Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Protest rolników w Hrubieszowie nie ustaje. Jest zapowiedź kolejnych strajków w całym kraju

Protestujący w Hrubieszowie rolnicy zapowiedzieli, że podobnych akcji będzie więcej. Wskazują, że jeżeli rząd nic nie zrobi, gospodarstwa będą padać jedno za drugim a szereg osób czeka bezrobocie.

Kolejną dobę w Hrubieszowie trwa pikieta rolników, którzy protestują przeciwko niekontrolowanemu napływowi zbóż i innych produktów z Ukrainy, co destabilizuje rynek. Oprócz mieszkańców naszego regionu, do akcji włączają się także przedstawiciele środowisk rolniczych z innych części kraju. W nocy była delegacja z Wielkopolski, rano dotarli zaś rolnicy z Krakowa są też osoby ze Szczyrku. Protest został zgłoszony na tydzień i jak na razie nic nie wskazuje, aby miał zakończyć się wcześniej.

Jak wyjaśnia Michał Kołodziejczak z Agrounii, podobnych akcji będzie więcej. Trwa protest rolników w Szczecinie, dziś rozpoczął się w Gdańsku, do tego ludzie w całym kraju zaczynają się organizować w lokalnych komitetach do kolejnych strajków. Gdyż jeżeli sytuacja się nie zmieni i nie będzie wprowadzonych odpowiednich rozwiązań, to w żniwa będzie trzy razy gorzej. Nie będzie bowiem gdzie sprzedać płodów rolnych. I nie chodzi już tylko o zboże, gdyż zaczyna do Polski napływać szereg innych produktów. Rolnicy wskazali, że minionej nocy do naszego regionu przyjechało z Ukrainy sześć ciężarówek z mrożoną truskawką.

-Bardzo dużo osób wypowiada się na ten temat co działo się w Polsce odnośnie przewozu zbóż z Ukrainy w ciągu ostatnich minionych miesięcy. A my dzisiaj pytamy – co robi minister, żeby w żniwa było inaczej, co zrobił minister Robert Telus żebyśmy my w żniwa nie mieli gorzej niż teraz. Już dziś pojawiają się takie zdania że ci, którym gospodarstwa nie upadły w tamtym roku, upadną w tym roku lub następnym. Bo teraz można było przeżyć jeszcze z jakiś odłożonych pieniędzy, z kredytów obrotowych, lub po prostu z rozpędu – mówił Michał Kołodziejczak dodając, że dlatego rolnicy tutaj stoją, gdyż oczekują od ministra jasnej deklaracji na temat przywrócenia cła na produkty rolno-spożywcze.

Jedna z uczestniczek protestu, Magdalena Zawiślak dodała, że nocą z Ukrainy przyjechał też pociąg wypełniony zbożem. Natomiast Filip Pawlik, który przyjechał do Hrubieszowa z Wielkopolski wskazał, iż pokonał 650 km gdyż problem ten dotyczy nie tylko Lubelszczyzny, lecz dotyka rolników z całej Polski.

-W sezonie zaczną do nas napływać również owoce miękkie, także to wszystko będzie się dopiero pogłębiać. Jeżeli to będzie tak wyglądać jak dotychczas, że obecny rząd nie robi z tym nic, to naprawdę czeka nas wielki kryzys. Nie chcę tu nikogo nikogo, ale mamy doświadczenie w tym co robimy i wiemy, jak to później przenosi się na inne branże – mówił Filip Pawlik.

Z kolei Michał Kołodziejczak wskazał, że jak najszybciej powinna zostać powstać komisja śledcza, która wyjaśni, kto dawał naciski na premiera Kowalczyka na to, że okłamał wszystkich rolników. Zaznaczył, iż nie wierzy, że to był przypadek, dlatego ta sprawa powinna zostać wyjaśniona. Do tego dochodzi sprawa kilku dużych firm, które na tym wszystkim się niezwykle wzbogaciły. Tymczasem zwykli ludzie przez to wszystko muszą cierpieć.

(fot. nadesłane)

39 komentarzy

 1. do prawdziwych, myślących rolników – wydyma was ten nasłany pajac – sam zwieje a wy zostaniecie z ręką w nocniku

 2. Ale przecież pis obiecał !!

 3. Ci co zkupowali zboże z tranzytu powinni mieć zkaz rozprowadzania jakiegokolwiek zboża na rynku polskim i ciekawe co Agrounia na to ,bo te skupy to własności członków PSL,2050 iPO.

  • skąd masz takie ustalenia bo oficjalnie będą kontrole w SSP obsadzonych prominentami słońca narodu – kontrole będą dotyczyły dlaczego po zmianie trasy tranzytowej zbóż i kukurydzy które powinny dotrzeć do Afryki ich spora część wyparowała (od lat UE organizowała zakup i tranzyt produktów rolnych z UA do Afryki, po opanowaniu morza czarnego i portów przez Rosjan tranzyt przeniesiono na ląd poprzez Polskę) ….
   Agrounia powinna się też zająć nowym tworem, spółką RSSI która miała pomóc rolnikom i na który rząd sypną 200mln, jak na razie w spółce ustalono jedynie wysokość wynagrodzeń na poziomie 30k /mc – władze spółki to oczywiście ludzie PIS, myślę że na koniec roku okaże się że kasa poszła na pensje, premie i luksusowe biura więc na działalność już nie wystarczyło….

 4. Zboże to pikuś ,to początek góry lodowej! Drób,jaja,olej i stal i tak po kolei już lawina ruszyła . A ślepi stali się nawet głuchymi.

 5. --------------------

  mają problem z zablokowaniem torów w Hrubieszowie –
  zablokować tory w Frankamionce, Koniuchach, Gozdowie , Alojzowie, Metelinie ,
  mało to jest miejsc ??????

 6. Pogonimy pisowców

  Całym sercem za Agro Unią

 7. Wolny rynek! Konstytucja! To normalne, że większe gospodarstwa wykupią te mniejsze i uwolni się nam wiele rąk do pracy poza rolnictwem. Wtedy nie trzeba będzie tylu imigrantów, to też plus. A co do przepisów czy norm na które tu jojczą różne mietki, to teoretycznie są one jednakowe dla wszystkich unijnych rolników, kwestia w interpretacji czy stosowaniu przepisów. Na zachodzie przymykają oko dla swoich, nasi urzędnicy chcą być świętsi od pa/pieża i stosują aż za ostro.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo