Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przybywa oszustów noclegowych. Aby nie dać się oszukać, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów

Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Nowy Rok oraz ferie zimowe – w tym czasie szczególnie nasilona jest aktywność oszustów, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe. Aby nie stać się ich ofiarą, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych rzeczy.

Nasila się aktywność oszustów oferujących nieistniejące miejsca noclegowe w popularnych wśród turystów miejscowościach. Jednym z okresów kiedy należy zachować szczególną ostrożność, jest zbliżający się czas świąteczno-noworoczny. Nie tak dawno informowaliśmy o pierwszych poszkodowanych, którzy dali się oszukać rezerwując nocleg na Sylwestra. Najczęściej oszuści tworzą strony internetowe nieistniejących obiektów noclegowych i zamieszczają na nich fałszywe zdjęcia, albo oferują noclegi w istniejących pensjonatach, kwaterach czy pokojach. Robią to jednak bez wiedzy ich właścicieli, podając swój telefon i numer konta.

– Piękne pokoje gościnne oraz luksusowe apartamenty w atrakcyjnej lokalizacji i w jeszcze lepszej cenie zwracają uwagę turystów. Przecież polowanie na okazje nie jest niczym złym, szczególnie, gdy budżet jest napięty. Prawda jednak jest taka, że często są to fałszywe oferty i mamy do czynienia z oszustem, a wybrane miejsce nie istnieje. Innym sposobem oszustów jest podszywanie się pod właściciela istniejącego obiektu noclegowego. W ogłoszeniu zgadza się wszystko – adres, cena i warunki pobytowe – poza nazwiskiem właściciela. Oszuści podają inne sposoby kontaktu oraz numer konta, na które żądają przelania należności – wyjaśniają eksperci z lubelskiego serwisu noclegowego Nocowanie.pl.

Aby nie znaleźć się w sytuacji, kiedy po zarezerwowaniu noclegu oraz opłaceniu wypoczynku okazuje się, że wybrany obiekt po prostu nie istnieje, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na cenę noclegu, jeżeli jest zbyt niska a obiekt znajduje się w atrakcyjnym miejscu, od razu powinno wzbudzić to wątpliwości. W obecnych czasach, kiedy Internet jest podstawowym źródłem informacji, brak strony internetowej pensjonatu również jest podejrzane. Tak samo jak adres mailowy umieszczony na bezpłatnej poczcie. Oszuści zazwyczaj podają tylko numer telefonu komórkowego, więc brak numeru stacjonarnego również oznacza, że taki obiekt należy dokładniej sprawdzić.

 

Przybywa oszustów noclegowych. Aby nie dać się oszukać, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów

Przed dokonaniem rezerwacji, a zwłaszcza przesłaniem gotówki, zawrze należy sprawdzić adres miejsca noclegowego. Można to uczynić na mapach ogólnodostępnych w internecie. Zdarza się bowiem, że wskazany adres znajduje się np. w centrum parku miejskiego. Warto wybierać miejsca, które istnieją od dawna i mają wiele opinii wystawionych w różnych odstępach czasu przez klientów. Upatrzone miejsce noclegowe trzeba sprawdzić w ewidencji obiektów Urzędu Miasta lub Gminy, w których świadczone są usługi noclegowe, lub w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Należy też pamiętać, że promocja danego obiektu tylko na bezpłatnych stronach i mediach społecznościowych, które nie weryfikują tego typu miejsc, też jest podejrzana. Wpłacając jakąkolwiek zaliczkę, należy też żądać wystawienia faktury lub rachunku. Poszukując miejsca noclegowego warto korzystać z stron internetowych, które nie ograniczają swojej roli jedynie do anonimowej prezentacji ofert. Bardzo ważne są oceny, opinie i komentarze. Jednak warto sprawdzić, czy np. kilkadziesiąt komentarzy nie pojawiło się w ciągu ostatnich dni.

(fot. „Magiczne Zakopane” – strona stworzona przez oszustów)

2 komentarze

  1. Babcie dają oszczędności fałszywym wnuczkom, Dziadkowie dają fałszywym policjantom, to jak rodzice nie są za mądrzy to czego spodziewać się po dzieciach ! Głupie społeczeństwo niestety tak ma, że szuka okazji, od dużych lokat w AmberGold, to wysokie zarobki w Taxify, bo Polak zawsze lubi lubił i będzie lubił być oszukiwany ! Więcej wiedzy z internetu od pseudo coachingowców i będzie jeszcze weselej !

  2. Proponuję zmienić zdjęcie tytułowe bo nie można odczytać tytułu artykułu. Przynajmniej na telefonie tak jest

Z kraju