690 680 960

Ruszył program „Czyste Powietrze Plus”. Sprawdź, kto może otrzymać dotacje na wymianę „kopciucha” i ocieplenie domu

Dobra wiadomość dla osób zamierzających skorzystać z popularnego programu „Czyste Powietrze”. Na wymianę starego pieca węglowego (tzw. kopciucha) oraz kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego beneficjenci dostaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie wyższe o 10 tys. zł. Teraz w przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść nawet 79 tys. zł.

Od czasu uruchomienia we wrześniu 2018 r. programu priorytetowego „Czyste Powietrze” jest on stale modyfikowany i udoskonalany – tak, aby jak najskuteczniej realizować główne założenie tego wieloletniego, ogromnego projektu (z docelowym budżetem w wysokości 103 mld zł), czyli wyraźna poprawa jakości powietrza w Polsce.

Drogą do osiągnięcia wyznaczonych celów jest masowa (obejmująca aż 3 mln gospodarstw domowych) wymiana nieefektywnych kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze nisko i zeroemisyjne, ekologiczne źródła ciepła – wraz z gruntownym ocieplaniem jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Obecne zmiany sprawią, że program w nowej odsłonie, pod umowną nazwą „Czyste Powietrze Plus”, będzie jeszcze łatwiej dostępny przez co szybciej wdrażany, a przede wszystkim stanie się atrakcyjniejszy dla osób o niskich dochodach.

– Jednym z naszych priorytetów jest likwidacja w polskim społeczeństwie zjawiska ubóstwa energetycznego, a program „Czyste Powietrze Plus” ze znacznie podwyższonymi kwotami dotacji dla najmniej zarabiających to ważny krok w tym właśnie kierunku – zaznacza Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Wsparcie finansowe większe o 10 tysięcy złotych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy zmagamy się ze wzrostem cen nośników energii. Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania pozwoli mniej zarabiającym beneficjentom na wykonanie szerszego zakresu prac, a wprowadzenie prefinansowania, czyli wypłaty zaliczki na poczet wydatków związanych z remontem, otworzy nowe możliwości przed osobami, które dotychczas nie miały dostatecznych środków na rozpoczęcie przedsięwzięcia – dodaje szefowa resortu.

Modyfikacja programu wprowadzona z myślą o nowych beneficjentach zakłada, w przypadku prefinansowania inwestycji, zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnych kwot dotacji na prace remontowe realizowane w ramach części 2) i 3) programu „Czyste Powietrze”, a więc odnoszących się do osób o najniższych dochodach, uprawnionych do podwyższonego i najwyższego poziomu wsparcia. Po obecnych zmianach, maksymalna bezzwrotna dotacja w części 2) zwiększy się z 37 do 47 tys. zł, a górny pułap dofinansowania w części 3) wzrośnie z 69 do 79 tys. zł. Co bardzo istotne, jednoczesne zastosowanie nowego rozwiązania finansowego, jakim jest prefinansowanie sprawi, że „z wyprzedzeniem” będzie można otrzymać aż do 50 proc. przewidzianej kwoty dotacji.

Teraz pieniądze, z terytorialnie właściwego dla lokalizacji danego budynku, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłyną bezpośrednio na rachunek wykonawcy robót w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie. To bardzo korzystne udogodnienie, gdyż dotychczas wypłata dotacji odbywała się w formie refundacji dopiero po zakończeniu części lub całości przedsięwzięcia.

– Prefinansowanie, połączone z równoległym zwiększeniem maksymalnych kwot dotacji, stanowi ciąg dalszy naszych stałych starań o to, aby program „Czyste Powietrze” mógł być jak najbardziej dostępny dla beneficjentów, a zwłaszcza osób osiągających najniższe dochody – podkreśla Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Chcemy, żeby wymianę pieca na ekologiczny oraz termo-remont domu można było przeprowadzić jeszcze szybciej niż do tej pory i na szerszą skalę, a to będzie łatwiejsze do osiągnięcia, jeśli beneficjenci dostaną dotacje w wyższych kwotach, przy czym połowę przyznanych pieniędzy wykonawcy robót otrzymają do dyspozycji niemal od ręki – podsumowuje wiceszef NFOŚiGW.

