690 680 960

Radawiec Duży: Używał dwóch kart do tachografu. Dostał 4500 zł kary

Kierowca cysterny dostał 4500 zł kary m.in. za posługiwanie się kartą do tachografu swojego kolegi i jazdę bez prawidłowej przerwy. Przedsiębiorcy również grozi kara, jednak o wiele surowsza.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie w dniu 8 kwietnia w Radawcu Dużym skontrolowali zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika. Transportowano nim towary niebezpieczne w postaci 30 000 litrów paliwa do silników diesla.

Podczas kontroli dokumentów okazało się, że kierowca pojazdu oprócz swojej karty do tachografu, używał karty swojego kolegi. Obie przedstawił do kontroli mundurowym. Kierujący przyznał, że ma terminowy rozładunek i chce jak najszybciej rozpocząć odpoczynek.

Po przeanalizowaniu danych zawartych na karcie z tachografu, jak również zsumowaniu jazdy z okresu, kiedy kierowca posługiwał się kartą należącą do innego kierowcy, stwierdzono dwukrotne skrócenie odpoczynku dziennego i jazdę bez prawidłowej przerwy. Co więcej, kierujący nie posiadał wypisu licencji, a jedynie kserokopię tego dowodu, zaś tachograf nie został poddany wymaganej kalibracji. W związku z tymi nieprawidłowościami inspektorzy nałożyli na kierowcę łączną karę w wysokości 4500 zł.

Problemy będzie miał również przedsiębiorca, wobec którego wszczęto postępowanie wyjaśniające zagrożone karą 13 550 złotych.

W toku kontroli funkcjonariusze ujawnili kolejne nieprawidłowości.Kierowca nie posiadał w pojeździe wymaganych przy tego rodzaju przewozie świadectw dopuszczenia pojazdów do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych oraz wymaganego wyposażenia przeciwpożarowego.

Za naruszenie przepisów umowy ADR, a także stwarzane bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, pojazd został usunięty na najbliższy parking strzeżony, zaś wobec przewoźnika z tytułu naruszeń przepisów ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych na kwotę 12.500 zł wszczęto dodatkowe postępowanie wyjaśniające.

2016-04-12 20:31:24
(fot. WITD)

13 komentarzy

 1. 18k ? śmiech na sali. odkuje sie po 2-3 kursach.

 2. Transport I Rozrywka

  heh już dawno się odkuł 😉 ot ryzyko zawodowe

  • dlatego kary powinny być dotkliwsze dla Pracodawców, żeby nie opłaciło się „odkuwać”…

 3. to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości oraz umiejętności naszych rodzimych przewoźników.

 4. typowy marian z wasem i brzuchem za fajera

 5. A czy busiarze do przewozu osób muszą mieć tachograf jesli mają mase pow 3,5 tony i pojazd zarejstrowany jako autobus?

  • Każdy pojazd pow 3,5t musi mieć tacho.

  • jezeli pojazd ma w dowodzie liczbe miejsc pow 9 to tak

   • jednakże, jeżeli jeździ na trasie nie przekraczającej 50km nie ma obowiązku rejestrowania czasu pracy tachografem art. 3 rozporządzenia WE 561/2006.

  • Każdy pojazd powyżej 3,5t DMC musi mieć tachograf. Co innego, czy akurat w danej sytuacji musi go używać do rejestracji czasu pracy np. w lubelskim MPK każdy autobus ma tacho, ale ze względu na charakter przewozów, nie ma obowiązku rejestrowania czasu pracy.

 6. Dziadtrans dostał 10 razy za mało. Za miesiąc sobie to odbije na głupich sioferach. Znaczy zrobi im potrącenia.

 7. My zaplacimy kierowcy za jego grzywne wzrosnie cena gazole-olej napedowy

  • Dzony co polowal na kanguury

   Nie opowiadaj bredni, to tylko przewoznik to jakim cudem moze podniesc cene za paliwo. Wracaj do ksiazek gimbazo.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej