Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent podjął ostateczną decyzję. Data wyborów parlamentarnych została ogłoszona

Do 14 sierpnia prezydent miał czas na ogłoszenie daty tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Decyzja w tej sprawie została podjęta. Większego zaskoczenia nie ma.

We wtorek Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Większego zaskoczenia nie ma, gdyż tak jak spekulowano od wielu miesięcy, Polacy pójdą wybierać posłów i senatorów w niedzielę 15 października.

Zgodnie z prawem wybory muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. W związku z tym możliwe były cztery terminy: 15, 22, 29 października lub 5 listopada.

Zanim prezydent podjął ostateczną decyzję, proponowany termin pozytywnie zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza. Podobnie jak w poprzednich wyborach, Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Oficjalne ogłoszenie daty wyborów oznacza, że niebawem rozpocznie się kampania wyborcza. Oczywiście w oficjalnym tego słowa znaczeniu, gdyż partie polityczne starają się przekonać do siebie obywateli już od dłuższego czasu. Przepisy wskazują, iż start kampanii rusza w momencie publikacji postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw.

57 komentarzy

  1. Gdańsk, Puck, Hel, Władysławowo i całe Pomorskie jest całym sercem za PO, tam Kaczyński lub jego ludzie z kampanią nie mają wstępu.
    Tak mówią rodowici mieszkańcy, z którymi rozmawiałam, w tym rybacy, którzy ostatnio zablokowali drogę na Hel.

  2. „Prezydent zdecydował”, podobnie jak „prezydent podjął decyzję” – śmieszy niezmiennie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport