Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi nasz region. Odsłoni pomnik, podziękuje służbom mundurowym

Pod koniec września w 1939 roku Włodawa była jednym z ostatnich skrawków wolnej Polski. Wydarzenie to ma upamiętniać pomnik Rzeczpospolitej Włodawskiej. W jego odsłonięciu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

We wtorek we Włodawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Rzeczpospolitej Włodawskiej. Został on ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej i poświęcony jest również gen. Franciszkowi Kleebergowi, jak też żołnierzom SGO „Polesie”, którzy wsławili się walką w obronie ojczyzny.

Pomnik powstał w centrum miasta, w miejscu budzącego kontrowersje monumentu „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”. Starania o usunięcie tego ostatniego prowadzone były już w latach 90. ub. wieku. Wznowiono je po agresji Rosji na Ukrainę, tym razem skutecznie.

Nowy monument ma być miejscem wszystkich głównych miejskich uroczystości. Ma też przypominać czasy, kiedy to Włodawa była jednym z ostatnich skrawków wolnej Polski, właśnie Rzeczpospolitą Włodawską. Władze miasta wskazują, iż wówczas, po upadku Warszawy, Włodawa przez kilka dni była stolicą Polski.

Pomnik Rzeczpospolitej Włodawskiej składa się z granitowego obelisku w kształcie prostopadłościanu. Z każdej strony wieńczą go orły Wojska Polskiego. Z przodu umieszczono zaś wizerunek gen. Franciszka Kleeberga, z tyłu zaś informację dotyczącą wydarzeń z 1939 roku.

Jak poinformował zastępca burmistrza Włodawy Wiesław Holaczuk, w uroczystościach odsłonięcia pomnika weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Wydarzenie ma być także okazją do podziękowań dla służb mundurowych, które zabezpieczają granice naszego kraju. Włodawa graniczy bowiem z Białorusią.

61 komentarzy

 1. Oblicze Maliniaka, mimika Mussoliniego, całkowity brak własnego zdania, partyjny aparatczyk, żenujący styl mowy, pokrzykiwania i do tego znajomość języka angielskiego…. – totalna klapa.

 2. „ Próbuje się nam proszę państwa wmówić, że to ludzie. A to jest po prostu ideologia „ a może obecnie próbuje nam się wmówić że piss to ludzie a to po prostu ideologia

  • PiS to ludzie. Rządni władzy i pieniędzy, ale ludzie. Oraz rządni jeszcze zemsty na ich przeciwnikach – wielu grupach społecznych (lekarze, sędziowie, nauczyciele, przedsiębiorcy, itp). oraz rywalach politycznych.
   Za to wyborcy PiSu to już w sporej części sekciarze. TVP przez ostatnie kilka lat, zrobił im takie pranie mózgu, że już nic do tych osób z zewnątrz do nich nie dotrze.

 3. Zawsze jakaś wiocha, zamknięty obiekt, albo mocno wygrodzony obszar. Suwerena się boją?

 4. Już niedługo PiS się skończy i Budyń przestanie pajacować…

 5. Jako demokratyczny naród powinniśmy rozliczać polityków przy urnach i żądać prawa które skutecznie kara przekręty, mamy prawo protestować w obronie swoich interesów- to jest nasze prawo. Ten hejt i opluwanie się za przekonania tego nie powinniśmy tolerować u kogokolwiek. Próbuje się nam wmówić, że powinniśmy walczyć z systemem, a to tylko namawianie do przemocy i wprowadzanie niezgody. Jak polityk taki chętny do walki z oponentem to niech włazi do oktagonu to się trochę pośmiejemy, a ja chętnie zobaczę taką debatę.

 6. jaki to prezydent ? Prezydent powinien mieć jaja

 7. czego ten upowiec szuka u nas

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport