Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza Polski Holding Spożywczy. „Ten nowy podmiot będzie dawał polskim rolnikom bezpieczeństwo”

W środę 20 kwietnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę powołującą do życia Krajową Grupę Spożywczą. Będzie ją tworzyć 15 wiodących spółek, podzielonych na sześć segmentów. Jak zaznacza minister aktywów państwowych Jacek Sasin, nowy podmiot będzie dawał polskim rolnikom bezpieczeństwo.

– Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w żaden sposób nie jest zagrożone. Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią, dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi wicepremier Jacek Sasin.

20 kwietnia 2022r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę powołującą do życia Krajową Grupę Spożywczą.

– Krajowa Grupa Spożywcza staje się faktem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie znakomita współpraca z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem i całym Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi za co bardzo dziękuję. Dziękuję również zespołowi pod kierownictwem wiceministra Andrzeja Śliwki za potężną pracę włożoną w ten projekt – dodaje. – Ten silny podmiot da szanse rozwojowe dla sektora rolno-spożywczego, jakże ważnego dla polskiej gospodarki i dla polskich rolników – mówi wicepremier.

Krajową Grupę Spożywczą będzie tworzyć 15 wiodących spółek, podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny, przetwórstwo spożywcze. W jej skład wejdą m.in. spółka „DANKO” Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o.

Jednym z celów polskiego holdingu spożywczego jest budowa łańcucha dostaw w ramach strategii od pola do stołu. Powiązania pomiędzy spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a wartość dodana zostanie w rękach Krajowej Grupy Spożywczej.

– Ten nowy podmiot będzie dawał polskim rolnikom bezpieczeństwo. Będzie ich chronił przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych podmiotów, które funkcjonują na rynku spoza obszaru Skarbu Państwa – mówi minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Plany przewidują powołanie polskiego holdingu spożywczego już na przełomie kwietnia i maja. Krajowa Grupa Spożywcza będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą. Nowy polski holding będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych.

(fot. lublin112.pl)

37 komentarzy

 1. Trzeba zacząć się bać… Ten człowiek czego się nie dotknie to obraca to w katastrofę…

 2. Polski cukier już był. Kiedy PGRy otwieramy?

 3. No to narodzie szykuj się na głód

  • PSL nie będzie nas okradał i głodu nie będzie.

  • PSL nie będzie nas okradał i głodu nie będzie. Jak widać banda z PSL wyje bo nie da się oskubywać frajerów ze wsi. szanse na rządzenie żadne bo wieś widzi, że PiS pomaga a ci leją w gacie ze strachu z bezradności. PO z PSL to niszczyciele polskiej wsi. Liczą, że dalej będą nas okradać. Olewamy PSL z PO.

 4. Kolejny wielki sukces, zaraz po sukcesie promów i polskich szwalni.

 5. Czyli ,będziemy z głodu się przewracać

 6. Dzięki temu spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a wartość dodana zostanie w rękach Krajowej Grupy Spożywczej.Raczej w kieszeniach zarządów,prezesów,sekretarek i innych swoich a ceny się nie zmienią,chyba że w górę.

 7. X-X-X-X-X---X-X-X

  Jak Sasin się tym zajmie to jestem spokojny…
  Lotem Lecha Kaczyńskiego też się zajmował.
  Teraz tylko znacjonalizować sklepy, otworzyć PGR-y i witamy w PRL-u.

 8. Ile milionów będzie to kosztowało?

  • X-X-X-X-X---X-X-X

   Sasin będzie szedł na rekord, po wyborach kopertowych za 70 baniek, i Ostrołęce 1500 baniek to liczę na kilka miliardów do rozdzielenia pomiędzy swoich.

   • Wy z PSL nie oskubiecie frajerów ze wsi. Boli was to? I ma bardzo boleć. PSL zbyt wiele szkody wsi zrobiło. PSL i PO dla wsi zło. Jeszcze do tego ten ruski człowiek Putina Kołodziejczyk.

    • Kuba nikt tutaj nie pisze o wsi czy o rolnikach tylko o Sasinie i jego pomysłach za pieniądze wszystkich podatników.

    • X-X-X-X-X---X-X-X

     Dobrze mówisz, skoro inni już kradli to teraz czas na złodziei z PiS.
     Sasin – odpowiedni człowiek do tego celu.

 9. Jakoś nie widzę entuzjazmu , może troche więcej wiary . Realnych podstaw ten byt raczej nie ma ,no to pozostaje wiara w cuda i w cudotwórcę Sasina

Wiadomości z info112