Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy udali się orać pole. Natrafili na siekierkę sprzed kilku tysięcy lat (zdjęcia)

W trakcie prac polowych, rolnicy z Roztocza zwrócili uwagę na nietypowy przedmiot, który został wyorany przez pług. Jak się okazało, to siekierka mogąca pochodzić z epoki neolitu.

Na wyjątkowe znalezisko natknęli się mieszkańcy miejscowości Majdan Sopocki Pierwszy w gminie Susiec w powiecie tomaszowskim. Wraz z rozpoczęciem jesiennych prac, rolnicy przystąpili do orki jednego z pól uprawnych. W pewnym momencie dostrzegli nietypowy przedmiot. Z uwagi, iż w pobliżu zlokalizowanych jest ok. 20 nasypów zabytkowych kopców, zaczęli podejrzewać, że może on pochodzić z zamierzchłych czasów. Dlatego też powiadomili o wszystkim konserwatora zabytków.

Okazało się, że jest to krzemienna siekierka, dodatkowo doskonale zachowana i nieomal całkowicie pozbawiona uszkodzeń. Wykonana jest ona ze skały krzemionkowej o beżowo-żółtym zabarwieniu. Ma niewielkie rozmiary: 8,5 cm długości i 2,5 cm grubości oraz ostrze o szerokości 5 cm. W części obuchowej widoczne są niewielkie wyszczerbienia, powstały one zapewne od uderzeń w trakcie użytkowania.

W ocenie specjalistów z Instytutu Archeologii UMSC w Lublinie, zabytek identyfikowany jest ze schyłkiem epoki neolitu lub z wczesną epoką brązu. Analogiczne znaleziska znane m.in. z pobliskiego Ulowa wskazują, że narzędzie wiązać można z kręgiem kulturowym społeczności kultury ceramiki sznurowej.

– Wysoki kunszt wykonania i stan zachowania sugerują, że siekierka mogła stanowić element wyposażenia zniszczonego grobu kurhanowego. Podstawą do przyjęcia takiej hipotezy są liczne występujące w tym rejonie Roztocza stanowiska kurhanowe łączone z tą właśnie kulturą archeologiczną. W grobach podkurhanowych natrafiono na podobne egzemplarze siekierek – mówi dr hab. Barbara Niezabitowska – Wiśniewska.

Archeolodzy przeprowadzili już pierwsze badania pola, na którym znaleziono siekierkę. Nie stwierdzono jednak żadnych kolejnych podobnych elementów. Dlatego też pochodzenie siekierki z Majdanu Sopockiego pozostaje nadal zagadką.

Rolnicy udali się orać pole. Natrafili na siekierkę sprzed kilku tysięcy lat (zdjęcia)

Rolnicy udali się orać pole. Natrafili na siekierkę sprzed kilku tysięcy lat (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

7 komentarzy

  1. Jak wykopali dolary i precjoza to cisza, toporek zgłosili.. hmm, jak tam uprawiali ziemię wcześniej?

  2. Ciekawe czy rolasy będą szczęśliwe jak przybiją im stanowisko archeologiczne na polu ??

  3. ile to warte?

  4. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

    Cieszmy się… na wypadek wojny mamy jeden egzemplarz broni więcej ( i bez zezwolenia).

Z kraju