690 680 960

Ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. W 11 województwach mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości

W sobotę 12 lutego rozpoczną się na terenie Polski międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22 i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. W związku z tym na wybranych odcinkach dróg pojawiło się oznakowanie znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Znaki dotyczą tylko pojazdów wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 – W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

Nocne przejazdy wojska w celu minimalizowania utrudnień w ruchu

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę.

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

(fot. GDDKiA, źródło GDDKiA)

13 komentarzy

 1. Czyżby to zakamuflowany początek III WŚ ?
  Ale to może i dobrze… zapomnimy o ASF, HIV, syf, a o COVID-19 i wszystkich jego odmianach, w szczególności.
  Jak kogoś zastrzelą to w/w choroby będą przypisane jako współistniejące.

 2. widziałem ptaka cień

  anglosasi wydali rozkaz „giń, albo giń”, a wasal na kolanach.

 3. Słuchaczka Radia Wieprzowa Twarz

  Trzeba pokazać panom Łukaszence i Putinowi, że i my mamy się czym bawić w „zielone ludziki”.

 4. Prężenie muskułow godne wyśmiania…niczym skoczek narciarski ze strongmanem …

 5. Dla ciekawskich, skala MLC to nic innego jak dopuszczalne obciążenie tyle że w tonach amerykańskich(907kg).

 6. Witam.czy ludzie w tym pustym kraju juz Calkiem dali sie oglupic PIS przeciez jak Na dloni widac ze nie Putin a amerykanie chca sprowokowac wojne Na Ukraine a przy okazj oberwie sie I Nam .A te niby cwiczenia tej defiladowej armii to tylko jest zwiatun marnej jakos filmu .Ta armia nic nie znaczy nie ma zadnej wartosci bojowej nie ma sprzetu itd itd Ladnie to wyglada Na pokazach.czy defiladach a w realu.dno dno

 7. WOTy posadzcie na tych transporterach , niech się pobawio w czterech pancernych

 8. widziałem ptaka cień

  POLAKU, WSTĄP DO WOT’u. TWÓJ SUV JUŻ TAM JEST!.

 9. Janina Łatka - Zdziurkom

  Ciekawe kto pierwszy przed kamerami i mikrofonami powie:
  Trzecią wojnę światową uważam za otwartą 😆

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas