Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Proces szczepienia spowalnia brak dostaw szczepionek. „W tej chwili nie mamy wolnych terminów” (wideo)

W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia osób 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień. Podczas niedzielnej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, zaapelował do seniorów, aby zostali w domach i nie szli do przychodni, ponieważ wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami, Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie w najbliższym czasie 3,1 mln Polaków.

– W tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek. Dlatego apelujemy do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni. Wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane, wszystkie szczepionki zostały rozdysponowane. Apelujemy do seniorów, by zgłaszali chęć do szczepienia telefonicznie, przez Internet lub SMS. Każdy senior może zadzwonić pod 989 i mimo braku terminów może zostawić dane kontaktowe i jak tylko pojawią się nowe to zostanie umówiony na konkretny termin. W celu rejestracji można wysłać również SMS na numer 664908556 lub można zarejestrować się za pośrednictwem strony http://gov.pl/szczepimysie – przekazał w niedzielę Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że każdy senior, który przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, to pracownicy infolinii zadzwonią do takiej osoby i zaproponują konkretny termin szczepienia.

– Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system, który stworzyliśmy pozwoliłby na zaszczepienie 11 mln osób. Niestety brakuje nam szczepionek. Wiem, że część osób przyzwyczajona jest do tego, by samodzielnie zgłaszać się do przychodni, ale w dzisiejszych czasach to jest narażanie się osób starszych na kontakt z chorymi. Zostańmy w domu i wykorzystajmy inne możliwe kanały, o których mówiłem – wyjaśniał Michał Dworczyk.

 

 

(fot. KPRM)

32 komentarze

 1. Zaszczep 700 tysięcy (z tego tylko 200 osób spoza personelu szpitali i przychodni) w miesiąc i chwal się trzema milionami „zaszczepionych lub zarejestrowanych”.
  Goebbels w grobie się obraca…

  W tym tempie będą te dwa miliony pięćset tysięcy zarejestrowanych 13 miesięcy szczepić, bo po drodze zaszczepia prokuratorów, CBA, SOP, CBŚ i pewnie wszystkich zwykłych milicjantów w tym kraju.

 2. Kuba dodaj ,że to dopiero pierwsza dawka ……

  • Tu akurat się zabezpieczyć im udało. Druga w rezerwie.. ale szczepienie drugiej dawki ograniczy im dodatkowo to pierwszej.
   Mam te cztery dychy na karku, drobna nadwagę… Wolałbym komunikat o tym, że mnie zaszczepią w marcu 2021 (na co mógłbym liczyć w Izraelu)… a nie w marcu 2031(co wynika z obecnego tempa szczepień)

 3. na 70+ cieszy sie caly ZUS hahaha 🙂

Z kraju