– Prawo jazdy mam od lat, na parkingu przed marketem dowiedziałem się, że nie umiem jeździć. Zaskakujący finał kolizji dwóch aut

Jak należy uważać przemieszczając się po parkingach przed marketami, pokazuje przykład naszego czytelnika. Z poszkodowanego, stał się sprawcą kolizji. Co więcej, obaj uczestnicy nie mogą otrzymać odszkodowania.

Wszystko miało miejsce w sobotę 21 lipca na parkingu przed hipermarketem przy ul. Turystycznej. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i citroen. Kierujący oplem jechał głównym ciągiem komunikacyjnym w stronę ul. Turystycznej. W pewnym momencie z jego prawej strony wyjechała kierująca citroenem kobieta. Doszło do zderzenia obu pojazdów.

Patrząc na oznakowanie, jakie jest namalowane na parkingowych alejkach, winę za kolizję ponosiła kierująca citroenem. Od samego początku przepraszała za spowodowanie zdarzenia, jak tłumaczyła, zagapiła się podczas jazdy i nie zauważyła, że musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Zaproponowała również, że sporządzi oświadczenie o spowodowaniu przez nią kolizji.

Ponieważ nasz czytelnik poruszał się firmowym autem, które miało zaledwie kilka lat, a uszkodzenia były dość poważne, obawiał się, że firma ubezpieczeniowa może zakwestionować oświadczenie i stwarzać problemy przy wypłacie odszkodowania. Dlatego też zadecydował, ze niezbędny będzie przyjazd policji.

Kiedy na miejscu pojawili się funkcjonariusze drogówki, kierowca opla przeżył niemały szok. Policjanci bowiem to właśnie jego uznali za sprawcę kolizji. Z interpretacji przepisów ruchu drogowego przytoczonych przez mundurowych wynikało bowiem, że znaki poziome nie są obowiązujące, jeżeli nie są poparte znakiem pionowym. Określa to rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Zgodnie z nim, znak P-13 „linia warunkowego zatrzymania” wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa przejazdu wynikającego ze znaku pionowego A-7. Dlatego też na terenie parkingu przed tym hipermarketem skrzyżowania są równorzędne i należy się stosować do zasady pierwszeństwa z prawej strony. Jako przykład podano okres zimowy, kiedy pod śniegiem namalowane na nawierzchni linie nie są widoczne.

Nasz czytelnik, choć nie został ukarany mandatem karnym, nie odpuścił. Udał się do hipermarketu, aby ustalić, jak to jest z organizacją ruchu na ich terenie. Dowiedział się, że zgodnie z regulaminem parkingu, znajdował się na drodze z pierwszeństwem przejazdu, i to właśnie on powinien być poszkodowanym a nie sprawcą kolizji. Sam parking jest zaś oznakowany zgodnie z zatwierdzonym projektem i spełnia wymogi bezpieczeństwa

Poprosił również o nagranie z kamer monitoringu, które zarejestrowały całe zdarzenie. Po dwóch tygodniach otrzymał pismo, w którym poinformowano go, że zapis kamer jest przechowywany przez trzy dni, więc nie ma możliwości aby znajdowało się jeszcze na twardych dyskach systemu.

Teraz okazało się, że problem mają obaj kierowcy uczestniczący w kolizji. Ubezpieczyciel opla odmawia pokrycia kosztów naprawy auta, gdyż policjanci uznali go sprawcą zdarzenia. Z kolei firma, w której ubezpieczony jest citroen, również nie zamierza wypłacać odszkodowania zasłaniając się tym, że zgodnie z regulaminem parkingu, to jego kierowca spowodował kolizję.

Sprawa ostatecznie znajdzie swój finał w sądzie. To, który z kierowców jest winien kolizji będzie musiał określić powołany specjalnie w tym celu biegły.

100
(fot. lublin112)
2018-09-04 22:10:40

Zobacz również

93 komentarze

 1. ” Z interpretacji przepisów ruchu drogowego przytoczonych przez mundurowych wynikało bowiem, że znaki poziome nie są obowiązujące, jeżeli nie są poparte znakiem pionowym. Określa to rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.” Czyli nie ma przeciwwskazań, by wyprzedzać na podwójnej ciągłej lub po strefie wyłączonej z ruchu? Zaiste ciekawe…