Wspomniane korzyści i udogodnienia, skierowane do beneficjentów 2) i 3) części programu „Czyste Powietrze”, będą dostępne dla nowych wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie. Podstawą otrzymania dotacji zwiększonej o 10 tys. zł jest przynależność do grupy beneficjentów o najniższych dochodach, potwierdzona stosownym zaświadczeniem o wysokości zarobków. Natomiast warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.

Zaliczka w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego beneficjenta, będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy. Ze szczegółami programu będzie się można zapoznać od 15 lipca zarówno na stronie www.czystepowietrze.gov.pl, jak i na stronie głównej NFOŚiGW oraz na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

(fot. pixabay.com, grafiki i źródło materiały prasowe WFOŚ)

22 komentarze

 1. Tak słyszałem PiS dla zaszczepionych wprowadził limit na zbieranie chrustu w lesie dodatkowo mogą zebrać kilka worków mchu na docieplenie domu – premier zachęcał do docieplenia budynków przed sezonem grzewczym, warto posłuchać mądrego człowieka. szkoda że nic nie mówił o obligacjach indeksowanych inflacja których już nie ma w sprzedaży a połowa pis-iorów je nabyła o tak na wszelki wypadek.

  • Stefanek ruski trollu. Niemcy szukają chrustu bo wasz wspólny przyjaciel Putin gaz im odcina. Tak więc POpaprańcu idź zbieraj chrust dla swego pana i gdy w zębach mu go dostarczysz to grzecznie przed nim zamerdaj ogonkiem.

   • W zeszłym roku gdyby Putin odciął dostawy gazu wszyscy by szczękami że nałożył sankcje, teraz sami nakładamy sankcje na Ruskich i nie bierzemy gazu, Europa dalej kupuje gaz od Ruskich tylko w mniejszych ilościach a płaci więcej, jesteś gł,pia jak reszta wyborców PiSu.

    • Stefanek gdyby rządziło PO kopalnie były by pozamykane i byś zamarzł.

     • A jak PiS będzie rządził kopalnie będą otwarte.
      Pis-iory się zacięły ruski troll ruski troll.
      PiS zdecydowało się na wygaszenie górnictwa węgla kamiennego i powoli próbuje przekuć te plany w ustawę. Projekt w tej sprawie złożyli w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w środę był on przedmiotem prac izby niższej parlamentu. Na wsparcie branży ma zostać przeznaczone niemal 29 mld złotych.

   • A ty biedna nawet pomimo chęci niczego w zębach nie dostarczysz bo kazali ci „zacisnąć zęby” 🙂
    Ale uszy chyba nie nakazali ci zatykać?
    Nie wiesz czasem kto zaproponował zbieranie chrustu?

   • A Ty to pewnie merdasz ogonkiem dla przyjaciół z zachodu czterema literami ..!

  • cymbalistów było wielu, a i Stefciów nie zabrakło

   Stefcio, trollu, nie siej dezinformacji. Obligacje detaliczne indeksowane inflacją są cały czas w sprzedaży. Obyś był tak bogaty że dałbyś radę choć tylko jedną emisję w całości wykupić (co miesiąc jest emitowana pula obligacji o łącznej wartości ponad 30 miliardów PLN).

 2. ha ha akurat , jak bym TVPis oglądał w sumie to prawie nikomu się nie należy , stek bzdur bełkot i tyle

 3. A co jeśli sam chcę sobie zainstalować piec?!

 4. Stefciu to dla ciebie. Niemcy boją się, że w zimie ogrzewanie będzie wyłączone. Jest panika – mówi w rozmowie z niemieckim portalem Klaus Egly, przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia
  Drewna Opałowego. Jak dodaje, ludzie są tam zaniepokojeni i zadają pytania o to to, czy gaz ziemny będzie jeszcze płynął z Rosji i jak drogi będzie.

  – Trzeba mieć szczęście, żeby teraz trafić na dostępny opał – dodaje Egly.

  Jak czytamy na portalu Deutsche Welle, analitycy Deutsche Banku ostrzegają przed skutkami zmian gospodarczych wywołanych wojną na Ukrainie. Do tego dochodzi
  jeszcze zaburzenie współpracy przy dostawach gazu z Rosji do Niemiec.

