Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Lubelszczyzna liderem w produkcji miodu

Jak ważne są pszczoły w przyrodzie wiadomo od dawna. Tak samo, że wyginięcie tych owadów miałoby drastyczne konsekwencje dla człowieka. Dlatego też tak ważna jest ich ochrona.

Wielki Dzień Pszczół ustanowiono w celu podkreślenie ogromnego znaczenia tych owadów dla człowieka. Mowa tu głównie o pozyskiwaniu żywności. Pszczoły zapylają bowiem ok. 90% roślin kwitnących i przeszło 75% roślin uprawianych na potrzeby spożywcze.

Do tego dochodzi zwrócenie uwagi na liczne zagrożenia dla tych owadów we współczesnym świecie. Naukowcy podkreślają, iż wyginięcie pszczół miałoby drastyczne konsekwencje dla człowieka. Przyniosło by głód, światowy kryzys a w konsekwencje wojny. Już szereg lat temu na ten problem zwrócił uwagę Albert Einstein wskazując, że „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze cztery lata życia”.

W Polsce znajduje się blisko 50 tys. pszczelarzy. Przeważają pasieki liczące od 21 do 50 uli. Mało kto wie, że nasz region przoduje w produkcji miodu. W całym województwie zarejestrowanych jest 10 190 pasiek z ponad 260 tysiącami uli.

Z Lubelszczyzny pochodzi ponad 17 proc. krajowej produkcji tego słodkiego przysmaku, co daje ponad 2 tysiące ton. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – 13 proc. a na trzecim zachodniopomorskie – 9 proc.

Polska zajmuje też czwarte miejsce pod względem ilości produkowanego miodu w Unii Europejskiej. Więcej powstaje go tylko w Hiszpanii, Rumunii i na Węgrzech.

Dodaj komentarz

Z kraju