Przysięga żołnierzy OT na placu Zamkowym w Lublinie (zdjęcia)

W piątek, w święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kolejni żołnierze – ochotnicy złożyli uroczystą przysięgę. W ceremonii na placu Zamkowym w Lublinie uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak, który podziękował żołnierzom za ich służbę, a także pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas ostatniej nawałnicy w powiecie lubelskim.

W piątek przysięgę wojskową na sztandar 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej złożyło 74 żołnierzy 2 LBOT. Na uroczystości obecny był szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Licznie przybyli mieszkańcy Lublina i województwa, rodziny żołnierzy, kombatanci oraz przedstawiciele lokalnego samorządu z Wojewodą Lubelskim na czele.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do żołnierzy składających przysięgę, dużo uwagi poświecił tragicznym wydarzeniom w gminie Wojciechów. Podziękował żołnierzom za szybką i sprawną akcję ratunkową.

– To ważna chwila dla was, a także dla mnie i całej społeczności województwa lubelskiego. Dlatego, że przed chwilą złożyliście przysięgę. Dlatego, że mieszkańcy województwa lubelskiego mogli się nie tak dawno przekonać, że Wojska Obrony Terytorialnej stoją na straży ich bezpieczeństwa. Że jesteście zawsze blisko, zawsze gotowi. Trzy dni temu w Wojciechowie, kiedy przeszła nawałnica żołnierze obrony terytorialnej byli niebawem na miejscu, nieśli pomoc.

Szef MON przypomniał również misję i zadania WOT.

– Żołnierze WOT, to żołnierze, którzy są na miejscu, służą pomocą, są sąsiadami poszkodowanych. (…) Dziękuję wam za ofiarność i wasz profesjonalizm, bo to jest niezwykle istotne dla zapewnienia Polsce, naszej ojczyźnie bezpieczeństwa. Jesteście ofiarni, jesteście odważni, jestem dumny z waszej postawy.

Dużo ciepłych i ważnych słów do lubelskich Terytorialsów skierował również dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

– Przybyłem tu by przekazać wyrazy uznania, głębokiego szacunku dla wszystkich żołnierzy i pracowników brygady w dniu jej święta. To dobry dzień, by przypomnieć, iż dwa lata po rozpoczęciu szkolenia żołnierzy OT, jesteście największą brygadą w naszym rodzaju sił zbrojnych. To dobry dzień bym oddał honor waszemu bezprecedensowemu zaangażowaniu w usuwaniu skutków kataklizmu, który nawiedził znajdującą się w waszym rejonie odpowiedzialności gminę Wojciechów. Jestem z was dumny, dobra robota.

Dwa lata temu, na placu Zamkowym w Lublinie, pierwsi żołnierze 2 LBOT złożyli przysięgę. Dziś brygada liczy ponad 3300 żołnierzy i jest najliczniejszą brygadą OT. Terytorialsi z lubelskiego uczestniczą w najważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych, intensywnie szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie. Od jesieni 2018 r. 2 LBOT jest włączona do Sytemu Zarządzania Kryzysowego MON. Brygada z sukcesem rozwija współpracę zagraniczną ze swoim szwedzkim odpowiednikiem.

Obecnie w szeregach WOT służy ponad 20 tys. żołnierzy, w tym 17 000 ochotników i 3 000 żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 r. w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. Formacja działa od 2016 roku.

(fot. LBOT)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. POWÓDŹ w Polsce ….. a harcerzyki bawią się w zbiórki.

 2. To OT też bierze udział w pomocy terenom zalewanym?? Pytam serio, gdyż nigdzie o tym nie słyszę tak więc weryfikuję..

  • Za mojej kadencji zawodowej wojsko pomagało w takich sytuacjach, a nie bawiło się w armię …..

   • „Wojsko dalej pomaga, ale zawodowe koordynuje, a OT wykonuje”…”(Z) – ki nie masz … jest wstrzymana”, jednak fajnie jest gdy można liczyć na ludzi z zapałem do wojska… jeśli uważasz inaczej zapytaj rolników służba OT była blachą w tym momencie….

 3. Trzeba było czytać poprzednie artykuły. Ponadto, przysięga oraz Święto Brygady planowane są dużo wcześniej, nikt nie planował trąby powietrznej wcześniej. W Wojciechowie też byli i pomagali.
  Warto poczytać o planowaniu długoterminowym.

  • Warto poczytać o OT w okresie w latach 1900… po co i jakiej intencji, była ta formacja utworzona.

 4. Niema zasadniczej służby wojskowej-niema wojska. Krótko i na temat. Ochroniarze na dyżurkach przy jednostkach, ręce opadają.

  • A kacapską swołocz WOT w oczy kłuje. Po co nam Polska jak ZSRR i RFN mamy?

   • jak kacapy napdaly na ukraine to ichnijsze OT nie wiedziała co robić. jedni pouciekai inni pytali dowodztwa co robić bo nie mieli nigdy doczynienie z taką siłą. I donbas poszedłdo ruskch

 5. wstyd nalezeć do tego czegoś, ni to wojsko , coś jakby straż pożarna

 6. Od razu czuje się bezpieczniej. Widząc Paszczaka rozpiera mnie duma, że mamy tak wspaniałego i wybitnego ministra MON.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1428zł -0.18%
  • GBP 5.046zł -0.15%
  • EUR 4.5111zł -0.27%
  • CHF 4.26zł -0.21%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport