Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przestępczy proceder przy zakupie samochodów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (KAS) rozpracowali sieć powiązań przy zakupie ponad 100 samochodów od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Delegatura CBA w Gdańsku wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie prowadzi śledztwo w sprawie powoływania się przez grupę ustalonych osób na wpływy w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z transakcją kupna-sprzedaży 109 sztuk pojazdów samochodowych w zamian za korzyść majątkową na blisko 8,5 mln zł oraz doprowadzenie jednego z dealerów samochodowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem we wskazanej kwocie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami KAS przeszukali 11 lokalizacji, w tym siedziby spółek z województwa śląskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego. Na terenie Gdańska, Gdyni oraz powiatu wejherowskiego zatrzymano 4 osoby, związane z przestępczym procederem. Do sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację oraz nośniki teleinformatyczne.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa powoływania się na wpływy w instytucji rządowej, oszustwa na szkodę jednego z dealerów samochodowych z województwa lubelskiego, a także prania brudnych pieniędzy.

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Lublinie wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednej osoby prokurator prowadzący śledztwo zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są dalsze zatrzymania w sprawie.

(fot. źródło CBA)

13 komentarzy

 1. Maurycy_spod_picy

  Agencja broniła się przed kontrolami, ale chyba znaleziono wytrych. Koalicjant zbiera siły przed wyborami??

 2. Dziej sie sporo w naszym idealnej Polsce.

 3. W końcu PiS zaczynają brać się za te afery co generował Tusk.

 4. Specjalistom jestem

  prokuratura w lublinie, to znaczy że umoczeni są ,,swoi”. Nie pierwszy taki przypadek.

 5. tak jak parasol ma braciszek głównego szeryfa piss

  • To się „krysza” nazywa.
   PiS to partia wzorująca się mocno na Rosji, a to kolejny przejaw tego.

 6. Czy w tym procederze brał udział brat specjalisty od granatników?

Z kraju