Protesty przed budynkami prokuratur w naszym regionie. Pracownicy nie zgadzają się z zamrożeniem płac

W każdą środę w południe pracownicy prokuratur okręgu lubelskiego będą organizować akcje protestacyjne. Jest to skutek rządowych planów dotyczących zamrożenia płac.

W środę przed budynkami prokuratur okręgu lubelskiego odbył się protest przeciwko rządowym planom dotyczącym zamrożenia płac w sferze budżetowej w przyszłym roku. Chodzi o projekt, w którym wskazano, że w 2022 r. wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów zaproponowała średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym. Skutkuje to brakiem podwyżek w tym sektorze, na co nie zgadzają się pracownicy.

Jak nam wskazano, będzie to już drugi rok z rzędu, w którym płace pracowników pozostaną na tym samym poziomie. Dlatego też zapadła decyzja o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Związkowcy domagają się odmrożenia płac, waloryzacji o 12% oraz odpowiednich rozwiązań systemowych. Podobne protesty zorganizowali pracownicy sądownictwa. Wczoraj akcja protestacyjna odbyła się również w Warszawie przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na razie w naszym regionie pracownicy prokuratur będą co środę, w ramach przerwy zagwarantowanej przez prawo pracy, wychodzić przed budynki trzymając plakaty, transparenty i flagi. Związkowcy zapowiadają już jednak, że jeżeli rząd nie wycofa się z planów zamrożenia wynagrodzeń, jesienią zorganizowane zostaną kolejne, znacznie bardziej radykalne akcje protestacyjne.

(fot. nadesłane)

27 komentarzy

  1. Wstydu nie mają

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)