Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Protesty przed budynkami prokuratur w naszym regionie. Pracownicy nie zgadzają się z zamrożeniem płac

W każdą środę w południe pracownicy prokuratur okręgu lubelskiego będą organizować akcje protestacyjne. Jest to skutek rządowych planów dotyczących zamrożenia płac.

W środę przed budynkami prokuratur okręgu lubelskiego odbył się protest przeciwko rządowym planom dotyczącym zamrożenia płac w sferze budżetowej w przyszłym roku. Chodzi o projekt, w którym wskazano, że w 2022 r. wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów zaproponowała średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym. Skutkuje to brakiem podwyżek w tym sektorze, na co nie zgadzają się pracownicy.

Jak nam wskazano, będzie to już drugi rok z rzędu, w którym płace pracowników pozostaną na tym samym poziomie. Dlatego też zapadła decyzja o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Związkowcy domagają się odmrożenia płac, waloryzacji o 12% oraz odpowiednich rozwiązań systemowych. Podobne protesty zorganizowali pracownicy sądownictwa. Wczoraj akcja protestacyjna odbyła się również w Warszawie przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na razie w naszym regionie pracownicy prokuratur będą co środę, w ramach przerwy zagwarantowanej przez prawo pracy, wychodzić przed budynki trzymając plakaty, transparenty i flagi. Związkowcy zapowiadają już jednak, że jeżeli rząd nie wycofa się z planów zamrożenia wynagrodzeń, jesienią zorganizowane zostaną kolejne, znacznie bardziej radykalne akcje protestacyjne.

(fot. nadesłane)

27 komentarzy

  1. Wstydu nie mają

Z kraju

Polityka i społeczeństwo