690 680 960

Ruszyła budowa chodnika wzdłuż drogi krajowej. Wywalczyli go zdesperowani mieszkańcy

Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Na tej drodze dość często dochodzi bowiem do groźnych wypadków, część z nich zakończyła się tragicznie w skutkach.

Rozpoczęły się prace związane z budową chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy drodze krajowej nr 74. Chodzi o 1,6 km długości ciąg pieszo-rowerowy od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Na razie wykonawca, którym jest lubelska firma LS Complex, zajmuje się przygotowywaniem terenu, prowadzone są głównie roboty ziemne.

Inwestycja została wywalczona przez okolicznych mieszkańców. Od lat apelowali oni o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu, jednak nie przynosiło to większego skutku. Jak wskazywali, słyszeli tylko obietnice, nie było zaś konkretnych działań. Tymczasem w wypadkach kolejne osoby odnosiły obrażenia ciała, a nawet traciły życie.

Czara goryczy przelała się w połowie sierpnia 2019 roku, kiedy to doszło do kolejnego, tragicznego w skutkach zdarzenia. Zginęła w nim 18-letnia rowerzystka. Wówczas mieszkańcy w akcie desperacji postanowili zablokować drogę krajową nr 74. Zanim jednak do tego doszło, odwiedził ich minister infrastruktury, który zapewnił, że postara się znaleźć rozwiązanie problemu.

Niebawem pomiędzy burmistrzem Janowa Lubelskiego a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad zawarte zostało porozumienie, mające na celu określenie udziału obu stron w kosztach budowy ciągu pieszo – rowerowego. Uzgodniono, że miasto wykona projekt, zaś drogowcy sfinansują budowę.

Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Jej wartość wynosi ok. 2,9 mln zł. Chodnik i ścieżka rowerowa mają być gotowe w połowie 2022 r.

(fot. GDDKiA)

8 komentarzy

 1. wszędzie budowa. I dobrze. Niedługo dogonimy gospodarkę Chin

 2. Cieee chorobaaaa !!!

  O budowę kościoła nie musieli „walczyć”, zrobili zrzutę i rach ciach kościółek maja, ale o chodnik musieli „walczyć”. Co za kraj ?!

 3. Водитель

  A wystarczyło żeby piesi przestrzegali przepisów i schodzili z jezdni jak jedzie samochód.

  Czy to aż takie trudne?

 4. Super tylko dlaczego nie całe 2 km chodnika o szerokości 2,5m kosztuje 3 miliony złotych granda i złodziejstwo powinien ktoś to sprawdzić.

 5. W końcu w Polsce skończy się kult kierowcy. Brawo!!!. Zimą drogi są natychmiast odśnieżone, ale pieszy brednie po kostki w błocie śniegowo piaskowym.
  Zagadka: Kiedy kierujący pojazdem jest pieszym ?
  Odpowiedź: Kiedy przeszkadza mu nieodśnieżony chodnik.

 6. Cud , no cud zrobią chodnik przy krajówce. Takie cuda tylko w PL.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku