Przebudowa wiaduktów kolejowych w Lublinie miała się zakończyć w październiku. Potrwa jeszcze kilka miesięcy

Dwa tygodnie temu miały się zakończyć utrudnienia w ruchu pod wiaduktami w ciągu ul. Diamentowej, Janowskiej i Drogi Męczenników Majdanka. Po raz kolejny został on wydłużony. Tym razem mowa jest o I kwartale 2021 r. Zaznaczyć trzeba, że krócej trwała budowa drogi ekspresowej do Warszawy.

Prace związane z przebudową wiaduktów kolejowych na terenie Lublina trwają już dokładnie 2 lata 9 miesięcy i 16 dni. Dokładnie 30 stycznia 2018 roku zamknięto jedną jezdnię i ruszyło wyburzanie betonowych elementów wiaduktu w ciągu ul. Diamentowej. Jak wtedy zapowiadano, prace potrwają rok, a nowy wiadukt ma być gotowy do końca 2018 roku.

Po kilku miesiącach dało się już zauważyć, że nie ma szans na zakończenie inwestycji w terminie. Prace postępowały dość powoli a niebawem praktycznie wcale nie było widać robotników. W październiku 2018 r. włoska firma Astaldi, która wykonywała przebudowę linii kolejowej z Lublina w kierunku Warszawy zeszła z placu budowy. Zanim PKP znalazło nowych wykonawców mijały kolejne miesiące. W kwietniu 2019 prace znowu ruszyły… i trwają do tej pory.

Podobna sytuacja występuje z wiaduktami w ciągu ul. Janowskiej i Drogi Męczenników Majdanka. Prowadzone przy każdym z tych obiektów prace powodują utrudnienia w ruchu. Tymczasem jak zauważyli nasi czytelnicy, szybciej zbudowano drogę ekspresową do Warszawy, niż wyremontowano lubelskie wiadukty. Ponieważ prace na poszczególnych odcinkach zaczynały się i kończyły w innym terminie dla przykładu weźmiemy odcinek Kurów – Skrudki. Prace ruszyły tam 18 lutego 2017 roku a droga została otwarta 18 czerwca 2019 roku. Trasę budowano więc dwa lata i cztery miesiące. W tym czasie powstało 13,2 km drogi ekspresowej 21 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty, pięć wiaduktów oraz trzy górne przejścia dla dużych zwierząt.

Przedłużające się wciąż prace są uciążliwe dla kierowców. Zwężone ulice, czy też wprowadzane objazdy sprawiają, że chyba każdy z nich nie może się już doczekać zakończenia inwestycji. W połowie sierpnia przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych ogłosili, że nastąpi to jesienią. Podkreślano, że wykonawca prac na wiaduktach przy ul. Janowskiej, Diamentowej i Drodze Męczenników Majdanka zadeklarował, że do końca października zakończy te etapy robót, które najbardziej wpływają na układ komunikacyjny w mieście. Tym samym przejazd samochodów pod tymi obiektami będzie się odbywał już swobodnie i znikną utrudnienia w ruchu.

Tymczasem mamy połowę listopada i nic się nie zmieniło. Jak ustaliliśmy, w najbliższym czasie nie ma też co liczyć na jakiekolwiek zmiany. Wykonawca po raz kolejny poprosił bowiem o wydłużenie terminu prac. Jak wyjaśnia nam Mirosław Siemieniec z PKP PLK, powodem jest konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień konstrukcji wiaduktów kolejowych. Stan techniczny przyczółków wymagał zmiany technologii prowadzonych robót m.in. w zakresie zabezpieczenia antykorozyjnego i budowy podpór. Na dzień dzisiejszy nowy termin zakończenia prac to I kwartał 2021 r. Mając jednak na uwadze fakt, iż termin ten zmieniał się tak wiele razy, że trudno to już zliczyć, nie można mieć pewności, że do tego czasu jeszcze kilka razy nie zostanie wydłużony.

(fot. lublin112)

44 komentarze

 1. Był teatr w budowie jest wiadukt w przebudowie. Jakie miasto takie symbole.

 2. I oczywiście kar nie będzie?

 3. Może by tak miasto Lublin wprowadziło karną opłatę za zajęcie pasa drogowego, wówczas PKP by bardziej trzymało się terminów

 4. Krzysztof K. (bo rodo)

  Razem z fontanną na litewskim przejdzie również wiadukt na krochmalnej.

 5. Bo robi to KPRD. Mają wyj….e na korki. Obserwowałem to cały czas .Zamiast korzystać z pogody i działać to na tyg. o 17 to już zimno po pracowniakach a w sobotę o 12.Powinna to robić prywatna firma i by było już na finiszu. Bo kasa ta sama a zarobiona szybciej ma inną wartość .A im nie zależy.

 6. Może petycja do NIK o kontrolę?
  Zaczynamy zbierać podpisy?

 7. Koparka pyrkoli bloto i lopata oparta o 5ciu inzynierow

 8. Chłopaki w PiS nie mogą się dogadać z czarnymi kto ma przyjechać na uroczyste otwarcie –
  poświęcić i przeciąć wstęgę. Po ostatnich aferach to może jeszcze potrwać do kolejnych wyborów, a jak wygra PiS to ch……. strzeli te wiadukty razem z PKP i robotnikami !

  • Twoja głupota wrodzona czy nabyta?

   • Nie myśl nad tym . Jesteś za głupi żeby mi dorównać. Ja to ekstraklasa, a ty ,,, popłuczyna okręgówki. Nie ta liga drogie dziecko !!!

    • Do tej pory tylko podejrzewałem, że jesteś głupcem (i pyszałkiem). Odezwałeś się i rozwiałeś wszelkie wątpliwości.

 9. kary za przekroczenie / kolejne/ terminu to istnieją czy władze dalej bedą robione w …ja razem z mieszkańcami. Wszystkie trzy budowy przedłużenie terminu ? przecież to jawne łgarstwo .

 10. dlaczego prokuratury tam jeszcze nie ma ????

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!