Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy terytorialsi rozpoczęli intensywny rok szkoleniowy (zdjęcia)

W miniony weekend, tj. w dniach 14-15 stycznia br. lubelscy terytorialsi zainaugurowali nowy rok szkoleniowy. W stałych rejonach odpowiedzialności odbyły się pierwsze szkolenia rotacyjne, a pododdziały z Białej Podlaskiej i Kraśnika wyruszyły na dwutygodniowe szkolenie zintegrowane na poligon do Nowej Dęby.

Nowy rok to dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT czas nowych wyzwań oraz intensywnych szkoleń. Kalendarz na 2023 rok wypełniony jest szkoleniami bojowymi organizowanymi w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) oraz zgrupowaniami poligonowymi. Zaplanowane są także ćwiczenia u boku wojsk operacyjnych oraz partnerów z USA i NATO. Dynamicznie zapowiada się również grafik kursów specjalistycznych, m.in. dla ratowników medycznych, strzelców wyborowych, obserwatorów ognia, K9, pododdziału konnego, operatorów BSP FlyEye, WARMATE, ppk Javelin.

Podobnie jak w ubiegłych latach duży nacisk położony będzie na szkolenia z zarządzania kryzysowego podczas, których terytorialsi będą doskonalić umiejętności współdziałania z innymi służbami i władzami samorządowymi, by skutecznie nieść pomoc lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju kataklizmów i klęsk żywiołowych.

Ruszyły szkolenia podstawowe i wyrównawcze

Pierwsze w tym roku przyjęcie nowych ochotników Lubelska Brygada OT ma już za sobą. W miniony weekend blisko 140 kandydatów do terytorialnej służby wojskowej z województwa lubelskiego rozpoczęło szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze. Na rok 2023 2 LBOT zaplanowała jeszcze 6 szkoleń podstawowych w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 (kontynuacja w okresie ferii zimowych w 2024 r.); oraz 5 szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy, które rozpoczynają się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 i 07.10.

Lubelscy terytorialsi rozpoczęli intensywny rok szkoleniowy (zdjęcia)

Pierwszy poligon już rozpoczęty

Styczeń to także czas szkoleń zintegrowanych prowadzonych w rejonach stacjonowania jednostek oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w WOT w tym roku wyruszyła na poligon. W dniach 14-27 stycznia br. w OSPWL Nowa Dęba swoje umiejętności bojowe będą doskonalić terytorialsi z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej i 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika. W sumie w tym roku przygotowano aż 8 terminów szkoleń zintegrowanych.

Lubelscy terytorialsi rozpoczęli intensywny rok szkoleniowy (zdjęcia)

Zostań jednym z terytorialsów

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wciąż rekrutuje. Ochotnicy z Lubelszczyzny po przejściu szkolenia podstawowego, a żołnierze rezerwy szkolenia wyrównawczego lub w ramach aktywnej rezerwy, mają możliwość pełnienia służby w jednym z 5 batalionów lekkiej piechoty zlokalizowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Najwięcej wolnych miejsc dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz etatów dla żołnierzy zawodowych jest w nowo powstałym batalionie w Kraśniku. Służba w WOT jako jedyna stwarza możliwości dogodnego łączenia pracy, obowiązków rodzinnych i dotychczasowych aktywności ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności.

Mieszkańcy naszego województwa, którzy chcą spróbować swoich sił w szeregach 2 LBOT, pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji, aby tam złożyć wniosek o powołanie do służby. Do dyspozycji ochotników są również rekruterzy – żołnierze 2 LBOT, którzy pomagają szybko i sprawnie przejść procedurę rekrutacyjną – kontakty do nich znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Z myślą o kandydatach działa również strona internetowa https://www.zostanzolnierzem.pl oraz bezpłatna infolinia 800-696-077.

Lubelscy terytorialsi rozpoczęli intensywny rok szkoleniowy (zdjęcia)

(fot. WOT)

15 komentarzy

 1. Brawo terytorialsi brawo PiS.

 2. Rosja mówi już wprost: dostarczanie Ukrainie czołgów to jawne wypowiedzenie wojny. Tak kończy się wpierniczanie pomiędzy wódkę a zakąskę. Ta wojna to od początku plan Szatanów Zjednoczonych by osłabić Rosję – sojusznika Chin, które trzymają USA w garści mając wykupione miliardy ich obligacji. To oni wsadzili ukraińskiego Kubę Wojewódzkiego na stanowisko prezydenta, który nie wiadomo skąd ma miliony dolarów oszczędności. Dlaczego nikt nie rozważył świetnych propozycji zakończenia konfliktu, które zaproponował Elon Musk? Ewidentnie zależy im na wojnie do której wmanewrowali już Polskę pomimo sprzeciwu znacznej części narodu. Ciekawe, które przejście graniczne stanie się współczesnymi Zaleszczykami po zamknięciu przestrzeni powietrznej: Jakuszyce czy Łysa Polana?

  • Specjalistom jestem

   Lekarz by ci się przydał, może być i gastrolog skoro masz taką zawartość głowy…

   • Zamiast ubliżać komuś, kto ma inne zdanie niż ty, to walnij sie w twardy dysk ci weź se dobrze pomyśl, bo widać, że goowno z ciebie nie specjalista.

 3. Co z was za ludzie ?! Wypowiadacie się o czyimś stanie umysłu i konieczności leczenia, a tymczasem temat artykułu nie macie nic do powiedzenia.
  Wypowiedz się jeden z drugim, małolacie, job twoju mać, merytorycznie, logicznie, a nie: jeteś głupi, idż sie leczyć.

 4. Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

  Dobrze, że jak już postanowili bawić się w wojenkę (na niby), to przystąpili do intensywnego szkolenia.
  Jakby na to nie patrzeć, to za pieniądze które biorą muszą jednak coś robić.

 5. Pan cieć z Miasta Inspiracji (wprzódy: Lublin)

  Samo ubranie munduru nie czyni nikogo żołnierzem, trzeba więc to cywilne tałatajstwo jednak czegoś nauczyć.
  Nie się więc szkolą…

 6. Trzecia wojna światowa jest coraz bardziej realna.

  • Tak, nawet podobnież jest chętny do nakręcenia filmu: „Jak rozpętałem III Wojnę Światową”.

 7. A mi to jest ich nawet zal. Zamiast byc prawdziwymi zolnierzami to robia z siebie posmiewisko za pare zlotych miesiecznie. Chociaz patrzac na niektorych to napewno nie daliby przejsc egzaminow sprawnosciowych wiec lepiej ze pajacuja tylko w weekend.

 8. Jeśli będzie tutaj wojna . To W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI WYJADA ludzie bogaci, wyksztalceni. Oczywiście odrazu politcy z rodzinami. Księża, lekarze,prawnicy etc.
  Jak na wstępie wszyscy młodzi wykształceni i mający pomysł na swoje życie..
  Zostaną ludzie z nizin społecznych ze wsi, oni będą oddawać swoje życie.
  Tak jest i było zawsze.

Z kraju