Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Premier na Lubelszczyźnie. Ogłosił nowy program, odwiedził budowę drogi i kilka firm (zdjęcia)

Dzisiaj w Świdniku, Niedźwiadzie, Chlewiskach, Lublinie i Niedrzwicy Dużej gościł premier Mateusz Morawiecki. Opowiadał o tym, co rząd zrobił dla przedsiębiorców, zapowiedział też wsparcie samorządów.

W poniedziałek na Lubelszczyźnie gościł premier Mateusz Morawiecki. Na początek odwiedził Świdnik, gdzie ogłosił start nowego Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Jak zapowiedział, samorządy dostaną do 95 proc. dofinansowania na inwestycje polegające m.in. na budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy też gospodarki odpadami.

Co ważne, środki te mają być bezzwrotne. Mateusz Morawiecki podkreślił, że wsparcie przeznaczone jest dla wszystkich jednostek samorządowych w Polsce, czyli gmin, powiatów, miast i województw, jednak priorytet mają mieć samorządy o najniższych dochodach mieszkańców.

Wśród celów Programu Inwestycji Strategicznych wymieniano: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawę warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju a także efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Pierwsze dwie edycje programu mają mieć formę pilotażu. Pozwoli to na weryfikację priorytetów inwestycji oraz określenie częstotliwości naborów. Przyjmowanie wniosków ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Łącznie na ten cel w najbliższych 2-3 latach ma być przeznaczone kilkadziesiąt miliardów złotych.

Następnie premier udał się z wizytą do kilku firm, gdzie podkreślał, że dzięki rządowemu wsparciu antykryzysowemu, jakie trafiło do przedsiębiorców w czasie pandemii, udało się utrzymać miejsca pracy, a także ocalić udział polskich firm w rynku. Jak tłumaczył Mateusz Morawiecki, obecnie mamy coraz lepsze perspektywy rozwoju, a poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy w Unii Europejskiej. Zapewnił również, że w ramach Polskiego Ładu rząd ma wspierać inwestycje przemysłowe, dzięki czemu zapewni innowacyjność polskiej gospodarki i wyższe wynagrodzenia Polaków.

– Tyle cukierków naokoło zobaczyłem, że odżyły we mnie wspomnienia, kiedy dawno temu jako dzieci przynosiliśmy do szkoły całe worki cukierków i częstowaliśmy nimi koleżanki i kolegów. Były to też cukierki Pszczółki. Pszczółka została założona w 1952 i ma już wiele lat, a więc to wspaniała polska tradycja i receptura na słodkości, które są naprawdę są najlepsze i najsłodsze, lecz również najwyższej jakości – mówił Mateusz Morawiecki w lubelskiej fabryce cukierków Pszczółka.

Kolejnymi punktami wizyty były firmy Stellarium w Niedźwiadzie, gdzie wydobywany jest m.in. bursztyn, oraz Polcomm w Chlewiskach, która produkuje narzędzia do obróbki drewna i metalu. Tłumaczył tam, że Polski Ład jest kontynuacją programu rozwoju, którego sercem jest ponowne uprzemysłowienie Polski.

– Przemysł plus politechniki i uniwersytety równa się innowacyjność gospodarki i wyższe wynagrodzenia Polaków. To jest kierunek naszego rozwoju” – podkreślił premier.

Na koniec Mateusz Morawiecki udał się do Niedrzwicy Dużej na budowę drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów. Tam wyjaśniał zalety budowy szlaku Via Carpatia, w skład którego wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 od granicy państwa w Budzisku przez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów do granicy w Barwinku. Podkreślał, że jest to „życiodajna droga” gdyż od takich tras zaczyna się przyciąganie nowych inwestorów. Dzięki niej mają powstać setki nowych inwestycji, to zaś przełoży się na nowe miejsca pracy.

(fot. KPRM)

 

71 komentarzy

  1. czy przepisał te drogi już na żone?

  2. Vatowiecki wielki pisior co doradzał Tfuskowi. nono to jest szycha. przyjechał zobaczyć co jeszcze opodatkować można. Starych kawalerów opodatkuj.