Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem. Zatrzymani niebawem staną przed sądem

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 10 osób w sprawie działalności grupy przemytników papierosów. Czynności zostały właśnie zakończone i do sądu skierowano akt oskarżenia.

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie zakończyła śledztwo w sprawie zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem do Polski wyrobów tytoniowych. Papierosy bez polskich znaków akcyzy przerzucano przez rzekę Bug na terenie powiatu chełmskiego. Następnie były one rozprowadzane m.in. na terytorium województwa lubelskiego i łódzkiego. Czynności ukierunkowane na jej rozpracowanie, prowadzili w latach 2018-2020 funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrubieszowie.

Śledczy skierowali właśnie do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia w tej sprawie. Zostało nim objętych 10 osób, z których 6 działało w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jak tłumaczą śledczy, z przeprowadzonych ustaleń wynika, że grupa działała w sposób zorganizowany a poszczególni członkowie mieli ściśle określone zadania.

– Przywódca grupy był odpowiedzialny za nadzór nad nielegalnym przemytem z Ukrainy bezpośrednio na granicy. Natomiast kolejna z osób, była łącznikiem pomiędzy nim a odbiorcą, który zajmował się z kolei rozprowadzaniem kontrabandy w głąb Polski – wyjaśnia por. Dariusz Sienciki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Decyzją Sądu Rejonowego w Hrubieszowie wobec pięciu zatrzymanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Dodatkowo w trakcie przeszukania u jednego z podejrzanych ujawniono kokainę. W trakcie śledztwa okazało się również, że część podejrzanych może mieć związek z wyłudzaniem kredytów. W tej sprawie prowadzone są odrębne czynności.

(fot. NOSG)

Jeden komentarz

  1. Lokalny przewodnik.

    Jak przemytników to osądzają „niebawem” bo skarb państwa tracił. A jak jest prosta sprawa o zabójstwo beż żadnych nieścisłości to może za dwa lata ktoś kogoś skarze.