 2. Policjanci wjeżdzając na teren oznaczony jako prywatny, powinni w pierwszej kolejności udać się do sklepu,i zaznajomić z organizacją ruchu a dopiero rozstrzygać kto jest winny.Nie mieli prawa traktować tego jako skrzyżowania równożędnego jak w strefie ruchu bo w takich okolicznościach kierujący oplem powienien z automatu dostać mandat. Nie mogli tego zrobić ponieważ to teren prywatny czym sami sobie zaprzeczyli stosując przepisy ogólne. Pod obi kiedyś była podobna sytuacja i zaraz po tym jak sklep musiał wypłacić oszkodowanie za wprowadzanie ludzi w błąd wprowadzili strefę ruchu.Google nie boli wystarczy poszukać. kierujący oplem powinien otrzymać odszkodowanie. Kobieta sama przyznała się że sie zagapiłą itd. Dojeżdzając do skrzyżowania równożednego mamy obowiązek zatrzymania i zachowania szczególnej ostrożnosci. Co jeśli ona wyjżdzała z miejsca parkingowego przecinając to niby skrzyżowanie w poprzek? A swoją drogą sklep odpisuje po dwoch tygodniach że przechowuje dane 3 dni. Kpina jakaś .Co jeśli zgineło by dziecko?Grunt to sprzedać towar i nabić go dwa razy tak żeby klient nie zauważył.

 3. I tak jest pod każdym marketem. Połowa polskich kierowców nie zna znaków i przepisów. Nie mają pojęcia o strefach (np. taka kwadratowa tabliczka ze znakiem skrzyżowanie równorzędne, która obowiązuje DO ODWOŁANIA), a na moje pytanie skierowane do pana kierowcy na parkingu pod OBI (we wjeździe jest informacja o skrzyżowaniach różnorzędnych), czy nie uważa że jest to skrzyżowanie równorzędne i kto ma tutaj pierwszeństwo, zapytał „to chodzi o tom prawom renke?” No- o tom prawom. Pan z Opla też jeździ już tyle lat, że przecież no jak…

  • Nie pod każdym marketem jest kwadratowa tabliczka oznaczająca strefę ruchu a znak informujacy o skrzyżowaniach równożędnych jest trójkątny …ale przecież no jak:D

 4. Kurde bo już się pogóbiłem to pod marketami obowiązuje oznakowanie poziome czy mam się nie stosować i wykorzystywać regułę prawej ręki

  • No właśnie jakby odpowiedzi brak kto ma racje, jedziesz zgodnie z regulaminem bo tak nakazuje sklep ale jak przyjdzie co do czego to jest problem. Z logicznego punktu widzenia gdyby to była ta strefa ruchu wprowadzona było by po sprawie. Ale na turystycznej nie wprowadzili tego i ludzie jeżdżą zgodnie z tym co namalowane i napisane w regulaminie.Sklep powinien zrobić z tym porządek i naprawić auta obojgu plus odszkodowanie za nerwy i czas. Ale widząc jak do tej pory szanowali swoich klientów i ich bezpieczeństwo można zapomnieć o takim finale…świat byłby zbyt piękny 😉

 5. wku...rwiony obywatel

  Pewnie że tak …wolna amerykanka ,kto ma kase albo zna kogo trzeba , ten ma rację …filmu z kamerki można nie dopuscić ,choć wiadać tam jak na dłoni kto zawinił ,znaki poziome nie wazne …i co jeszcze trzeba zeby uznać ten kraj za popier..dolony ? Przecież to wszystko tylko po to zeby cwaniacy mogli wymigać się od odpowiedzialnosci ,ktos ma co do tego wątpliwosci ? Czarne powinno być czarne ,a białe biała …a nie kur…wa jak ktoś jest cwaniak i ma znajomosci ,to czarne wcale nie musi być czarne ….nie jest tak ? ktoś zaprzeczy ?

 6. Powinien być jeszcze komentarz sklepu odnośnie tej sytuacji i było by jasne…ale w sumie jest regulamin podobno. no i jest jeszcze jedno wyjscie…zmienić sklep!!!!!

 7. Zróbmy protest : pt. Uregulowanie ruchu na parkinach w ramach zasad na ulicy.I do czasu uregulowania czyli pojawienia się znaków – kosztowna sprawa ! – nie jeżdzić tam na zakupy.
  Proste? tylko trzeba napisać do nich w tej sprawie żeby wiedzieli o co come one:)

 8. Jeszcze powinien sie zainteresować nim Urząd Skarbowy, co robił służbowym samochodem pod supermarkietem. Nie twierdzę, że nie był służbowo, ale jeżeli prywatnie, to używał służbowego auta do celów prywatnych i za tę część nie ma prawa do wliczenia podróży w koszty!

 9. Skopiowane z regulaminu:
  Na terenie parkingu:
  1 .obowiązuje ograniczenie prędkości do ,10 km/h,
  2,obowiązują znaki poziome wymalowane na terenie parkingu oraz znaki Pionowe
  3.zabroniońe jest parkowanie pojazdow poza miejscami wyznaczonymi do parkowania (w przypadku nie-zastosowania się do niniejszego zalecenia samochód zostanie usunięty na koszt właściciela
  itd…

  • taaa i jeszcze niech dopiszą punkt że dozwolona jest tam jazda jazda na bani. Bzdura. Przepisy RD stosuje się także na drogach prywatnych w celu uniknięcia zagrożenia, czytanie PRD nie boli szanowni znaffffcy. Łatwiej napisać bzdurny komentarz niż poczytać ustawy i rozporządzenia.

   • Nie możesz jeżdzić na bani w miejscach które są ogólnie dostępne i na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc drogi wewnętrzne, dojazdowe, place, parkingi dostępne dla innych kierujących pojazdami, na których ten ruch rzeczywiście się odbywa. W pojęciu ruchu lądowego nie mieszczą się zatem drogi, place wewnętrzne, drogi dojazdowe niedostępne dla ogółu, np. wewnętrzne podwórko, plac czy droga wewnętrzna na prywatnej nieruchomości, do której nie mają dostępu inne osoby niż właściciel, jego rodzina i znajomi, słowem osoby wskazane przez właściciela.

    Jeżeli w stanie nietrzeźwości prowadziłeś samochód w miejscu niedostępnym dla innych uczestników ruchu drogowego, np. na terenie prywatnej nieruchomości, wówczas nie popełniłeś przestępstwa.

    • Tak bylo kiedys.Teraz nie mozna pola orac na bance czy prowadzic spychacz na pustkowiu otoczonym blotem.Jak dojada w takie miejsca i chwyca kierowce to tak jak jazda po pijaku na ruchliwej ulicy.Patrz wyroki sadow z lat wczesniejszych i teraz.

 10. Czekam z niecierpliwiony na rozstrzygnięcie sprawy. Mam nadzieję nie przegapić tekstu o tym.

 11. Skrzyżowania źle oznakowane wina leży po stronie marketu market jest ubezpieczony

 12. To że ktoś ma prawo jazdy ćwierć wieku nie znaczy że umie jeździć, większości parkingi przed marketami są na zasadach ogólnych prawach ruchu drogowego, jeden znak na wjeździe strefa ruchu, oznacza skrzyżowania równorzędne, pierwszeństwo prawej strony. Idealne miejsce do naprawy auta 🤣🤣🤣

 13. Ale tam akurat baranku jest znak „teren prywatny” gdzie obowiązuje jakiś regulamin- a nie „strefa ruchu” …czytaj uważnie.

 14. Dokładnie…mało tego sklep nadal nic z tym nie robi. szkoda kierowcy z opla. jechał jak 99% tam ludzi,kobieta mu wyjechała. sklep potrwierdził że jechał zgodnie z regulaminem a co niektórzy dalej swoje z tą strefą ruchu. Idz do leclerca niech Ci powiedzą jak masz jeżdzić albo jeżdzij tak jak każe policja.

 15. Pytanie z egzaminu na prawko wg obecnego systemu.
  Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie, na pasy wchodzi staruszka. Pytanie brzmi: kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? Odpowiedź brzmi…samochód. Bo nie ma żadnego znaku pionowego określającego, że tu jest przejście. Zdali byście?
  Pytanie pomocnicze 2: czy widzieliście kiedyś zamalowywanie NA CZARNO oznakowania poziomego? Jeżeli jest jakaś zmiana to co najwyżej przekreśla się na pomarańczowo i czeka aż się samo wytrze.
  Niestety wielu kierowców jeździ w myśl zasady: „bo większość tak jeździ” i dlatego stary kierowca nie zda egzaminu za pierwszym razem.
  Ja też jeżdżę często „za innymi” co najwyżej bardziej ostrożnie ale mam świadomość łamania przepisów. A pod Leclerkiem kurier DPD mnie otrąbił kiedyś bo znał przepisy a ja jechałem za innymi.

  • Pewnie ten kurier nie zauważył przy wjeździe znaku że to teren prywatny i zachowywał się jak w strefie ruchu .. .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7855zł -0.21%
  • GBP 4.7372zł 0.07%
  • EUR 4.2592zł -0.1%
  • CHF 3.848zł -0.06%

  Polub nas

  Materiały wideo

  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
  Szturm Twierdzy Zamość 2019
  Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
  Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Kolejne wyprzedaże garażowe na Targu pod Zamkiem w Lublinie
  Holi Święto Kolorów nad Zalewem Zemborzyckim
  Event motoryzacyjny i wsparcie Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia
  Spotkania z Kulturą: Na polanie odbędą się koncerty i konkurs kulinarny
  Dni Sławatycz 2019: Zagrają Power Boy oraz Defis
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.