690 680 960

PZL-Świdnik: Prezentacja śmigłowca AW149

W piątek PZL-Świdnik zaprezentował śmigłowiec AW149. Jest to maszyna, która przegrała w staraniach o rządowe zamówienie dla polskiej armii.

W piątek w Świdniku odbyła się prezentacja śmigłowca AW149. Jest to maszyna, która przegrała w walce o miejsce w polskiej armii. Możliwości śmigłowca zostały zaprezentowane w piątek, na specjalnie zorganizowanym spotkaniu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wideo.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Lubelskiej Grupy Spotterskiej.

2015-05-23 6:02:37
(fot. Krzysztof Wiśniewski LGS – Lubelska Grupa Spotterska, wideo Świdnik Wysokich Lotów)

20 komentarzy

 1. A Gajowy wolał Aribusa i francuzom dać zarobić. Mam nadzieję, że o tym pamiętacie i podziękujecie.

  • zgodnie z dewizą Tuska, że „Polskość to nienormalność” i Sikorskiego o dożynaniu watahy, PO konsekwentnie niszczy wszelkie objawy polskości…

 2. ile osób dostało już wypowiedzenie na piśmie bo ja wiem o 400,a ma być 700 na dobry początek.

 3. ale sprzet wojskowy nie kupuje sie by tworzyc miejsca pracy, tylko zeby dac najlepsze narzedzie dla wojska. A obiektywnie patrzac, francuska oferta jest lepsza. NIKT na swiecie nie kupil aw149, bo jest duzo gorszy

  • Wyłącz TVN a jeśli potrafisz włącz myślenie. Już widzę jak żabojady wywiążą się z kontraktu – tak jak w 39. Obronność kraju powinna być oparta na krajowej produkcji i silnej armii. Tą, niestety przez ostatnie lata precyzyjnie rozmontowano. A w jakim celu to się domyśl samodzielnie jeśli jeszcze potrafisz.

   • Już wywiązali się z serwisu dla śmigłowców LPR.

    Poza tym co za idiota uwierzy, że w razie konfliktu zbrojnego (np. z kacapami) Francja dostarczy jakichkolwiek części zamiennych, skoro sami będą ich potrzebować…

    Na świecie nikt nie kupił AW 149, bo to nowa konstrukcja. Agusta mogła wystawić inne modele już seryjnie produkowane, ale ten najlepiej spełniał POCZĄTKOWE (nie końcowe) wymagania. Z resztą od dawna było wiadomo, że wezmą Airbusa, bo przetarg został tak napisany i modyfikowany, jak na Dacie dla lubelskiej Straży Miejskiej (był o tym na tej stronie artykuł).

  • To dlaczego armia francuska ma ich aź 14szt?

   • Ma dużo więcej. Jedyna maszyna z 3 biorących udział w „przetargu” nie jest jeszcze produkowana seryjnie i to jest AW149.

    Caracal też miał wcześniej inne oznaczenie i czytasz, że Francuzi mają ich 14, czy 20. To jest po prostu update poprzedniego modelu, których już trochę „wyszło”.

    AW149 też jest modernizacją, czy połączeniem innych modeli, generalnie dużo kompozytów zamiast duralu, ale to nie jest konstrukcja wzięta z „pupci”, ale udoskonalenie poprzednich.

 4. Dlaczego nie kupujecie Lublinków ,honkerów i innego polskiego badziewia tylko jezdzicie mercedesami????Nie dziwcie się że nikt nie chce polskiego złomu.Zresztą jakie to polskie jak to włosi przejeli:)

  • Włosi przejęli, kupują maszyny (fakt, że to przeważnie włoskie g**no), ale inwestują też kasę infrastrukturę zakładu i ci, którzy pracują bezpośrednio w PZL (w porównaniu do sytuacji w woj. lub.) nie mają wcale źle.

   Co do tego, że nikt nie chce…. No właśnie tu już wchodzi sprawa mentalności… Podejdź sobie pod bramę główną PZL dowolnego dnia roboczego i znajdź mi Włocha, który przyjedzie innym samochodem niż włoski…

 5. Ja jestem tylko ciekawa, kto przytulił najwięcej kasiorki za ten przetarg.

  • Bezpośredniej kaski, to pewnie Francuzi. Nasze „elity” mają za to zagwarantowane posadki w Brukseli i Paryżu, kiedy Naród się wk**wi do tego stopnia, że wywiezie to bydło na taczkach, albo zwyczajnie wybierze bydło z innej zagrody….

 6. Bidule ze Świdnika k/ Lublina niech najpierw wyprodukują coś co jest przydatne dla naszych „misjonarzy”, a potem niech biorą udział w przetargach.
  AW149 wyraźnie nie nadaje się do kolportażu „świętych obrazeczków” w Afganistanie. 🙂

  • Te bidule już kilkadziesiąt lat produkują, remontują i udoskonalają. Możesz o tym nie wiedzieć, ale bronkowy Sokół też jest remontowany w Świdniku…

   Nie jestem pracownikiem PZL, ale mam bezpośrednią styczność z tym zakładem codziennie. Do kolportażu obrazków gdziekolwiek wystarczy gołąb pocztowy.

   Gdyby to był normalny przetarg to byłby spory zastrzyk dla regionu, a Wojsko Polskie latało by sprzętem produkowanym u nas.

   Co do tego który śmigłowiec obroni Polskę w razie zagrożenia, to błagam…

   Dla Władimira to jest jeden przycisk i pół europy znika…

   Nawet gdyby zdecydował się na konwencjonalne metody, to wystarczy, że wypuści ludzi z więzień i przywiezie ich do Kaliningradu… 2 dni i są w Warszawie…

 7. Dlaczego pzl swidnik nic noe w spomina o wypadku z zeszlego wekkendu jak to pracownicy bez uprawnien wstawiali smiglowiec do hali i przewrocil im sie na bok? Cios w przetargu za duzy?

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas