Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Promocją w Żabce zajmie się prokuratura. Zawiadomienie złożyło Ministerstwo Zdrowia

Akcja sieci sklepów Żabka wywołała sporo kontrowersji, nie spodobała się również ministerstwu zdrowia. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami reklama wyrobów tytoniowych jest zabroniona.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do prokuratury zawiadomienie dotyczące działań sieci sklepów Żabka. Chodzi o reklamowaną akcję promocyjną, gdzie klient przy zakupie paczki papierosów otrzymywał możliwości nabycia hot doga za złotówkę. W opcji, zamiast gorącej przekąski, była również kanapka lub kawa.

Sprawę nagłośnił Jan Śpiewak, który wcześniej m.in. doprowadził do postawienia zarzutów dla Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego za reklamę alkoholu w Internecie. Aktywista wskazał jednocześnie, iż „Żabka jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego”.

Niebawem działania rozpoczął resort zdrowia. Jego przedstawiciele wyjaśniają, iż reklama wyrobów tytoniowych jest niedopuszczalna, nawet jeżeli jest kierowana do wąskiego grona osób lub też samych palaczy. Dlatego też podjęta została decyzja, aby o sprawie zawiadomić organy ścigania. Jednocześnie ministerstwo wyraziło nadzieję, że dla sieci sklepów zdrowie klientów jest najważniejsze i wycofa ona ową reklamę.

Tak też się niebawem stało. Firma zapewniła, że oferta była zgodna z obowiązującym prawem, gdyż nie miała charakteru reklamy, do tego była skierowana do zdefiniowanego grona pełnoletnich odbiorców. Jednak z uwagi na krytyczny jej odbiór, Żabka zdecydowała się na jej wycofanie. Z oferty zniknęła również sama promocja.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, prawo zakazuje reklamy tego typu produktów. Mowa tu głównie o telewizji, radiu, prasie jak też plakatach.

(fot. archiwum)

12 komentarzy

  1. Niedługo Minister Zdrowia będzie błagał na kolanach o przebaczenie Tadeusza Rydzyka, za to, że psuje mu biznesy.

  2. Dobrze, że ktoś jeszcze nad tym czuwa, aby taki pato-marketing ukracać.

    • Nad wszystkim czuwa gospodarz domu. On nie da krzywdy zrobić nikomu. Z jakiego to filmu?

  3. A to zyd kapuś

  4. Szkoda, że ministerstwo zdrowia nie martwiło się o zdrowie obywateli w czasie lockdownu. Ponad 100 000 nadmiarowych zgonów to tylko statystyka, nie warta uwagi. Teraz trzeba robić kampanię wyborczą.

  5. To które było szkodliwe papieros czy hot dog? Ten gość może by się zajął uczciwą pracą, bo mu naprawdę wali na dekiel… Afera naprawdę godna III RP.

  6. ZAGORZENIEM? Poprawcie błąd.

  7. A czemu tak chętnie naprawiali do szczypawek, nawet hulajnogi można było wygrać?

  8. Współczuję wszystkim palaczom, przeliczcie ile kasy rocznie puszczacie z dymem, a wyjdą niezłe wakacje, Poza tym zdrowie, wygląd, cera, samopoczucie, smak, no i już nie wspominając o śmierdzących ciuchach, rękach itd.