690 680 960

Przez lubelskim zamkiem staną teleskopy. Każdy będzie mógł popatrzeć przez nie w niebo

Strukturę powierzchni największych planet Układu Słonecznego i wiele innych rzeczy będzie można obejrzeć w piątkowy wieczór w Lublinie. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

W najbliższy piątek członkowie lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przygotują niespodziankę dla mieszkańców Lublina. Na placu przy schodach, przed wejściem do Zamku Lubelskiego, ustawione zostaną teleskopy, za pomocą których każdy chętny będzie mógł popatrzeć w niebo i poobserwować wszystko to, czego nie można dostrzec gołym okiem.

Jak wyjaśnia Marcin Jarski, Prezes PTMA o/Lublin, na własne oczy będzie można zobaczyć strukturę powierzchni największych planet Układu Słonecznego, Jowisza i krążące wokół niego księżyce Galileuszowe, czy też Saturna z pięknym pierścieniem i mniejszymi księżycami. Dodatkową atrakcją będzie niewątpliwie oświetlający niebo nasz ziemski Księżyc w fazie blisko pełni, ale z pięknie widocznymi kraterami na jego powierzchni.

Co ważne, obserwacje będą bezpłatne. Dlatego warto przyjść i przekonać się na własne oczy, jak piękny jest Kosmos. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00. Jak wynika z danych meteorologicznych, niebo ma być bezchmurne, jednak jesienią bywa różnie, dlatego też w przypadku, gdyby zachmurzenie było pełne, pokazy się nie odbędą.

(fot. materiały organizatora – nadesłane)

10 komentarzy

 1. Czy trzeba się rejestrować(podać dane) w celu popatrzenia?

 2. Coś popierniczone jest z grafiką. Obcięta po bokach. Nie wiem, po co tam ten padding.

 3. Teleskopy? W środku miasta ? Żeby cokolwiek zobaczyć sensownego potrzeba jakieś minimum 30km wyjechać poza sztuczne oświetlenie !! H E L L O Ł

 4. Postawią dwa teleskopy i zrobią spęd na kilka tysięcy ludzi. Gratulacje dla oczekujących w kilometrowych kolejkach.

 5. Teraz trochę konstruktywnej krytyki. Strona PTMA Lublin – żart, jak z końca ubiegłego wieku. No ale ok, robią jak umieją. Wszedłem na fejsbuk, tam w ciągu doby 2 posty że dzisiaj 07.10 jest zebranie popołudniu (po 17) w Paderewskim koła i na parkingu będą teleskopy, będzie można popatrzeć. Parę godzin później że będzie można popatrzeć pod zamkiem. I teraz nie wiem czy będzie można na parkingu popatrzeć (o której godzinie) czy jednak tylko pod zamkiem i ile będzie tych teleskopów, bo jak wystawią 2 na krzyż to faktycznie może być słabo. Chciałbym pójść z dziećmi, ale realnie chciałbym wiedzieć czy jest po co, czy się dopchamy itp. Już wiecie nie raz byłem na takich wydarzeniach że się pół godziny w kolejce stało dla jednej minuty, to wolę zapłacić i to ogarnąć i mieć jakąś frajdę.

  • Tak, to prawda, że strona PTMA Lublin nie przystaje do obecnych standardów. Całkowity brak zaangażowania i chęci ze strony oddziału, żeby zachęcać kolejne osoby do odwiedzin i zamieszczania swoich postów/zdjęć. Zupełnie inaczej to wygląda w innych oddziałach. Nieraz trzeba czekać po kilka dni na akceptację, żeby admini dopuścili jakieś zdjęcie. I nikt nie widzi w tym problemu.
   A co do ilości teleskopów, to zawsze będzie zbyt mało.

Kursy walut

 • USD 4.2234zł 0.19%
 • GBP 5.2146zł 0.14%
 • EUR 4.5294zł 0.11%
 • CHF 4.6758zł 0.27%

Polub nas