Rozpoczyna się wielkie strzelanie. Setki dzików z naszego regionu na celowniku myśliwych

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy w naszym regionie ma zostać odstrzelonych kilkaset dzików na terenie pięciu powiatów. Ma to związek z chorobą afrykańskiego pomoru świń.

Niebawem na terenie województwa lubelskiego rozpocznie się odstrzał sanitarny dzików. Ma on na celu zmniejszenie liczebności populacji tych zwierząt, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Dotychczas w Polsce stwierdzono już ponad 750 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Choć choroba ta nie jest groźna dla zdrowia i życia ludzi, jednak stanowi inne poważne zagrożenie. Bardzo łatwo przenosi się na trzodę chlewną, co w rezultacie powoduje poważne straty w przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym.

Powiatowi Lekarze Weterynarii wydali już odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie. Chodzi o odstrzał 776 dzików. W powiecie lubartowskim ma zostać odstrzelonych 160 dzików na terenie miasta Lubartów oraz gmin: Firlej, Kock, Lubartów, Serniki, Niedźwiada, Ostrówek, Ostrów Lubelski i Uścimów. W powiecie łęczyńskim odstrzał obejmie 249 dzików na terenie gmin: Ludwin, Puchaczów, Łęczna, Milejów i Cyców.

W powiecie chełmskim liczba dzików ma zostać zredukowana o 100 zwierząt. Polowania będą prowadzone w gminach: Białopole, Chełm, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Ruda Huta, Sawin, Siedliszcze, Wierzbica, Wojsławice i Żmudź. 134 dziki mają zostać odstrzelone w powiecie włodawskim. Jest to teren miasta Włodawa i gmin: Włodawa, Stary Brus, Wyryki, Hańsk, Hanna, Wola Uhruska oraz Urszulin. Z kolei na terenie powiatu tomaszowskiego odstrzał sanitarny obejmie 133 dziki.

Polowania mają potrwać do 28 lutego 2018 r. Tusze odstrzelonych dzików będą zbadane pod katem zarażenia afrykańskim pomorem świń. Kiedy wynik będzie pozytywny, trafią do utylizacji, w przypadku wyniku ujemnego, myśliwy będzie mógł przeznaczyć mięso na użytek własny.

(fot. lublin112)
2017-12-28 23:17:22

23 komentarze

 1. tylee dzikow az jest w lasach 🙂 w ostrowie lubelskim jak chodzilam do internatu to w pare osob wybralismy sie do lasu zobaczyc bunkry. to wracalismy po drzewach bo dziki wyskoczyly

 2. Choroba przyszła z terenu Białorusi, gdzie stanowi jeszcze większy problem, dziki odstrzeliwane będą w Polsce… czyli jak się zwolnią po „polskich” dzikach tereny, to skąd przyjdą dziki, które zasiedlą na nowo ich dotychczasowe środowiska?
  Brawo Szyszkodnik!
  Za rok do odstrzału będzie już ponad 1000 dzików, bo te które przylezą ze wschodu (wiz w końcu nie potrzebują) zdrowe też nie będą.

  • I bardzo dobrze ! Mogą i nawet 90% odstrzelić tego szkodnika. Rozmnaża się to szybko jak szczury, ludziom niszczą uprawy, powodują wypadki.

   • …ty to jesteś idiotą czy takiego osobnika udajesz. O odstrzale sanitarnym nie słyszałeś nieuku? Może zastanów się na konsekwencjami wzrostu populacji. Taki pusty łeb też ktoś powinien odstrzelić.

    • Przecież to jest bzdura. Mrzonka! Coś takiego jak odstrzal sanitarny nie istnieje. Tj.walka z wiatrakami. Następne przybędą znowu zza wschodniej granicy.

    • każdy myśliwy bada dzika przed odstrzałem czy widzi na odległość że chory…?

  • Gromek Czempinski

   Czyli idąc tym tropem, kiedy Polacy umierają to na ich miejsce przychodzą ruscy albo białoruscy??

   • Ludzi obowiązują ograniczenia w ruchu transgranicznym, zwierząt nie.
    Ale z rynkiem pracy jest tak już od dawna – na każdego Polaka filetującego łososia w Norwegii, czy myjącego gary w Anglii, na kasie w twoim supermarkecie siedzi już jeden Ukrainiec/Ukrainka, a i Białorusinów jest coraz więcej.

    • Dlatego na wschodniej granicy, postanowiono postawić ogrodzenie.

     • to może najpierw „postawić” ogrodzenie (przecież to takie proste..) i dopiero wtedy redukować nasze dziki…? chyba że walka z pomorem świń to pretekst.. do sportowego postrzelania..? Myśleć ludziska przyczynowo-skutkowo!

     • abażur, tu racja, że najpierw powinno powstać ogrodzenie, ale jego budowa bardzo długo by trwała, co do „sportowego postrzelania” do dzików, to od paru lat zainteresowania u myśliwych w tej kwestii wielkiego nie ma, mimo zdjętych limitów, więc nie trafiony argument

 3. Wychodzi na to ze za dwa trzy lata zabraknie dzików na Białorusi ?

 4. Dzików jest już mniej niż w tamtym roku, wiecie dlaczego? Na lubelszczyźnie coraz częściej polują wilki. Jest wataha w lasach kozłowieckich, myśliwi i leśnicy o tym wiedzą ale oficjalnie cichosza. Jestem pewien że kilka wilczków zostanie w tej „chwalebnej” misji zupełnie „przypadkowo” odstrzelone.

 5. a co do wilków wybić co do jednego , to nikomu nie potrzebny szkodnik

  • Następny ociężały umysłowo, chyba prac domowych nie odrabiał albo coś innego zajęło jego uwagę i został głąbem jak inni rozumu i wiedzy nabierali.

  • A,B,C,D,E........

   Drogi „Korniku” nie posiadasz najmniejszej wiedzy więc zamilcz doczytaj sobie jaką funkcję pełni wilk w ekosytemie i w łańcuchu pokarmowym i jak troszkę tej wiedzy zdobędziesz to wtedy tu się zgłoś a teraz powiem Ci jedno Ty jesteś mniej potrzebny w ekosystemie niż wilk więc nie zajmuj głosu w sprawach o których nie masz pojęcia. Nie pisz głupot po to zeby zaistnieć w społeczeństwie.

 6. Nie przyjdą ze wschodu bo będzie ogrodzenie wzdłuż granicy 🙂

 7. Żeby dziesięć udało im się ustrzelić .

 8. A gminy takie jak Nałęczów, Garbów, Jastków???
  Tutaj tez dziki chodzą jak chcą i to całymi stadami…

 9. A,B,C,D,E........

  Nie dowierzam co sie dzieje teraz już przeszkadzają dziki i wilki też trzeba wystrzelać coś nieprawdopodobnego a gdzie ci wielcy ekolodzy czy jak wolicie ekoterroryści nie będą blokować polowań hmmm czyżby błyskawiczna metamorfoza

 10. Jestem na 100procent pewien .że napewno myśliwy ze swej strzelby zabije drugiego mysliwego chodzi o teren calego kraju i powie.żeto był dzik…..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu