Rozpoczęły się wakacje. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego rusza z kontrolami autokarów

Okres wakacyjny to czas, kiedy wiele dzieci wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek. Aby ich podróż była bezpieczna, wzorem lat ubiegłych policjanci oraz inspektorzy drogowi, będą prowadzić kontrolę autokarów.

Rodzice wysyłając dziecko na wakacyjny wypoczynek, chcą być pewni, że ich pociecha dojedzie na miejsce oraz powróci z pełni bezpiecznie. Dlatego też wzorem lat ubiegłych policjanci oraz inspektorzy drogowi ruszają z akcją „Bezpieczny Autokar”. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z komend miejskich i powiatowych będą sprawdzać stan techniczny autokarów turystycznych wyjeżdżających i przyjeżdżających do naszego województwa.

– W ubiegłym roku, w okresie dwóch wakacyjnych miesięcy, na drogach Lubelszczyzny doszło do 240 wypadków, w których 35 osób zginęło, a 289 odniosło obrażenia. W tym okresie odnotowaliśmy 9 wypadków z udziałem małoletnich poniżej 14 roku życia. W zdarzeniach tych jedno dziecko zginęło, a 20 odniosło obrażenia – wyjaśnia Renata Laszczka – Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Aby takich zdarzeń było jak najmniej, kontrole obejmą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także trzeźwość kierowcy, jego czas pracy oraz wymagane prawem dokumenty.

Jak wyjaśniają funkcjonariusze, w ubiegłych latach w trakcie tego typu kontroli wykrywane były mniejsze usterki jak np. niesprawne oświetlenie, lecz również i te poważniejsze typu wycieki płynów eksploatacyjnych czy niesprawne hamulce. Zdarzały się również przypadki nietrzeźwych kierowców. Dlatego też Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie wyznaczył zostają 3 stałe punkty kontrolne, które będą czynne od poniedziałku do piątku. Pierwszy znajduje się w Lublinie przy ul. Diamentowej 2 na parkingu przy galerii Mega – Meble. Czynny jest w godz. 6:00 – 14:00 a chęć przeprowadzenia kontroli należy zgłaszać pod nr tel. tel. 81 740 69 71.

W Zamościu kontrole będą się odbywały na parkingu przy hurtowni spożywczej Mars przy ul. Szczebrzeskiej 21. Inspektorzy przyjmują zgłoszenia w godz. 07:00 – 15:00 pod nr. tel. 84 639 61 38. W Międzyrzecu Podlaskim autokary będą sprawdzane na parkingu na terenie PDM przy ul. Radzyńskiej 11 w godz. 07:00 – 15:00. Kontakt do inspektorów jest pod nr. tel. 83 371 49 23. Dodatkowo poza stałymi punktami kontrolnymi, a także w weekendy, kontrole będą wykonywane w ramach posiadanych możliwości w miejscach zgłoszenia odjazdów autokarów turystycznych oraz w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Funkcjonariusze proszą, aby rodzice oraz opiekunowie starali się zgłaszać chęć przeprowadzenia takiej kontroli z wyprzedzeniem. Najlepiej to zrobić na min. 48 godz. przed planowanym wyjazdem.

(fot. ITD)
2017-06-24 14:00:32

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach