690 680 960

Prześledzili pracę lubelskich radnych. Wiadomo już, kto jest najaktywniejszy, a kto opuszcza najwięcej sesji

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Lublin Fundacja Wolności nagrodziła najaktywniejszych radnych. Nie opuścili oni żadnego posiedzenia, do tego składali licznie wnioski i projekty uchwał.

Lubelska Fundacja Wolności wzięła pod lupę radnych Rady Miasta Lublin. Dokładnie prześledzona została liczba składanych interpelacji, projektów uchwał i wniosków budżetowych, frekwencja na sesjach i komisjach a także podczas głosowań. Sprawdzany był okres od listopada 2018 roku, a więc od początku ich kadencji, do końca sierpnia 2023 roku.

Aby wyniki były w pełni miarodajne, pod uwagę brano tylko tych radnych, którzy zasiadali w radzie od początku kadencji. Na potrzeby opracowania zliczono dane z 51 sesji Rady Miasta, podczas których odbyło się 2611 głosowań oraz 638 posiedzeń komisji. Jak wskazuje Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności, analizowano tylko to, co w sposób mierzalny wskazuje aktywność radnych. Podkreśla jednocześnie, aby nie mylić aktywności ze skutecznością czy też efektywnością, których to nie da się zmierzyć.

Z opracowania wynika, iż najwięcej interpelacji złożył Stanisław Brzozowski. Ma on ich na koncie aż 316 i zaznaczyć tu trzeba, iż jest w tym niedoścignionym liderem. Na drugim miejscu jest Marcin Nowak z liczbą 116 a na trzecim Małgorzata Suchanowska, która złożyła 78 interpelacji. Są też radni, którzy w żaden sposób nie są w tym zakresie aktywni. Mowa o Grzegorzu Lubasiu, Jadwidze Mach i Zbigniewie Targońskim, którzy to nie złożyli ani jednej interpelacji. W przypadku wniosków do budżetu, najczęściej składali je: Marcin Nowak, Magdalena Kamińska i Jarosław Pakuła. Natomiast Zbigniew Targoński przez cztery lata ani razu nie wnosił nic w tej sprawie.

Oczywiście sprawdzono też listę obecności. W tym przypadku radni: Piotr Popiel, Marcin Nowak, Stanisław Brzozowski, Bartosz Margul, Zbigniew Jurkowski, Magdalena Kamińska, Zdzisław Drozd, Marcin Jakóbczyk, Jarosław Pakuła, Radosław Skrzetuski, Eugeniusz Bielak, Małgorzata Suchanowska, Piotr Gawryszczak, Piotr Breś, Marcin Bubicz i Zbigniew Targoński nie opuścili ani jednej sesji Rady Miasta.

Najwięcej absencji miał za to Stanisław Kieroński, którego nie było aż 6 razy. Po trzy nieobecności mają na koncie Leszek Daniewski i Jadwiga Mach. Jeżeli chodzi o komisje, to najmniej nieobecności, a dokładnie po jednej, mają: Zbigniew Jurkowski, Magdalena Kamińska, Zdzisław Drozd, Radosław Skrzetuski oraz Adam Osiński. Natomiast najwięcej Elżbieta Dados i znów Stanisław Kieroński – po 23.

Najwięcej zainicjowanych uchwał lub stanowisk mają Piotr Popiel, Stanisław Brzozowski, Piotr Gawryszczak i Piotr Breś – po 13 projektów. Z kolei patrząc na aktywność podczas głosowań, nie do pobicia jest tu radny Piotr Popiel z frekwencją 99,88 proc. Najniższa zaś znajduje się na koncie Elżbiety Dados i wynosi 81,27 proc.

Po przeanalizowaniu wszystkich elementów okazało się, że najaktywniejszymi Radnymi Miasta Lublin w latach 2018–2023 zostali: Stanisław Brzozowski, Piotr Popiel oraz Marcin Nowak. Podczas dzisiejszej sesji otrzymali oni nagrody z rąk prezesa Fundacji Wolności Krzysztofa Jakubowskiego.

5 komentarzy

  1. Dawno powinno się rozpędzić tę bandę darmozjadów. Wiszą na budżecie miasta jak wrzody na tyłku i żadnego pożytku z nich nie ma. Fuchę traktują jak platformę do zawierania układów i układzików.

  2. Autor artykułu chyba go nie przeczytał przed opublikowaniem. To Pani Jadwiga Mach nie ma nieobecności czy ma?

  3. Najaktywniejszy jest ten któremu najbardziej zależy, czyli ten który ma coś do załatwienia bo ktoś mu zapłacił, ot polityka

  4. na wiejskiej to tylko przyłażą jak trzeba głosować żeby łamać konstytucję

    • Nie można złamać tej konstytucji bo jest tak napisana że można ją interpretować jak się chce.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 3.975zł -0.05%
  • GBP 5.0198zł 0.11%
  • EUR 4.3542zł -0%
  • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas