690 680 960

Rajd im. mjr. cc. „Zapory”: Przejdą śladami zaporczyków z Bełżyc do Nałęczowa

Już po raz dziewiąty z Bełżyc wyruszy największy rajd historyczny w Polsce, czyli im. mjr. cc. „Zapory”. Jego niepowtarzalna trasa za każdym razem wiedzie przez inne miejscowości, zawsze jednak rozpoczyna się w Bełżycach. To właśnie na tych terenach „Zaporczycy” byli wyjątkowo aktywni.

W najbliższy weekend odbędzie się dziewiąty już Rajd im. mjr. cc. „Zapory”. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością i rośnie liczba jego uczestników. Organizatorzy, którymi są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Burmistrz Bełżyc, urozmaicają każdą kolejną edycję Rajdu, wyznaczając trasę w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci.

Dzięki temu podczas marszu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. „Zapory”, jak też miejscowości przez które wiedzie trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach, a także upamiętnienie i edukacja historyczna społeczeństwa na temat heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

Tegoroczny Rajd rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia o godzinie 9:00 w parku w Bełżycach. Następnie uczestnicy wyruszą trasą prowadzącą przez: Podole Drugie, Ignaców, Wojciechów do Nałęczowa. Po drodze zaplanowano wiele przystanków m.in. przy krzyżu „Tygrysa”, pomnikach Tadeusza Kościuszki i Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w latach 1939-1945, będzie też ognisko z poczęstunkiem pod Wieżą Ariańską. U celu przemarszu odprawione zostanie nabożeństwo polowe. W Rajdzie wezmą też udział motocykliści, którzy wyruszą z Bełżyc o godzinie 17:30.

Niedzielne uroczystości upamiętniające mjr. cc. „Zaporę” rozpoczną się o godzinie 10:30 Mszą Św. w kościele w Bełżycach. Następnie na placu przy ulicy Szpitalnej odbędzie się pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą. Z kolei o godzinie 13:00 zaplanowano Spektakl w wykonaniu Teatru Z Lublina pt. „Zapora. Nigdy się nie poddamy!”.


(fot. Gmina Bełżyce)

6 komentarzy

  1. Cześć i chwała bohaterom!

  2. Bedą kradli kury i grabili ludnośc cywilną jak imiennicy ?

    • Jak coś ukradną czy zabiorą to kto ich rozliczy? Ludzie wiejskiego szeryfa zbyszka? Ludzie bójta się, leśni idą! A tak na poważnie w mojej okolicy do tej pory na AK mówi się A Kura, A Kaczka. O czym to świadczy?

  3. Niech se łażą gdzie chcą byle ruchu nie blokowali najlepiej polami i łąkami. I wara od chłopstwa i ich kur!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce