Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Łęcznej nie będzie. Inicjatorzy zebrali zbyt mało podpisów

W ciągu dwóch miesięcy musieli zebrać 1,8 tys. podpisów od osób, które popierały ich starania w sprawie odwołania burmistrza Łęcznej. Jest to 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Nie udało się jednak tego uczynić.

Nie będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Łęcznej Leszka Włodarskiego. Inicjatorom nie udało bowiem zebrać wystarczającej liczby podpisów w tej sprawie. Aby rozpocząć procedury, niezbędne było poparcie co najmniej 10 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. W tym przypadku jest to 1,8 tys. osób. Pod pomysłem podpisało się jednak 1638 mieszkańców.

Jak wyjaśnia miejski aktywista Hubert Znajomski, karty na podpisy dostarczył chyba wszystkim mieszkańcom Łęcznej. Pomimo tego zabrakło niewiele, gdyż zaledwie ponad 160 głosów.

– Nie mogę i nie chciałbym samej inicjatywy nazwać porażką. Widać było, że spotkała się ona z ogromnym poparciem społecznym. Niestety lockdown ogłoszony chwilę po rozpoczęciu zbiórki odebrał możliwość grupowych spotkań się z mieszkańcami i zbierania podpisów na większą skalę – tłumaczy Hubert Znajomski.

Zawiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania Leszka Włodarskiego ze stanowiska burmistrza zostało złożone w Urzędzie Miasta w Łęcznej w dniu 23 lutego. Podpisało się pod nim pięć osób, zaś ich pełnomocnikiem został Hubert Znajomski. Organizatorzy mieli 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów.

Wśród powodów, przemawiających za odwołaniem Leszka Włodarskiego wymieniano utratę zaufania społecznego, nieudzielenie mu przez Radę Miejską wotum zaufania w ubiegłym roku, brak współpracy z Radą Miejską, ostentacyjne lekceważenie radnych i wywoływanie z nimi konfliktów, postępujące zadłużanie gminy, cykliczne podwyższanie podatków oraz lokalnych opłat, czy też brak współpracy z władzami powiatu.

Burmistrzowi zarzucono również, że nie posiada wiedzy i umiejętności w zarządzaniu gminą. Chodzi tu o wydanie 2 mln złotych na budowę kładki nad drogą wojewódzką nr 820, 16 tys. zł na aparat fotograficzny, 60 tys. zł na zakątek relaksu oraz kilkuset tys. zł na nagrody dla urzędników podczas pandemii i zamkniętego na petentów urzędu miejskiego. Do tego dochodzi niespełnienie obietnic wyborczych w postaci stworzenia publicznego żłobka i przedszkola, budowy przystani kajakowej, centrum spotkań seniora, wodnego placu zabaw, mieszkań komunalnych, czy centrum multimedialnego.

Wskazano również ośmieszanie wizerunku gminy poprzez skakanie do basenu w ubraniu, nienależyte dbanie o czystość i porządek w mieście, nieudolne odśnieżanie, rezygnację z programu Mieszkanie Plus, a także brak wsparcia dla przewoźników, co zaowocowało podwyżką biletów na trasie Łęczna – Lublin o 75%.

Sam burmistrz zapewnia, że cała sprawa ma związek z osobami, które nie mogą się pogodzić z porażką w wyborach. Na potwierdzenie wskazuje fakt, iż Hubert Znajomski blisko związany jest z jego głównym konkurentem w ostatnich wyborach, czyli Mariuszem Fijałkowskim. Przypomina jednocześnie, że próbuje się zarzucać mu niespełnienie obietnic wyborczych, kiedy jego kadencja się jeszcze nie zakończyła. Tymczasem wiele zadań inwestycyjnych rozłożonych jest na lata.

(fot. UM Łęczna)

7 komentarzy

  1. Ja nie rozumiem co ci durnie chcą od tego Burmistrza. Każdy pamięta prezencję poprzedniego.. ten gość przynajmniej ma wygląd jest wykształcony. Ale jak to w życiu, opozycja torpeduje. Polityka to jednak g…

  2. A może spróbujmy zorganizować referendum żeby odwołać PiSiorów od władzy… Może znajdą się chętni.

  3. Łęczna to porażka z Włodarskim czy bez…

  4. Jedno jest smutne dlaczego każdy chce krainy ,mlekiem i miodem płynącej dla nas obywatela a nie połączą SIŁ. (bo państwo nie jest nie było dla OBYWATELA tylko….) ROBIĄ Z NAS IDIOTÓW A my się dajemy , powinniśmy zrobić jak w USA . W pracy jesteś za coś odpowiedzialny a polityk za co jest odpowiedzialny mają tylko przywileje zmieni partię???????????????

Z kraju