, bla
      § 7. 1. Niedozwolony jest połów ryb i raków w okresach ochronnych, z zastrzeżeniem ust. 2, ustanowionych dla:
      11) suma (Silurus glanis L.):
      a) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi – od dnia 1 marca do dnia 30
      maja,
      b) w pozostałych wodach – od dnia 1 listopada do dnia 30 czerwca,

  8. Wszystkim, którzy mają jakieś ale do tego, że okres ochronny, że duża ryba i powinna być wypuszczona….

    Zbiornik w Rybczewicach jest zbiornikiem prywatnym, gdzie nie potrzeba karty wędkarskiej i gdzie regulamin nie przewiduje okresu ochronnego dla suma. Wynika to z faktu, że zbiornik jest raz lub dwa razy do roku zarybiany karpiem kroczkiem, bękartem i innymi rybami, a w zbiorniku tym takich sumów jest jeszcze kilka. Taki sum dziennie potrafi zjeść do 10% masy ciała, co sprawia,że od jakiegoś czasu ryb tam ubywa. Jeżdżę tam od już jakiś czas i wiem, że kiedyś złapanie kilkudziesięciu bękartów ok.kilograma wagi było standardem na każdej zasiadce. „Komplet” karpi (3 sztyki) można było złapać już do godziny 9. Są karpie i po 9 kg, są i zarybieniowe. Niestety tych drugich skutecznie zmniejsza ilość taki właśnie sum.
    Jak ktoś nie ma pojęcia o wędkowaniu, to niech nie pisze. Bo akurat sum jest chwastem, który skutecznie niszczy inne gatunki. Macie przykład w Hiszpani, gdzie powoli rusza akcja zdecydowanego zmniejszania populacji suma w Ebro, bo ogromna ilość wielkich sumów niszczy rodzime gatunki. Zatem przestańcie pisać, że powinno być C&R, jak nie macie pojęcia o tym, co niesie za sobą pozostawianie takich kolosów w wodzie. Czym innym jest złapanie dużej ryby, jak karp i wypuszczenie, a czym innym zadbanie o to, żeby było co łapać w przyszłości, bo pozostawienie takiegu suma w wodzie to gwarancja utraty rybostanu w kilka lat.

    Gratulacje dla Łowcy i do zobaczenia nad wodą.

    • weź sie nie osmieszaj, ustawa to źródło powszechnie obowiązującego prawa i żaden śmieszny regulaminek połowu nie może jej zmienić… to tak jakbyś sobie ustawnowił w domu regulamin że u Ciebie można zabijać i masz wtedy gdzieś Kodeks Karny bo TY MASZ W DOMU REGULAMIN

  9. Z tego co widać na tym zdjęciu to ta ryba już nie żyje więc ten pan powinien być ukarany grzywna ponieważ sumy są jeszcze w okresie tarła

  10. Typowy mięsiarz… Takie okazy powinny wracać do wody gdyż są wyśmienitym wręcz materiałem rozrodczym.

    PS. Heniu a Ty zamiast ryb zacznij spożywać ”Calgon” bo Ci bęben wywaliło

Z kraju