Rozpoczynają się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Most już stoi

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon. Impreza startuje dzisiaj po południu.

Dzisiaj w centrum Kryłowa startują Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon, Kryłów – Krecziv 2014. Chociaz impreza oficjalnie rozpoczyna się o godzinie 13, to już od rana czynne jest tymczasowe przejście graniczne przez rzekę Bug. W tym celu ustawiony został most pontonowy, którym będzie można pieszo przekraczać granicę Polsko – Ukraińską. Tegoroczne obchody nawiązują do 25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce a także do tego, co w ostatnim czasie dzieje się na Ukrainie. W ramach tego przygotowano m.in. wystawę fotograficzną pod tytułem „Od Solidarności do wolności”, odbędzie się również pokaz filmu dokumentującego prezentującego ukraińskie przemiany demokratyczne. Na scenie zaś odbędzie się koncert „Gramy dla Ukrainy”, który ma być swoistym zaproszeniem dla Ukraińców do społecznej europejskiej.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Dobrosąsiedztwa rozpocznie się zaś na moście, od spotkania przedstawicieli lokalnych władz polskich i ukraińskich. Po modlitwie ekumenicznej duchownych trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego z Polski i Ukrainy, wręczone zostaną nagrody Kangury Kryłowskie. Potem odbędzie się część artystyczna, zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej. Na scenach wystąpią m.in.: Szychowianki, Arabeska, Marlena Stangryciuk i Dominika Jędrzejewska, czy też zespoły De Jebs, Moch-Band, Redlin i Skaner. Dodatkowo nie zabraknie pokazów rzemiosła i lokalnej twórczości ludowej, będzie też piknik kulinarny Smaki pogranicza. Z kolei obok zamku w Kryłowie goście zobaczą pokazy walk rycerskich czy też zapoznają się z kulturą Gotów, na koniec zaś zaplanowano pokaz ogni sztucznych.

Celem imprezy jest zbliżenie lokalnych społeczności w tym regionie, gdzie ze względu na brak przejść granicznych, mieszkańcy obu stron Bugu nie mają możliwości częstych kontaktów ze sobą. Podobne spotkania odbywają się już od 11 lat w kilku miejscach wzdłuż granicy. Oprócz Kryłowa są to także Zbereże – Adamczuki czy Korczmin – Stajiwce. Inicjatorem Dni Dobrosąsiedztwa jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

(fot. Paweł S.)
2014-08-23 12:26:45

3 komentarze

 1. Jak most pontonowy może stać ??

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!