Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z ministrem zdrowia, szefem MSWiA, wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w sprawie zagrożenia koronawirusem.

W poniedziałek po południu premier Mateusz Morawiecki w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa spotkał się z ministrem zdrowia, szefem MSWiA oraz wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem. Podczas odprawy z premierem obecni byli również przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów sanitarnych.

– Przeprowadziliśmy dzisiaj szerokie konsultacje i akcję informacyjną ze wszystkimi wojewodami oraz z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Podczas tej dyskusji porannej i tej, którą przed chwilą zakończyliśmy, szczegółowo omówiliśmy wszystkie wnioski, co należy robić w takiej sytuacji żeby ograniczyć ryzyka związane z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce. Przede wszystkim podkreślamy to, że mamy gotowe laboratoria diagnostyczne – powiedział premier podczas spotkania z dziennikarzami.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił w trakcie poniedziałkowego spotkania, że Polska jest przygotowana na sytuacje awaryjne, ma odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Cały czas działają dwa laboratoria i jest możliwość uruchomienia kolejnych sześciu. W chwili obecnej nie ma jednak takiej potrzeby.

– Wszelkie materiały medyczne, które służą do zapobiegania, są również w odpowiedniej dyspozycji Agencji Rezerw Materiałowych. Warto też podkreślić to, że dla wszystkich Polaków wracających z wakacji, czy misji dyplomatycznych, czy gospodarczych lub po prostu od znajomych przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w ramach których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że ten koronawirus wystąpił bądź nie i czego należy się wystrzegać. Ja jestem też na bieżąco z panem prezydentem w tej kwestii w komunikacji – wyjaśniał premier.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Koronawirus jest już obecny w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w tym w kilku europejskich. Zarażenia wirusem zostały odnotowane m.in. we Włoszech, Francji, Finlandii, Belgii i Niemczech. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano do chwili obecnej 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 5 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie i we Francji. Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 463 zgony (3,1%).

(fot. KPRM, GIS)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Póki co to najniebezpieczniejsza w Polsce jest sraczka drogowa. Nazywana także wścieklizną drogową.

 2. CZyli przekazał 2 mld.pln na walkę z tvp ,aby oddać to dla zboczonej opozycji.no ku..a szacun dla pinokia,chyba oddam głos na du.ę notariusza

 3. We wszystkich post-industrialnych krajach. tymczasem lubelskie na kolanach w kościele, cebulowe ”talarki” na kolanach zjada ;p

 4. Czy zostali powołani odpowiedni kapelani do walki z virusem?

 5. Śmiechem żartem wirus w Europie, pozamiatane .

 6. Pewnie maty porozkładają na każdym wjeździe do miasta inspiracji.

 7. O godz 15 się spotkali a ja o godz 16:40 widziałem Sprawkę w Stokrotce? Jak on zdążył wrócić?

 8. Zamiast pieprzyć farmazony w komentarzach to zróbcie sobie zapasy produktów z długim terminem przydatności do spożycia bo te cwaniaki z Wiejskiej wam tego nie zapewnili !!!

  • Nie panikuj. To zwykła grypa, wykańcza słabe jednostki. Zdrowych i młodych nie uśmierca.

   • Ale „wykańcza” także jednostki słabe intelektualnie więc masz się czego obawiać.

 9. Wszelkie połączenia Europa-Azja powinny być dawno zminimalizowane, a powracający z tamtych rejonów do Europy, nawet ci nie wykazujący żadnych objawów, powinni być kierowani na przymusową kwarantannę min 14dni (bo tyle rozwija się wirus). A jak zaraza dotarła do Europy, to z powodu swobodnego przepływu ludności pomiędzy krajami, możemy juz tylko odliczać dni aż pojawi się w PL. A nasi spece uspokajają… Jak trafi się u nas prawdziwy przypadek zarażonej osoby, to jak go konowały zaczną odsyłać od jednego szpitala do drugiego (tak już było z podejrzanymi o koronawirusa, na szczęście zdrowymi), jak posiedzi chory na SOR to na pewno możemy czuć się bezpieczni…

 10. Przed spotkaniem każdy wojewoda był gruntownie zbadany. Mateusz sra w gacie.

 11. czy wszyscy wojewodowie umyli rece?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach