Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyły kontrole Boltów i Uberów, posypały się też mandaty. „Część kierowców od razu uciekło” (zdjęcia)

W tym tygodniu weszły w życie nowe przepisy dla kierowców pojazdów świadczących przewóz osób. Dziś inspektorzy transportu drogowego postanowili sprawdzić, czy są one przestrzegane.

W czwartek w Lublinie inspektorzy transportu drogowego przeprowadzili kontrole pojazdów z logiem taxi. W szczególności skupiono się na kierowcach, którzy wykonują przewóz osób w oparciu o popularne aplikacje typu Bolt, Uber czy też Free Now. W działaniach pomagali również policjanci oraz strażnicy graniczni.

Akcja miała na celu m.in. sprawdzenie, czy kierowcy stosują się do nowych przepisów. Od poniedziałku muszą oni bowiem posiadać polskie prawo jazdy. A to wydawane jest tylko osobom, które od co najmniej 185 dni przebywają w naszym kraju. Zmiany te mają poprawić bezpieczeństwo zarówno na drogach, jak też osób korzystających z usług tych firm. Chodzi głównie o uniemożliwienie wykonywania tego zajęcia osobom, które dopiero co przyjechały do Polski, nie znają języka a często też mają dość swobodne podejście do przepisów ruchu drogowego.

Jak wyjaśnia nam Paweł Gruszka, naczelnik w lubelskim oddziale Inspekcji Transportu Drogowego, łącznie skontrolowanych zostało 61 pojazdów. O ile wszyscy kierowcy posiadali krajowe prawo jazdy, to jednak nie obyło się bez mandatów. Tych wystawiono sześć, otrzymali je kierowcy za brak dokumentów oraz braki w wyposażeniu taksówki. Dodatkowo inspektorzy przeprowadzą trzy postępowania wobec przewoźników za nie wyposażenie w dokumenty i brak przeglądu technicznego.

Tymczasem stojący na postoju przed budynkiem dworca PKP taksówkarze wskazywali nam, że kiedy na plac przyjechała pojazd ITD, większość przewoźników na aplikacje natychmiast odjechała z tego miejsca.

– Proszę zobaczyć jak teraz jest tu pusto. Wszystkie miejsca postojowe dla osób odwożących bliskich na dworzec czy też po nich przyjeżdżających są wolne. Wiecznie zastawiały je Bolty i Ubery, a dziś na widok inspektorów momentalne pouciekali. Ale co chwila podjeżdżają kolejni, więc służby mają co robić – mówił nam jeden z taksówkarzy.

Inspektorzy zapewniają, że tego typu kontrole będą prowadzone regularnie.

23 komentarze

 1. Codziennie zamawiam bolta ceny niskie nie interesuje mnie czy kierowca ma prawko ważne że dojeżdżam do celu.

 2. Robią z nas idiotów- jak zawsze. Gdyby na prawdę chcieli rozwiązać problem zabierali by prawo świadczenia takich usług firmom które zatrudniają tych „kierowców” w pakiecie z wysoką grzywną. To załatwiło by problem w mig – ja to wiem i oni to wiedzą, ale będą ganiać „kierowców” Właściciele firm szukać kolejnych i tak do usra..

 3. To nie Bolty i Ubery uciekły – odjechały nielegalne „taxi”.
  Bolt i Uber nie stoi i nie czeka – w trakcie kursu odrzucam 2 lub 3 zlecenia bo mam zbyt daleko do pasażera.

 4. co tam widze jak jezdza negatywy i co pala trawke bo czuc za nimi jak jechałem

 5. Kto normalny jeździ taxi..?

 6. A na słupkach stoją te dziady śmierdzące w starych passatach i szukają jelenia za 5zł/km. Nawet w upał klimy nie włączą bo spali im poł litra więcej haha. Jeśli jest klima oczywiście bo wiekszość nie ma lub traktuje jako zło konieczne. Haha zawsze będę cisną bekę z tych dziadów ze słupa 🙂

 7. Bolty pouciekały a sałaciarze dalej stały na miejscu K+R, kiedy w końcu wezmą się za nich ?? Prawie cały czas stoi prewencja pod dworcem i zero reakcji !!

 8. Ostatni sprawiedliwy

  Wytępić ten proceder! To jawne zagrożenie życia!!!

 9. Lubię taxi uber , bolt. Przejazd zawsze jest ekscytujący , jazda trochę niebezpieczna, ale adrenalina buzuje. Do tego ci przystojni chłopcy. Raz taki inżynier zawiózł mnie do samego mieszkania. Codziennie korzystam, licząc, że to się powtórzy. Pieniądze się nie liczą, bo tu nie ma oszczędności, są tylko atrakcje.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport