Razem pili w barze. Jeden zaczął kaszleć, drugi wezwał karetkę

Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych odpowie 37-letni mieszkaniec Puław. Wezwał on karetkę pogotowia ratunkowego, gdyż jego kolega, z którym pił w barze, zaczął kaszleć.

Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór w Puławach. Do jednego z barów na ulicy Piaskowej została wezwana karetka pogotowia ratunkowego. Ratownicy medyczni po dotarciu na miejsce usiłowali ustalić, kim jest osoba potrzebująca pomocy. Jak się okazało, był to jeden z klientów lokalu.

Lekarz, po zbadaniu pacjenta nie stwierdził u niego stanu zagrażającego życiu, co więcej, nie dolegało mu nic, co by wskazywało na potrzebę interwencji załogi pogotowia ratunkowego. O wszystkim powiadomiona została policja.

Funkcjonariusze ustalili, że karetkę wezwał 37-latek, który wraz z kolega przebywał w barze. Gdy jego kompan zaczął kaszleć, mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy prosząc o interwencję karetki. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Za umyślne wprowadzenie w błąd ochrony zdrowia, zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-12-02 12:04:22

Zobacz również

30 komentarzy

 1. Teraz to będzie strach dzwonić po cokolwiek na 112, bo ciągle tylko represje i represje. Zamiast po ludzku… kasłał bo może miał stan przedzawałowy – to też się objawia takim kaszlem. I co? skąd to ten drugi człowiek ma wiedzieć? widział złe samopoczucie, kaszel, to dzwoni, normalna sprawa. Niech potem nie dziwią się, że ludzie wieją z miejsc gdzie są wypadki by nie pomagać, bo stereotyp „potem po sądach będą ciągali” jest jednak prawdziwy w każdym tego słowa znaczeniu… tfu.

  • Widać, że oglądasz popularne seriale o „służbie zdrowia”, lepiej nie diagnozuj nikogo bo później takie sytuacje wychodzą.

   • I tu zaskoczenie! nie mam telewizora wcale, nie oglądam TV. Powyższy scenariusz to życie spowodowany śmiercią bliskiej osoby z takimi objawami, gdzie takie pogotowie zlekceważyło praktycznie osobę, wmawiając, że jest chora na zapalenie płuc. Nie tylko polsat czy tvn kreuje życie. Z tatą było podobnie lecz wiedziałem co i jak i szybka reakcja i trafiła pomoc w ostatniej chwili. Objawy te same. Prześwietlali na początku płuca…. a bo pewnie pan pali, i płuca nie te….. kardiolog co innego rzekł i była operacja 🙂 i wszystko ok….

    • Mieszkaniec, normalna sprawa, że najpierw potwierdza się lub wyklucza najbardziej prawdopodobne rzeczy. Lekarz nie jest wszechwiedzący, tylko interpretuje wyniki badań. Pogotowie nie stawia rozpoznania, to nie jest jego zadaniem, więc nie możesz pisać, że zlekceważyło. Mógłbyś tak pisać jakby były faktycznie objawy zagrażające życiu, a pacjent nie zostałby zabrany.

     W dzisiejszych czasach w Polsce pogotowie jest wzywanie często i nagminnie jako taxi do szpitala, dlatego że „Nie ma jak dostać się do szpitala inaczej” albo „bo na sorze trzeba czekać”. W okolicy Lublina bywają dni, że wezwań jest nawet 400 na dobę, a karetek jeśli dobrze pamiętam to 11 plus dwie obwodowe. To pokazuje skalę problemu.
     Przy czym u nas karetki jeżdżą naprawdę do byle czego, ale jak pijany gość wzywa bo jego kompan zakaszlał to faktycznie przegięcie.
     To dzieje się właśnie przez osoby, które sądzą że złe samopoczucie czy kaszel to powód do wezwania pogotowia.

     Stanu przedzawałowego teraz już nie ma. Jest po prostu zawał, nie dzieli się tego. Objawy są charakterystyczne, ciężko go nie poznać.

     Co do artykułu, to polecam jeszcze podać ile jest telefonów na numer alarmowy, ile jest faktycznie wyjazdów a ile osób faktycznie potrzebuje pomocy bo dane są zatrważające

  • edek z fabryki kredek

   Nie rozumiesz miejsca i sytuacji.

  • Twój komentarz uznam za jak najbardziej prawdziwy od razu jak wskazesz mi miejsce w fachowej literaturze co to jest „Stan przedzawałowy” .

  • Co mogę powiedzieć na temat Twojej osoby ?? Idiota 😁

 2. Dowalić maxymalny wymiar kary!!! I tak bez wyjątków, może to pomoże walczyć z głupotą… Dlaczego patusy nie dzwonią po policję tylko na pogotowie??? Jeśli ludzi nie da się nauczyć to należy stanowczo i konsekwentnie wymagać i karać!

 3. Szkoda że kolega nie umarł. Tak było by wszystko ok.

 4. To by się przydało zrobić jeszcze porządek z pijakami i śmierdziuchami którzy dzięki faktowi powstania przy 1 maja jadłodajni zamieszkali w okolicznych krzaczorach i na schodkach a w wolnym czasie okupując biedre przy wolskiej w poszukiwaniu 50 gr na BUŁKĘ. Wtedy to było by coś bo takiemu jednemu z drugim nie chce się pracować tylko wymyślają sposób jak jeden z tam licznie występujących na darmowy hotel. Wywróci się i udaje nie kontaktowego z laską oczywiście by nadać tragizmu sytuacji.Efekt taki że przyjeżdża karetka zabiera śmierdziucha ten wytrzeźwieje naje się w szpitalu i wraca żeby za 3 dni znowu odwalić szopkę. Teraz koniec wywodu noclegownia jest ale z niej nie korzysta bo nie trzeźwieje.

 5. Niedługo to z byle potknięciem na chodniku będą dzwonić na numer alarmowy. Najpierw trzeba dobrze przeanalizować napotkaną sytuację, jeśli to możliwe samemu udzielić pomocy a jeśli to nie poskutkuje dopiero dzwonić po odpowiednie służby.

  • A później odpowiadaj że nie udzieliłeś pomocy… I się dziwią że znieczulica społeczna – nic nie widziałem, nic nie słyszałem ten problem mnie nie dotyczy.

 6. Kto teraz odważy się na telefon pod 112 ? Poczekamy – a kilka trupów więcej dzięki temu będzie w statystykach !!!

 7. A jeśli dziecko zadzwoni pod 112 ? Teraz w szkołach tyle się o tym wałkuje – dzieciom w głowę wsadza informacje, żeby pamiętały gdzie dzwonić. A dzieci komóreczki maja przy sobie – moja córka ostatnio się skarżyła, ze jakiś facet ja zaczepiał na ulicy jak wracała ze szkoły – powiedziałam, żeby dzwoniła na 112 wtedy i głośno o tym mówiła przez telefon … to może facet się przestraszy … i co? zapłacę karę ? Bzdurna ta ustawa !!! Zobaczycie już niedługo efekty !!!

  • Dziecko nie może kupić telefonu i go zarejestrować

   • Dziecko może kupić telefon. A do zadzwonienia na nr 112 telefon nie musi mieć karty sim

    • Telefon pod 112, a bezpodstawne wezwanie zespołu ratownictwa medycznego to dwie różne rzeczy. Pod 112 to nie tylko karetka. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Jeśli, dziecko ktoś zaczepia to raczej jest to sprawa dla policji. Ja tak to rozumiem. I nie jest to bezpodstawne wezwanie. Bezpodstawne wezwanie jest wezwaniem do infekcji z gorączką (gdy nie wzięło się ani apapu ani ibupromu), wezwanie do kleszcza, do drzazgi, do bólu w nodze od 4 tyg. Pogotowie ratunkowe ma być wzywane w SYTUACJACH NAGŁEGO ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA, takich jak:
     utrata przytomności
     nagłe zatrzymanie krążenia
     wypadek komunikacyjny, w którym są ranni
     upadek z dużej wysokości
     bardzo rozległe rany z silnym krwawieniem
     drgawki
     zaburzenia świadomości
     nagły, ostry ból w klatce piersiowej
     zaburzenia rytmu serca
     nasilona duszność
     uporczywe wymioty, zwłaszcza z krwią
     ostry, silny ból brzucha
     krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych
     gwałtownie postępujący poród
     ostre, nagłe reakcje uczuleniowe (szczególnie duszność) po zażyciu leków czy ukąszeniu przez owady lub jadowite zwierzęta
     zatrucia lekami, środkami chemicznymi
     rozległe oparzenia
     udar cieplny
     wyziębienie
     porażenie prądem
     podtopienie lub utonięcie
     próba samobójcza
     poważne urazy kończyny dolnej, uniemożliwiające poruszanie się.

 8. A co on był lekarzem żeby stwierdzić czy to stan zagrażający życiu czy nie? Pewnie pomyślał, że kolega się zadławił.

 9. Skończy się na tym ze ktoś będzie umierał i nikt nie zadzwoni… a panowie w pogotowiu to co kawę pili i im przerwano? Raz na zawsze trzeba skończyć z tradycją w szpitalach typu proszę czekać…

 10. ale jaja, dzwonił ? widocznie miał podstawy, a skoro był nietrzeźwy to tym bardziej nie może się znać czy to już czy za chwilę kolega kopyrtnie, służby są dla nas – społeczeństwa, opłacamy podatki, wymagamy interwencji jeśli coś się dzieje nie tak a jeśli akurat był błąd to sorry zdarza się w najlepszej rodzinie z fortepianem… jakby kolega rzeczywiście kopyrtnoł a ten by nie zadzwonił to co ?? patologia chleje na umór w barach i nie dbają o kolegów od kielona ? dobre sobie !!!

  • Nie ma takich sluzb, nawet w bogatych krajach ktore stac na funkcjonowanie w ten sposob. Nie ma na to zasobow. Sluzba sa i beda, ale maja byc tam kiedy ich potrzeba a nie wtedy kiedy decyduje o tym widzimisie obywatela.

 11. tępić wszelkiej maści pijaków !

 12. Nie popieram sąd ma oddalić pozew nikt kto nie jest lekarzem nie ma prawa oceniać stanu zdrowia samo użycie alkoholu w dużej dawce jest stanem zagrożenia życia

 13. zawał często zaczyna się kaszlem…nawet marny papuga bez najmniejszego problemu wybroni tego delikwenta….

  • Tak a jak juz z kaszlem jest pierdniecie to murowany udar. Hahah polaczki specjalisci z kazdej dziedziny 😀

 14. Molibdenowy Mateusz

  Ciekawe dlaczego nie zadziałała weryfikacja po tym jak zadzwonił na telefon alarmowy. Jeśli ktoś kiedyś miał potrzebę tam dzwonioć, to doskonale wie, że dyspozytor nie wysyła sobie ot tak o karetki po kilku zamienionych słowach. Pierw robi wywiad, w razie zagrożenia udziela instrukcji. Albo pijok tragizował i podkolorował sytuacje, albo dyspozytor słabo przeszkolony.

 15. Dwu czy trzykrotność kosztów wyjazdu możnaby uznać za wystarczającą karę.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8242zł -0.01%
  • GBP 4.9787zł -0.36%
  • EUR 4.3387zł 0.15%
  • CHF 3.8225zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.