Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

W trakcie kontroli drogowej wyszła na jaw licznikowa niezgodność

Opolscy policjanci podczas kontroli drogowej dokonali odczytu licznika samochodu marki Renault. Jak się okazało, wskazanie urządzenia różniło się o ponad 20 tysięcy kilometrów w stosunku do wartości wykazanej w systemie CEPiK.

Opolscy policjanci w Ratoszynie zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Renault, którym kierował 48-letni mieszkaniec powiatu lubartowskiego.

W trakcie sprawdzania stanu licznika pojazdu mundurowi stwierdzili, że jego stan w znaczący sposób odbiega od tego, który znajdował się w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Różnica wskazań drogomierza wynosiła ponad 20 tysięcy kilometrów. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci będą wyjaśniać przyczyny rozbieżności wskazania drogomierza i wartości ustalonej w systemie.

Za przestępstwo dotyczące zmiany wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to wykonawcy i zleceniodawcy. Dodatkowo, mandat do 3000 złotych dostaniemy gdy wymienimy licznik i nie zgłosimy tego w stacji kontroli pojazdów.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

11 komentarzy

 1. Specjalistom jestem

  A jak diagnosta źle wklepie cyferki np. pomyli 6 z 8 to czy zabierane są mu uprawnienia? W końcu dopuścił się przestępstwa…

 2. Mojemu ojcu wklepali 1 roku 2miliony zamiast 200tys . Dobrze ze przez rok policja go nie zatrzymala. A diagnosta ten sam się przyznał że mógł się pomylić przy wpisywaniu.

 3. Przepisy o korekcie licznika dotyczą na terenie Polski. Za granicą można to zrobić legalnie.

 4. Ja miałem taką sytuację. Pojechałem po południu na przegląd na całe szczęście pan zrobił zdjęcie licznika przy przyjęciu auta i po zrobionym przeglądzie dostałem zdjęcia sms. Sprawdzam a coś mi tu nie gra. Dodał mi 4 tys. Km musiałem pojechać raz jeszcze i po sprawdzeniu pan się tłumaczył że był zmęczony. Ciekawe czy policja by mi w to uwierzyła.

 5. ja teraz sprawdzam kiedys w traktorze taki mi wpisal stan licznika ze technicznie byc nie mogł bo jest 5 cyferek na liczniku a wpisal 6-cyfrowy przebieg

 6. przecież kierowca nie wie co diagnosta wpisuje w cepik. Może to sprawdzić dopiero do fakcie jak się strona cepik odświeży

 7. Tutaj też prawdopodobnie była jakaś pomyłka. Nikt nie cofa liczników o 20 czy 40tys.

 8. Wielki sukces opolskich stróżów prawa. Równie wielki co złapanie pieszego „sportowym” BMW. Awanse i nagrody dla Panów policjantów za ujęcie groźnego przestępcy.

 9. Ja miałem podobnie na SKP, samochód z przebiegiem 14 tyś km, a diagnosta wklepał 140 tyś, bo samochód 12-to letni.. dobrze że zauważyłem…