  W dniu wczorajszym nagłośniony został przez niemieckie media raport analityków Deutsche Banku, z którego wynika, że w związku z całkowitym uziemieniem
  (z uwagi na sankcje wobec Rosji w związki z agresją na Ukrainę) gazociągu Nord Stream 2, niepewność co do przyszłości Nord Stream 1 oraz inne czynniki,
  tej zimy Niemcy mogą zostać zmuszeni do używania chrustu do dogrzewania swoich domów. Zużycie gazu w Niemczech – czytamy w raporcie – ma być o dziesięć
  procent niższe niż w 2021 r., co wiąże się z oszczędnościami gospodarstw domowych oraz wzrostem cen.

  „Węgiel kamienny i brunatny będą mogły zastąpić gaz ziemny w energetyce przemysłowej” – informują analitycy.

  Jednym z najtańszych sposobów ogrzewania może być właśnie chrust. „Zarówno oszczędności, jak i substytucja doprowadziły już do zmniejszenia zużycia gazu
  w Niemczech o ponad 14 proc. rok do roku w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku” – uważają analitycy Deutsche Banku.

  Inne źródła wskazują, ze jeśli gazociągiem Nord Stream 1 nie popłynie ponownie gaz, to niemieckie rezerwy skończą się w ciągu jednego do dwóch miesięcy
  od rozpoczęcia sezonu grzewczego.

 5. W nowoczesnym piecu nie da się palić chrustem.

 6. „Czyste powietrzei plus” hahabuhaha. Nieudolny rząd nic nie potrafi zrobić. Ten program powinien się nazywać „napchajmy sobie kieszenie” – ala Pinokio

 7. Więc tak:
  1. Wywalam kocioł na paliwo stałe, bo dymi
  2. Instaluję kocioł gazowy i ocieplam chałupę
  3. Tylko że ruskie odcinają gaz w zimie…

  A może by tak nauczyć ludzi palić w tych piecach co mają? Większość ma dość nowe konstrukcje, góra 10 lat, paląc zgodnie z ich konstrukcją od góry czy dołu też można ograniczyć dymienie. A kontrolować jedynie wyrywkowo popiół z palenisk i spaliny dronami, żeby oduczyć palenia śmieciami.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Masz rację, swój nowy piec CO kupiłem niespełna 3 lata temu, ledwo spłaciłem zaciągnięty na niego kredyt, a już go mam wymieniać, mimo, że palę w nim drewnem ???
   Jak za dużo trucizn w powietrzu, to pretensje do Putina (więcej truje paląc „bratni” kraj* i okolice), a nie do ledwo co ciągnącego do następnej emerytury dziadka.

 8. Zgodnie z zaleceniami klasyków wystarczy zbierać chrust, ocieplić domy, zaciskać zęby i mniej żreć, a będzie dobrze😁

 9. Czekajcie- wróci Słońce Peru vel Wytrzeszcz Sopocki wtedy na pewno się „POprawi” i to wszystkim dyskutantom bez wyjątku – może nawet chrustu nie będą „kazali ” zbierać !!! Pojedziecie zbierać szparagi i inne frukta do Waszych dobrodziei a oni Was i „ogrzeją i nakarmią” bez Waszego wysiłku !!!
  Ciekawi mnie jedno ” ile/ilu z Was wyciąga ręce po kasę – każdą kasę, która jest do wzięcia na zasiłki, dopłaty,dodatki inne swiadczenia – jak pokazuję życie ci, którzy najwięcej psiocza pierwsi stają w szeregach beneficjentów .
  Dziwny jest „zanik pamięci” większości pyskaczo-krytykantów i wiara w POwrót mętowni mającej Polskę i POlaków
  za smieci i materiał do „handlu” na własne POtrzeby .!!!!

  • Porównuj sobie wyborców obu partii. Patologia i biedota cześciej wyciąga rece po socjal. Wole jak w polsce jest deflacja, pln ma jakas wartosc, poza budżetem nie jest ukryte prawie 250 miliardów wydatków a politycy i ludzie na wysokie stanowiska nie są wybierani na zasadzie: mierny, bierny ale wierny

 10. X-X-X-X-X--X-X-X

  Najpierw PiS rozwalił wiatraki, później sprawił że fotowoltaika przestała być opłacalna. Teraz każe nam palić chrustem, bo węgla nie ma i nie będzie, jednocześnie zachęcając do wymiany pieca na gazowy.
  Na gaz jak wiemy, nie będzie stać nawet najbogatszych.
  Jaki z tego wniosek?
  Taki, że dni PiS-u są już policzone.

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin