Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przy przejściach dla pieszych w Lublinie montują radary. Ma to poprawić bezpieczeństwo (zdjęcia)

Radary mierzące prędkość zbliżających się pojazdów, azyle oraz wysepki powstają na lubelskich przejściach dla pieszych. Chodzi o miejsca, gdzie często dochodzi do potrąceń i niebezpiecznych sytuacji.

Od kilku tygodni na niektórych przejściach dla pieszych w Lublinie prowadzone są prace, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Ich lokalizacje wybrano nieprzypadkowo. W tych miejscach często bowiem dochodzi do potrąceń lub też niebezpiecznych sytuacji związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Najbardziej zauważalne zmiany dla kierowców dotyczą przejść na al. Witosa na wysokości ul. Rolna Osada, ul. Krańcowej w pobliżu ul. Kossaka czy też na ul. Nałęczowskiej przy ul. Gnieźnieńskiej. Mowa tu o radarach mierzących prędkość zbliżających się do przejścia pojazdów. Jest ona wyświetlana na zamontowanych przy jezdni wyświetlaczach.

Dodatkowo kierowca widzi grafikę. Kiedy jedzie z dopuszczalną prędkością, wynik wyświetlany jest na zielono wraz z uśmiechniętą ikoną twarzy i napisem dziękuję, jeżeli zaś porusza się zbyt szybko, kolor zmienia się na czerwony a mina staje się smutna. Co więcej, prędkość jest mierzona na każdym pasie ruchu. W przypadku przejścia na al. Witosa poprawiono też chodnik i wykonano schody prowadzące do zebry.

W ramach tej samej inwestycji, na przejściach na ul. Zemborzyckiej przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych oraz na ul. Wileńskiej między Wajdeloty i Głęboką powstają azyle dla pieszych. Do tego dochodzi zmiana organizacji ruchu na ul. Zana między al. Kraśnicką a Bohaterów Monte Cassino. Tam chodzi o azyle dla pieszych i wytyczenie prawoskrętów.

52 komentarze

 1. Na Nałęczowskiej przy gnieźnieńskiej jak się jedzie w kierunku centrum najwięcej problemu powoduje drzewo które totalnie zasłania pieszych wchodzących na przejście.

 2. O. Nuca (ale wolontariusz, a nie jakiś cołaska biorca)

  Przy przejściach dla pieszych w Lublinie montują radary. A po co tyle subiekcji ?
  Trzeba tylko chcieć wykorzystać potencjał snajperów-misjonarzy, którzy po nieudanych próbach nawrócenia afgańskich Talibów na jedynie słuszną wiarę, są bezrobotni.

 3. To przejście powinno być zlikwidowane. Tuż obok (100m?) jest kładka (z windą dla niepełnosprawnych), z której prawie nikt nie korzysta. Tego przejścia – jak i wielu innych w Lublinie przy drogach dwupasmowych – ze względów bezpieczeństwa nie powinno być. Żadne radary, doświetlenia itp. „bajery” nie poprawią bezpieczeństwa pieszych na drogach, po których kierowcy jadą szybciej niż 50km/h, a bez sensu jest wprowadzać na drogach dwupasmowych ograniczenia do 40… Lublin ma wiele możliwości terenowych do budowy kładek dla pieszych i rowerzystów i warto byłoby z tego korzystać.

 4. Na Witosa to powinni zrobić kładke na ulica

  • Na Witosa to kierowcy POWINNI w koncu zwolnić. Koniec z rozwiązaniami które mają na celu wygodę kierowcy. Jedziesz przez miasto to jedziesz przepisowo i uwaznie, kropka.

 5. Już testowałem. zawsze na czerwono 😉 fajnie bo bez wyciągania telefonu może sprawdzić przekłamanie licznika.

 6. dopóki jak tam nie zostaną zamontowane światła to montaż gadżetów nie poprawi bezpieczeństwa pieszym

Dodaj komentarz