690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z ministrem zdrowia, szefem MSWiA, wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w sprawie zagrożenia koronawirusem.

W poniedziałek po południu premier Mateusz Morawiecki w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa spotkał się z ministrem zdrowia, szefem MSWiA oraz wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem. Podczas odprawy z premierem obecni byli również przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów sanitarnych.

– Przeprowadziliśmy dzisiaj szerokie konsultacje i akcję informacyjną ze wszystkimi wojewodami oraz z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Podczas tej dyskusji porannej i tej, którą przed chwilą zakończyliśmy, szczegółowo omówiliśmy wszystkie wnioski, co należy robić w takiej sytuacji żeby ograniczyć ryzyka związane z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce. Przede wszystkim podkreślamy to, że mamy gotowe laboratoria diagnostyczne – powiedział premier podczas spotkania z dziennikarzami.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił w trakcie poniedziałkowego spotkania, że Polska jest przygotowana na sytuacje awaryjne, ma odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Cały czas działają dwa laboratoria i jest możliwość uruchomienia kolejnych sześciu. W chwili obecnej nie ma jednak takiej potrzeby.

– Wszelkie materiały medyczne, które służą do zapobiegania, są również w odpowiedniej dyspozycji Agencji Rezerw Materiałowych. Warto też podkreślić to, że dla wszystkich Polaków wracających z wakacji, czy misji dyplomatycznych, czy gospodarczych lub po prostu od znajomych przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w ramach których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że ten koronawirus wystąpił bądź nie i czego należy się wystrzegać. Ja jestem też na bieżąco z panem prezydentem w tej kwestii w komunikacji – wyjaśniał premier.

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Koronawirus jest już obecny w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w tym w kilku europejskich. Zarażenia wirusem zostały odnotowane m.in. we Włoszech, Francji, Finlandii, Belgii i Niemczech. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano do chwili obecnej 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 5 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie i we Francji. Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 463 zgony (3,1%).

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem

(fot. KPRM, GIS)

17 komentarzy

  1. czy wszyscy wojewodowie umyli rece?

Kursy walut

  • USD 4.0202zł 0.73%
  • GBP 5.0656zł 0.47%
  • EUR 4.3382zł 0.34%
  • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas